Kultura Edukacja
Jak i jaką pomoc wezwać w razie wypadku?
Podczas sezonu urlopowego zwiększa się aktywność na drogach i dochodzi do większej liczby wypadków. Jak należy zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkiem lub uczestnikiem wypadku.
Jeśli nie ma rannych policję wzywaj tylko na wyraźną prośbę kierowców, chyba że rozbite samochody stwarzają zagrożenie lub poważne utrudnienia w ruchu.
Jeśli są ranni koniecznie musisz wezwać pogotowie ratunkowe i policję.
Jeśli z samochodów wycieka na jezdnię olej, paliwo lub masz uzasadnione podejrzenia, że samochody mogą się zapalić, wezwij straż pożarną. Wzywaj ją także, gdy nie można otworzyć drzwi w samochodach celem wyjęcia rannych.
Każdej ze służb, oprócz dokładnej lokalizacji zdarzenia, sposobie dojazdu, itp. musisz podać inne dane.
- Pogotowie ratunkowe (tel. 999) wymaga informacji, ile jest osób rannych i jak ciężko. Jeśli ranne są dzieci powiedz o tym. Jeśli na miejscu jest lekarz, spytaj go czy masz coś przekazać. Nie zawsze duża ilość krwi musi oznaczać duże obrażenia. Tak samo ciężko ranny nie musi silnie krwawić.
- Policja (tel. 997) spyta czy są ranni (jeśli nie, to czy kierowcy życzą sobie interwencji) oraz jakie i ile samochodów bierze udział w wypadku. Podaj markę, kolor, nr rejestracyjny.
- Straż pożarna (tel. 998) musi wiedzieć, czy ma jechać gasić, zmywać olej z jezdn, czy ciąć samochody. Dlatego powiedz, czy cieknie benzyna, olej, ucieka gaz z instalacji gazowej, czy też nie można wyjąć poszkodowanych.
Każdy, kogo poprosisz MA OBOWIĄZEK udzielić Ci pomocy. Nieudzielenie lub odmowa pomocy jest karalna. Mimo to, jeśli prosisz kogoś o wezwanie pogotowia, policji czy straży, bo sam nie możesz tego zrobić, licz się z tym, że mimo obietnicy może tego NIE ZROBIĆ. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, poproś o powiadomienie kilka osób niezależnie.
W żadnym wypadku NIE WOLNO wyolbrzymiać skutków wypadku. Może się zdarzyć, że w tym czasie ktoś inny będzie bardziej potrzebował pomocy.
Z miejsca wypadku oddalaj się tylko w celu wezwania pomocy lub dopiero po przyjeździe służb ratowniczych na ich wyraźne zezwolenie.
Jak wezwać pomoc?
Z telefonów stacjonarnych - połączenie bezpłatne
* Policja tel. 997
* Straż pożarna tel. 998
* Pogotowie ratunkowe tel. 999
W sieciach komórkowych tel. 112 - wszystkie służby (w większości aparatów połączenie nie wymaga karty aktywacyjnej oraz kodu PIN).
CB-radio kanał 9 (wszystkie służby) na hasło "RATUNEK" pierwszeństwo rozmów na wszystkich kanałach. (jkd)
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi
-
Bezpieczny parking przy lotnisku..