Wiele miast (19)

Jak przygotować działkę do budowy domu?

 
Kupiliśmy działkę pod wymarzony dom – teraz nie pozostaje nic innego jak przygotować ją do budowy. Jednak etap przygotowania wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać wielu osobom.

Odpowiednie zaplanowanie prac pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i kosztów, a także uniknąć nieodwracalnych szkód. O czym powinniśmy pamiętać, jakich błędów unikać?

Reklama
Uzbrojenie działki

Uzbrojeniem działki nazywamy wykonanie na niej przyłączy do mediów – energii elektrycznej, gazu oraz sieci wodno-kanalizacyjnej. To niezbędny etap przygotowań do budowy, ponieważ z mediów tych będą korzystać nasze kipy budowlane. Aby uzbroić działkę, powinniśmy zgłosić się do dostawców mediów, m.in. zakładu energetycznego czy firmy zarządzającej siecią wodociągów. Uzbrojenie działki może okazać się dość pracochłonne, wymagać będzie od nas dopełniania wielu formalności. Możemy ich uniknąć kupując działki, które już zostały uzbrojone, takie jak te z oferty firmy Inland Bimo Property.
 

Przygotowujemy działkę pod budowę wymarzonego domu. Zanim
zaczniemy budowę wymarzonego domu, musimy odpowiednio
przygotować działkę. Należy m.in. uzbroić ją, wyrównać jej
powierzchnię i wykarczować rośliny.
   
Usunięcie roślinności

Zdarza się, że działka budowlana obsadzona jest drzewami lub krzewami – przed rozpoczęciem budowy należy rozważyć, co z nimi zrobić. Dotyczy to szczególnie małych działek – pamiętajmy, że do wybudowania nawet niewielkiego domu potrzeba dość miejsca, jeśli rosnące na posesji drzewo lub krzewy będą uniemożliwiać bądź utrudniać pracę, należy je usunąć. Jeśli nasza działka jest duża, a rosnąca na niej roślinność nie będzie przeszkadzała w prowadzeniu budowy, warto je zabezpieczyć przed ewentualnymi zniszczeniami w czasie prac budowlanych.


Wyrównanie terenu

Prace budowlane powinny odbywać się na wyrównanej nawierzchni, jednak zakres wyrównywania zależeć powinien również od wielkości działki. Jeśli nasza działka jest niewielka, warto wyrównać ją po całości. W przypadku większych działek wystarczy wyrównać tylko tę część, na której ma zostać postawiony dom. Niemniej całościowe wyrównanie terenu może się przydać, jeśli planujemy również zagospodarować ogród od zerawedług planu, zamiast polegać na stanie zastanym.
 
 
Wykopanie i wykonanie fundamentu

Fundament to podstawa konstrukcji domu, dlatego powinien zostać wykonany bardzo starannie. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to wykonanie w wykopanych dołach szalunku, w który wlewany jest beton – po jego zastygnięciu otrzymujemy jednolitą, solidną konstrukcję.

Drugą metodą jest wykopanie dołu odpowiadającego kształtem zarysowi przyszłego domu, a następne wykonanie tzw. ścian fundamentowych z odpowiednich betonowych bloków. To rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim przy budowaniu domów podpiwniczonych – jest bardziej czasochłonne, ale również bezpieczniejsze. 

Więcej:  www.dzialki-szczecin.com



(ac)



 
stat4u PortalPOLSKA.pl