Wiele miast (25)

Inwestorzy zmieniają oblicze wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej

Według miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego Kępa Mieszczańska liczy 24 działki o łącznej powierzchni 10 ha. Większość z nich usytuowana jest nad Odrą, w samym centrum Wrocławia. Jeszcze do 2013 roku za mniejszą trzeba było zapłacić 4 mln 900 tys.  złotych a za największą 17 mln 400 tys. złotych. Planiści jednoznacznie określili, że jest to świetne miejsca dla wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego, skwerów, parków, nadrzecznych bulwarów, portów pasażerskich, marin, obiektów prowadzących działalność kulturalną, kongresową i konferencyjną.

Reklama
Kępa skutecznie przyciągnęła inwestorów. Widać to już teraz, na chwilę przed ukończeniem prac w nowo powstałych budynkach przy ul. Dmowskiego i Kurkowej. Już jesienią 2015 roku inwestor, czyli Rafin Developer odda do użytku osiedle przy ul. Dmowskiego składające się z trzech budynków. W ofercie dostępnych jest 110 mieszkań o powierzchni od 25 do 88 metrów kwadratowych. Nie są to apartamenty, choć wszystkie można określić jako mieszkania o podwyższonym standardzie. Właśnie na tego rodzaju zabudowę jest największy popyt. Do dyspozycji lokatorów będą podziemne parkingi, komórki, balkony, tarasy, przestrzeń hadlowo-usługowa i tereny zielone.
 
Nieopodal znajduje się kolejna niedawno zakończona inwestycja otwarta na rzekę. Budowa kompleksu Kurkowa 14 zakończyła się w IV kwartale 2014 roku. Budynek składa się z sześciu klatek schodowych. Na ośmiu kondygnacjach, rozmieszczono aż 209 mieszkań jedno, dwu - i trzypokojowych. Mieszkania mają metraż od 27 do 90 metrów kwadratowych. Na najwyższych piętrach znajdują się mieszkania dwupoziomowe. Ten obiekt jest dziełem francuskiego inwestora, rodzinnej firmy deweloperskiej z Lille - Nacarat, która jest częścią niezależnej grupy budowlanej Rabot Dutilleul. Kurkowa 14 jest pierwszą inwestyscją Nacartu w Polsce. Tereny wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej przyciągnęły inwestora, który we Francji i Belgii realizuje około 2000 mieszkań i 50 000 metrów kwadratowych biur i sklepów, co plasuje go wśród czołowych graczy w swojej branży.
 
O tym jak cenne są te tereny świadczy w dużej mierze ich lokalizacja. Kępa jest rozległym obszarem okalanym wodą i znajdującym się w śródmieściu. Bliskość rzeki jest atutem, który we Wrocławiu dopiero staramy się docenić. Niemniej jego wartość jest już dobrze rozpoznana w takich miastach jak Warszawa, Hamburg czy Amsterdam. To położenie gwarantuje możliwość korzystania z zaplecza rekreacyjnego na świeżym powietrzu oraz oferty rozrywkowej i kulturalnej, która znajduje się w leżącym nieopodal centrum. W końcu Wyspa rozciąga się od Mostów Uniwersyteckich, poprzez Mosty Mieszczańskie, aż do zbiegu Odry. A najlepszym przykładem właściwego zagospodarowania przestrzeni jest Marina Topacz – przystań pomiędzy Mostem Uniwersyteckim a Mostami Pomorskimi. Oprócz samej przystani znajduje się tam również niewielki parking, deptak, apartamentowiec, lokale usługowe i restauracja.
 
Jeśli pozostałe inwestycje będą dorównywać poziomem Marinie Topacz to Kępa mieszczańska ma szansę stać kolejną wizytówką miasta. Potencjał tego miejsca jest ogromny i już teraz widać jak współczesna architektura godnie zastępuje nieistniejące od dawna: koszary, port i młyn. Wyspa oczywiście nadal posiada charakter historyczny. W końcu znajdują się tam budynki objęte ochroną konserwatorską i jeden zabytek.
 
Źródło: ARAW
stat4u PortalPOLSKA.pl