Kultura Edukacja
Jak bezpiecznie spędzić Wszystkich Świętych 2015?
Wszystkich Świętych to czas zadumy nad przemijaniem, refleksji nad życiem, okres intensywnych wyjazdów na groby bliskich. Ale dla świata przestępczego to prawdziwe żniwa.
Podróżowanie samochodem
Przed rozpoczęciem podróży warto zainteresować się stanem technicznym naszego pojazdu. Stąd zalecamy sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych (oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego), jak również ciśnienia powietrza i wysokości bieżnika w oponach.
Udajesz się w podróż po wieczornej prywatce? Pamiętaj, kilka godzin snu, zimny prysznic i nawet najbardziej obfite śniadanie mogą wydatnie poprawić Twoje samopoczucie, ale nie spowodują natychmiastowego spadku stężenia alkoholu w organizmie. Jeżeli nie masz pewności, czy możesz prowadzić - sprawdź swój stan trzeźwości. Możesz to bezpłatnie uczynić w każdym komisariacie.
Zanim włożysz kluczyk do stacyjki sprawdź czy masz przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem technicznym) oraz polisę OC. Upewnij się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach bezpieczeństwa.
Udając się w dłuższą podróż zalecamy sprawdzenie pogody oraz warunków drogowych. W niektórych częściach Polski możliwe są w tym czasie opady śniegu lub gołoledź, wtedy warto zmienić opony na zimowe lub zaopatrzyć się w łańcuchy. Pamiętaj również o przerwach. Nawet 10 minutowa pauza potrafi wydatnie zwiększyć koncentrację kierującego, co przekłada się bezpośrednio na Twój czas reakcji i drogę hamowania pojazdu.
Pamiętaj również, że pośpiech jest Twoim najgorszym doradcą. Gdy zależy Ci na czasie podejmujesz ryzykowne decyzje, a jeden błąd za kierownicą może kosztować ludzkie życie. Jadąc do celu lub wracając, wyjedź wcześniej. Nie tylko unikniesz korków, stresu, ale również kosztów wynikających z większego spalania paliwa.
Podróżowanie komunikacją zbiorową
Kilometrowe, wielogodzinne korki to typowy polski krajobraz podczas Wszystkich Świętych. Dlatego wielu ludzi korzysta w tym czasie z usług komunikacji zbiorowej. Ale tłok w autobusie, tramwaju czy pociągu przyciąga złodziei. Dlatego pilnuj swoich rzeczy.
Na cmentarzu
Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach można opisać w dwóch słowach: ścisk i tłok. A to idealne warunki dla kieszonkowców, dla których zaczną się prawdziwe żniwa. Dlatego zalecamy trzymanie dokumentów, pieniędzy i innych cennych przedmiotów jak najbliżej siebie - najlepiej w wewnętrznych kieszeniach. Torby i torebki radzimy przewiesić tak, aby nikt nie mógł nam ich wyrwać.
Domy i mieszkania podczas naszej nieobecności
Gdy wychodzimy z domu, aby odwiedzić groby bliskich nasze mieszkania i domy bardzo często pozostawiamy bez opieki. To doskonała okazja dla włamywaczy i złodziei, którzy chętnie zaopiekują się naszym dobytkiem w trakcie naszej nieobecności. Dlatego zalecamy, aby dokładnie pozamykać wszystkie drzwi wejściowe i okna. Przed wyjazdem radzimy również wyjęcie korespondencji ze skrzynki pocztowej oraz poinformowanie sąsiadów o naszej nieobecności, aby przypilnowali naszego dobytku.
Halloween
Coraz większą popularnością cieszą się nad Wisłą i Odrą różnego rodzaju Halloween Party - organizowane w domach lub lokalach rozrywkowych, przyjęcia wzorowane na tradycji amerykańskiej. Niezależnie od tego, gdzie i z kim będziesz się bawić, pamiętaj, aby dokumenty, pieniądze i inne cenne przedmioty mieć zawsze przy sobie. Nie przesadzaj z alkoholem - warto mieć świadomość tego co się dookoła dzieje. Jeżeli współtowarzysze zabawy częstują wesołymi papieroskami, magicznymi tabletkami lub innymi cudownymi preparatami poprawiającymi nastój - odmów. Codziennie na oddziałach toksykologicznych lądują ludzie po środkach psychoaktywnych, których życie zależy nie tylko od siły ich organizmów, ale przede wszystkim od szczęścia i szybkości reakcji otoczenia na pierwsze objawy zatrucia. Zadbaj o bezpieczny powrót do domu. Jeżeli wracasz wężykiem - warto zastanowić się nad taksówką lub komunikacją zbiorową.
Zachęcamy również do zapoznania się z informatorem przygotowanym przez Urząd Miejski we Wrocławiu, dostępnym pod linkiem http://www.wroclaw.pl/cmentarze-wroclaw-na-wszystkich-swietych. Znajdują się tam informacje o kursowaniu komunikacji miejskiej, organizacji ruchu przy wrocławskich nekropoliach oraz miejscach postojowych.
Pamiętajmy, że na nasze bezpieczeństwo składa się wiele czynników, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i wyobraźni. (jkd)
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..