Wiele miast (12)
Jak i jaką pomoc wezwać w razie wypadku?

Podczas sezonu urlopowego zwiększa się aktywność na drogach i dochodzi do większej liczby wypadków. Jak należy zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkiem lub uczestnikiem wypadku.

Reklama
W trakcie wzywania pomocy zachowaj spokój i "zimną krew". Mów spokojnie i wyraźnie. Podaj swoje imię i nazwisko, powiedz skąd dzwonisz (nr telefonu, automat telefoniczny, itp.). Szczególnie dzwoniąc z "komórki" pamiętaj, aby koniecznie podać nazwę i dokładną lokalizację miejsca (np. na trasie S3 Nowa Sól - Zielona Góra, 2 km od Sulechowa w kierunku Świebodzina), często zdarza się bowiem, że zostaniesz połączony ze znacznie oddaloną miejscowością w zupełnie innym województwie. Nie rozłączaj się od razu, być może dyspozytor ma jeszcze jakieś pytania. Poczekaj na potwierdzenie zgłoszenia.

Jeśli nie ma rannych policję wzywaj tylko na wyraźną prośbę kierowców, chyba że rozbite samochody stwarzają zagrożenie lub poważne utrudnienia w ruchu.
Jeśli są ranni koniecznie musisz wezwać pogotowie ratunkowe i policję.
Jeśli z samochodów wycieka na jezdnię olej, paliwo lub masz uzasadnione podejrzenia, że samochody mogą się zapalić, wezwij straż pożarną. Wzywaj ją także, gdy nie można otworzyć drzwi w samochodach celem wyjęcia rannych.

Każdej ze służb, oprócz dokładnej lokalizacji zdarzenia, sposobie dojazdu, itp. musisz podać inne dane.
- Pogotowie ratunkowe (tel. 999) wymaga informacji, ile jest osób rannych i jak ciężko. Jeśli ranne są dzieci powiedz o tym. Jeśli na miejscu jest lekarz, spytaj go czy masz coś przekazać. Nie zawsze duża ilość krwi musi oznaczać duże obrażenia. Tak samo ciężko ranny nie musi silnie krwawić.
- Policja (tel. 997) spyta czy są ranni (jeśli nie, to czy kierowcy życzą sobie interwencji) oraz jakie i ile samochodów bierze udział w wypadku. Podaj markę, kolor, nr rejestracyjny.
- Straż pożarna (tel. 998) musi wiedzieć, czy ma jechać gasić, zmywać olej z jezdn, czy ciąć samochody. Dlatego powiedz, czy cieknie benzyna, olej, ucieka gaz z instalacji gazowej, czy też nie można wyjąć poszkodowanych.

Każdy, kogo poprosisz MA OBOWIĄZEK udzielić Ci pomocy. Nieudzielenie lub odmowa pomocy jest karalna. Mimo to, jeśli prosisz kogoś o wezwanie pogotowia, policji czy straży, bo sam nie możesz tego zrobić, licz się z tym, że mimo obietnicy może tego NIE ZROBIĆ. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, poproś o powiadomienie kilka osób niezależnie.

W żadnym wypadku NIE WOLNO wyolbrzymiać skutków wypadku. Może się zdarzyć, że w tym czasie ktoś inny będzie bardziej potrzebował pomocy.

Z miejsca wypadku oddalaj się tylko w celu wezwania pomocy lub dopiero po przyjeździe służb ratowniczych na ich wyraźne zezwolenie.

Jak wezwać pomoc?
Z telefonów stacjonarnych - połączenie bezpłatne
* Policja tel. 997
* Straż pożarna tel. 998
* Pogotowie ratunkowe tel. 999
W sieciach komórkowych tel. 112 - wszystkie służby (w większości aparatów połączenie nie wymaga karty aktywacyjnej oraz kodu PIN).
CB-radio kanał 9 (wszystkie służby) na hasło "RATUNEK" pierwszeństwo rozmów na wszystkich kanałach. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl