Wiele miast (351)

Jak działa KNX?



Automatyka budynkowa jest obecnie coraz bardziej popularna. Inteligentne domy nie są już tak drogie, jak w przeszłości, dlatego cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Do wykonania takich systemów stosuje się urządzenia w standardzie KNX. Co warto o nich wiedzieć?

Reklama
Za sprawą systemów automatyki budynkowej możemy nie tylko żyć wygodniej, ale również oszczędniej. Pozwalają one na automatyzację szeregu różnych procesów, między innymi 
   
związanych z zarządzaniem oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, bezpieczeństwem, aby wspomnieć tylko o kilku różnych kwestiach.

Czym jest standard KNX?
 
KONNEX, inaczej KNX to aktualnie jeden
z najczęściej stosowanych standardów w tworzeniu instalacji automatyki budynkowej najnowszej generacji.

Zakłada on wspólną komunikację między elementami systemu, dlatego są one łatwiejsze w sterowaniu.

Także w ramach KNX możemy zarządzać automatyką w ramach zdalnego dostępu, na przykład ze swojego smartfona.
 
Standard KNX został opracowany przez poniższe organizacje:
 
EIB – Europejska Magistrala Instalacyjna

BatiBUS – BCI, Batibus Club International

EHS – EHSA
 
 
Bez jednostki centralnej
 
Zaletą nowoczesnych systemów KNX jest przede wszystkim brak jednostki centralnej łączącej wszystkie urządzenia. Takie jednostki stosowane były w starszej generacji systemach. Brak jednostki możliwy jest dlatego, ponieważ każde urządzenie w standardzie KNX posiada własny mikroprocesor i inne komponenty, które wymagane są do samodzielnej pracy. Gdy jedno urządzenie w systemie ulegnie uszkodzeniu, wtedy cały system nadal działa prawidłowo.
 
 
Jakie urządzenia działają w standardzie KNX?
 
Aktualnie bardzo dużo. Są to między innymi urządzenia obsługujące oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację i wentylację, monitoring, alarmy, przeznaczone do obsługi AGD, rolet i markiz, stosowane do symulacji obecności domowników. Urządzenia te w standardzie KNX komunikują się w tym samym języku, dlatego łatwo ze sobą współpracują. To powoduje, że systemy są też łatwiejsze w realizacji i ewentualnych naprawach.

Więcej: 
www.schneider-electric.pl

 

 
stat4u PortalPOLSKA.pl