Wiele miast (374)
Innowacja z Wrocławia

Jako pierwsi w Polsce badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i instytutu MANDS, stworzyli kompleksowe narzędzie mierzenia jakości życia obywateli. JAKOŚCIOMETR - Barometr Jakości Życia Mieszkańców pozwala monitorować, porównywać oraz usprawniać niemal każdy obszar funkcjonowania miast
i instytucji.

Reklama
Prace trwały rok. W tym czasie naukowcy z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i specjaliści instytutu badania rynku i opinii MANDS opracowali kompleksowe narzędzie mierzące różne obszary życia, takie jak edukacja, finanse, zdrowie, infrastruktura, środowisko, rynek pracy czy kontakty międzyludzkie. Dodatkowo stworzyli specjalne algorytmy i oprogramowanie do dokładnej  interpretacji ogromu danych. Narzędzie powstało w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej „Mozart”.

Kompleksowe badanie

JAKOŚCIOMETR - Barometr Jakości Życia Mieszkańców to pierwsze w Polsce narzędzie kompleksowego pomiaru i oceny zadowolenia obywateli. Jak działa? Podstawą jest badanie ankietowe. Uzyskane odpowiedzi trafiają do bazy danych. Ta importowana do specjalnego oprogramowania jest interpretowana skomplikowanym algorytmem. Wyniki uzupełnia się danymi np. z Głównego Urzędu Statystycznego, by uzyskać kompletne i rzetelne wskaźniki badanych obszarów. O możliwościach JAKOŚCIOMETRU opowiada jedna z jego twórców,  dr Alicja Lisowska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego: - W Polsce istnieje wiele narzędzi mierzenia jakości życia. Jednak do tej pory żadne z nich nie było tak kompleksowe i funkcjonalne, jak JAKOŚCIOMETR. Żadne też nie przynosiło tylu korzyści – mówi. - Narzędzie pozwala poznać realne problemy i poziom ich natężenia. Wyniki mogą być porównywane latami, dzięki czemu władze miast otrzymują możliwość weryfikacji i usprawnienia swoich działań.

JAKOŚCIOMETR jest atrakcyjny również z punktu widzenia biznesu i instytucji. Wskaźniki pokazują oczekiwania mieszkańców względem rynku pracy czy potencjał zawodowy danego obszaru. Z narzędzia mogą korzystać nawet korporacje chcące ulepszać swoją politykę pracowniczą.

Wizerunek i jakość życia

Jedną z najbardziej widocznych korzyści stosowania JAKOŚCIOMETRU jest możliwość poprawy wizerunku miasta. Dzięki mierzeniu opinii na temat władz, infrastruktury, kontaktów międzyludzkich, czy instytucji samorządowych, można odkryć, które elementy stanowią o słabej reputacji miejscowości.

- To niezwykle pomocne dla planowania polityki gospodarczej i rozwoju. Samorządowcy dowiadują się, które obszary należy wzmocnić, by przyciągnąć potencjalnych inwestorów – tłumaczy Ewa Eron-Gorzała, dyrektor Działu Badań MANDS. - Analogicznie przedsiębiorcy wiedzą, które miasta są najlepsze do lokowania biznesu. Zyskują samorządy, biznesmeni oraz sami mieszkańcy, którzy mogą liczyć na dynamiczny rozwój regionu i nowe miejsca pracy.

Korzyści dla mieszkańców są ogromne. Kompleksowość JAKOŚCIOMETRU pozwala na poprawę każdego obszaru życia. Nawet w obrębie pojedynczych osiedli. Tak więc wrocławianie niezadowoleni z infrastruktury, okolicy, czy pracy urzędów mają teraz okazję do wyrażania opinii, a przedstawiciele władz sposobność do poznania bolączek mieszkańców. Dzięki dokładnej diagnozie reakcja samorządowców może być precyzyjna i sprawna. To pozwala unikać błędów oraz oszczędzać na nietrafionych decyzjach. Poprzez JAKOŚCIOMETR mieszkańcy mogą pośrednio wpływać na sprawy publiczne, wskazywać błędy i wypaczenia oraz reagować na pojawiające się problemy.
 
To pokazuje, że dzieło wrocławskich naukowców i badaczy jest jedynym w Polsce, tak wszechstronnym narzędziem badania jakości życia. Z korzyścią dla wszystkich, którzy tworzą politykę, gospodarkę i społeczność lokalną miast.

Jakościometr - Barometr Jakości Życia Mieszkańców stworzono we współpracy instytutu badawczego MANDS z Instytutem Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Narzędzie powstało w ramach Miejskiego Programu Wsparcia Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej „Mozart”.

Program „Mozart” jest formą wsparcia finansowego partnerstwa firm i naukowców, których celem jest tworzenie produktów i usług mających wpływ na poprawę rynku pracy we Wrocławiu.

O dofinansowanie mogą ubiegać się firmy działające na terenie Wrocławia i zatrudniające tutejszych pracowników oraz współpracujący z naukowcami zatrudnionymi w uniwersytetach lub innych placówkach naukowych.

Adriana Kondratowicz, PR EXPERT
stat4u PortalPOLSKA.pl