Kultura Edukacja
Jak wybrać najlepszy rachunek oszczędnościowy?
W wielu polskich miastach i miasteczkach reprezentacyjne deptaki kuszą dziś nie tyle kawiarenkami czy sklepami z rękodziełem, ale zachęcają spacerowiczów do odwiedzenia któregoś z licznych oddziałów bankowych. Kolorowe szyldy, błyszczące neony, miła obsługa, liczne bankomaty — jak więc w ogromnym natłoku konkurencji, gdzie dla laików oferty są niemal takie same, wybrać rachunek oszczędnościowy?
Co warte jest uwagi i co można bez obaw pominąć przy powierzeniu swoich pieniędzy.
Jedno z najważniejszych praw ekonomii dotyczących oszczędzania i zysków, głosi, iż przy wyborze inwestycji (a taką są także konta oszczędnościowe) za dobrą ofertę należy uznać tę, która gwarantuje przychód wyższy niż poziom inflacji. W przeciwnym przypadku klienci będą tracić, nawet jeżeli na pozór zwiększą się ich profity.
Dlatego też najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego banku czy konkretnego produktu, powinna być wysokość oprocentowania mierzona w rocznej skali. Jest to istotne, gdyż coraz częściej reklamy na plakatach czy w telewizji kuszą wysokim oprocentowaniem, ale gdy się zerknie na treść napisaną mniejszym drukiem, to okazuje się, że można liczyć choćby na 7%, ale tylko podczas pierwszego miesiąca.
Dalej wartość spada, by w rocznym rozliczeniu zbliżyć się do poziomu oferty już na początku wyglądającej na niewartą zainteresowania. Kalkulator czy arkusz kalkulacyjny w komputerze będą pomocnymi narzędziami.
Kapitalizacja odsetek
Następną cechą pozwalającą określić realny zysk z posiadania rachunku oszczędnościowego, jest kapitalizacja odsetek. Przeglądając propozycje poszczególnych banków, należy sprawdzić, jak często odsetki są kapitalizowane. Tydzień, miesiąc, kwartał, półrocze czy rok — oczywiście im częściej, tym propozycję należy uznać na bardziej godną rozważenia. Jeżeli po tygodniu czy miesiącu na koncie będzie większa kwota, to i odsetki będą liczone od wyższej kwoty.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Niezwykle popularny rachunek oszczędnościowy nie wymaga od właściciela specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów. Właściwie brak ryzyka i niewielki zysk – ale jakże wygodne podczas codziennego życia. Oprocentowanie i kapitalizacja odsetek — co jeszcze warto wziąć pod uwagę, podpisując umowę z bankiem? Bezpłatne przelewy w oddziale czy przez Internet (wygodne zwłaszcza dla osób lubiących zakupy online), liczba bezpłatnych bankomatów w kraju i zagranicą, opłaty czy prowizje za prowadzenie konta (w tym za kartę), minimalne (jeśli są) miesięczne wpływy… Ważna także jest lokalizacja – podczas gdy młodsi klienci nie mają obaw przed bankowością internetową, to dla średniego i starszego pokolenia bankowa placówka, którą można odwiedzić, ma niemałe znaczenie i często decyduje o wyborze.
Mniejsze oprocentowanie w zamian za całkowicie darmowe konto czy może większy zysk na droższym koncie? Internetowo bądź w oddziale? Może konto z ubezpieczeniem? Wygoda czy oszczędność? Mając wybór, to klient decyduje. Reklamy i sugestie nie zawsze będą skuteczne. Konta oszczędnościowe wybierzmy lepiej samodzielnie, po wcześniejszej analizie. Aktualne oferty rachunków oszczędnościowych oraz lokat bankowych znajdziesz na blogu: konta-oszczednosciowe.blogspot.com
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..