Wiele miast (380)

Jak wybrać najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Przed podjęciem decyzji o formie oszczędzania należy zapoznać się z ofertami różnych placówek bankowych. Tylko dokonując porównania lokat można dokonać właściwego wyboru. 

Samodzielnie trudno jest przeprowadzić dogłębną ocenę niezliczonych propozycji bankowych w tym zakresie. Poprawna analiza wymaga przede wszystkim czasu i fachowej wiedzy. Dlatego z pomocą przychodzą rankingi lokat.

Reklama
Najważniejsze - oprocentowanie
 
Dzięki nim w prosty sposób można określić kryteria wyboru, zaznaczyć interesujący nas okres inwestycji i przede wszystkim podać deklarowaną kwotę. Mając tak sprecyzowane kryteria wystarczy dokonać porównania zaproponowanych ofert depozytowych. Ranking lokat pozwala dokonać oceny ofert bankowych na podstawie różnych kryteriów.
 
W głównej mierze o atrakcyjności propozycji decyduje oprocentowanie lokaty. Na tej podstawie wylicza się spodziewane zyski.
 

Terminy zapadalności
 
Kolejnym czynnikiem oceny jest okres na jaki zawierana jest umowa depozytowa. Podstawowy podział to: lokaty krótkoterminowe (z przedziału od 1 miesiąca do 12 miesięcy) i długoterminowe zawierane na okres od roku do nawet 6 lat. Warto dokonać analizy rynkowej i poszukać prognoz związanych z poziomem stóp procentowych. W przypadku stóp procentowych utrzymujących się na wysokim poziomie, ale przy prognozie ich obniżki, zdecydowanie lepiej jest zawierać lokaty na długi okres przy stałym oprocentowaniu. Dzięki temu włożony kapitał będzie pracował na wyższym procencie w dobie spodziewanego kryzysu.
 
Umowy krótkoterminowe najlepiej jest zawierać w niepewnych warunkach, gdy nikt nie jest w stanie przewidzieć najbliższych wydarzeń rynkowych. Zabezpiecza to przed niekorzystnymi umowami.


Warunki umowy z bankiem
 
 Następnym istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy tworzeniu rankingów lokat są dodatkowe koszty związane z założeniem lokaty. Często banki wymagają od klientów otwarcia konta bankowego lub zdecydowania się na inny produkt bankowy (na przykład: kartę debetową), co oczywiście wpływa na opłacalność lokaty.
 
Przy wyborze lokaty należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Tylko w ten sposób uniknie się przykrych konsekwencji. Warto także przyjrzeć się, jakie konsekwencje grożą w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty. Czy będzie się to wiązało z utratą wypracowanych odsetek, czy może trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. Wszystko wpływa na opłacalność lokat bankowych.
 
Najważniejszym jednak kryterium jest oczywiście oprocentowanie depozytu i głównie na tym kryterium bazują rankingi lokat. Dzięki nim w czytelny sposób można dokonać właściwego wyboru.

Pełny ranking lokat na portalu finansowym oszczednoscionline.pl


(ac)

Publikacja partnera współpracy


 
stat4u PortalPOLSKA.pl