Kultura Edukacja
Jak wygląda przebieg odprawy celnej w uproszczonej procedurze
We wszystkich gałęziach handlu oraz przemysłu dąży się do tego, aby skrócić czas wykonywania poszczególnych czynności oraz wypełniania formalności. Warunek jest jeden - nie może się to odbywać kosztem zaniżenia poziomu oferowanych usług. Jakiś czas temu w transporcie narodowym została wprowadzona odprawa celna o uproszczonej procedurze. To odpowiedź firm logistycznych na duże zainteresowanie społeczeństwa, a co za tym idzie, rosnące potrzeby rynku.
Przebieg odprawy o uproszczonej procedurze przy eksporcie towarów
Pierwszy krok to załadunek towarów oraz przygotowanie dokumentacji transportowej. Następnymi czynnościami zajmuje się agencja celna. W ich skład wchodzi kontrola dokumentów oraz środka transportu, nakładanie zamknięć celnych i wysłanie powiadomienia do Urzędu Celnego.
Po tym następuje oczekiwanie na decyzję dotyczącą odprawy, a w międzyczasie agencja celna zajmuje się przygotowywaniem dokumentów SAD, EUR, WPT oraz ich stemplowaniem, wpisem towarów do rejestru i przekazaniem wszystkich zaświadczeń Urzędowi Celnemu. Średni czas potrzebny na wykonanie tych wszystkich czynności to około 30 minut. Jedną z agencji celnych, zajmujących się wykonywaniem uproszczonej procedury, jest Net-Cargo. |
Kiedy zostanie dostarczone potwierdzenie dotyczące decyzji odnośnie towaru, przechodzi on przez jednostkę graniczną, a następnie bez zbędnych formalności - do odbiorcy zagranicznego.
Przebieg uproszczonej procedury przy imporcie towarów
W tym wypadku cała sytuacja może trwać nieco dłużej. Na początku ładunek kieruje się od dostawcy zagranicznego do granicznej jednostki administracji celnej. Później towarami zajmuje się agencja celna zlokalizowana przy Urzędzie Celnym. Jej obowiązkiem jest odbiór dokumentów od przewoźnika i kontakt z firmą krajową. Następnie musi zweryfikować dokumenty importowe, przygotować zaświadczenie SAD i obliczyć należności celno-podatkowe. Kolejna czynność, jakiej podejmuje się agencja, to wysłanie powiadomienia do Urzędu Celnego. Później pozostaje oczekiwanie na odpowiedź. Kiedy już zostanie uzyskana zgoda na rozładunek, należy wpisać towary do rejestru rozładunków, przygotować odpowiednie obliczenia i złożyć dokumenty tranzytowe w Urzędzie. Po ich potwierdzeniu zaświadczenia zostają przekazane przewoźnikowi. Pozostaje jedynie sporządzenie druków uzupełniających. W wewnętrznej jednostce celnej następuje weryfikacja wszystkich druków urzędowych oraz ich rejestracja. Następnie już firma krajowa zajmuje się rozładunkiem towarów i kontrolą ich zgodności.
Przy skorzystaniu z usług agencji celnej przy firmie spedycyjnej przedsiębiorca nie traci czasu na czynności wykonywane pierwotnie między tymi dwoma podmiotami. Warto pomyśleć nad powierzeniem swoich przesyłek takim zakładom jak Net-Cargo - dzięki uproszczonej procedurze ładunek dotrze do celu jeszcze szybciej niż w przypadku normalnego trybu wypełniania wszystkich formalności.
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi
-
Bezpieczny parking przy lotnisku..