Wiele miast (25)

Inauguracja obchodów półwiecza Orędzia biskupów

We wrocławskim ratuszu zainaugurowano obchody 50. rocznicy Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Wystawy, koncerty i sympozja upamiętnią szczególnie kard. Bolesława Kominka, jednego z inicjatorów listu. Zapisano w nim sławne zdanie: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Reklama
W tym roku przypada 50. rocznica Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. List napisany przez ówczesnego metropolitę wrocławskiego Bolesława Kominka i podpisany przez 34 biskupów, w tym m.in. Karola Wojtyłę, uznaje się za ważny etap powojennego pojednania polsko-niemieckiego. Z tej okazji władze Wrocławia we współpracy z Archidiecezją Wrocławską przygotowują program obchodów rocznicowych. Projekt koordynuje Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, który od 2008 roku promuje polski dorobek historyczny i kulturowy stworzony po II wojnie światowej.

Chcemy uczcić nie tylko Kominka, ale Wrocław, Polskę i Europę wolną i pojednaną, oraz to co to pojednanie dało – powiedział ks. prof. Jan Krucina, który przez 15 lat był sekretarzem kardynała Kominka.
 
Dorobek kardynała Kominka stawia go w poczet najwybitniejszych postaci powojennej Europy – tak o autorze Orędzia powiedziała Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia podczas inauguracji obchodów.
 
W ramach jubileuszu zaplanowane są dwie międzynarodowe wystawy, okolicznościowa publikacja, koncerty i sympozja naukowe.
 
Publikacja rocznicowa będzie miała premierę w Parlamencie Europejskim jeszcze przed wakacjami. Opracowanie Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” powstało we współpracy z europosłami Kazimierzem Ujazdowskim i Janem Olbrychtem. Chcemy z opowieścią o porozumieniu wyjść w przestrzeń międzynarodową – tak podsumowuje współpracę z posłami Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość".
 
Pierwsza wystawa „Pojednanie/Versöhnung in progres… Kościół katolicki i relacje polsko-niemieckie po 1945 r.” opowiada o trudnym procesie powojennego pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami. Pojawi się we Wrocławiu i w Berlinie 18 listopada br. – dokładnie w 50. rocznicę podpisania listu. Wystawa do listopada 2016 roku będzie także podróżować po innych miastach Polski i Niemiec.
 
Kolejna wystawa „Kardynał Kominek: nieznany Ojciec Europy. W stronę pojednania narodów Europy” zostanie otwarta tej jesieni w Watykanie. Będzie prezentować sylwetkę hierarchy jako męża stanu. Jak zaznaczają organizatorzy, wrocławski kardynał jako jeden z pierwszych wierzył w drogę Polski ku Europie poprzez pojednanie.
 
Oprócz wystaw w programie obchodów znalazły się też projekty skierowane do młodzieży. Jednym z nich jest konferencja „Bolesław Kominek Youth European Forum”, przygotowana przez Fundację Młoda Rzeczpospolita. – Cieszę się, że wiele miejsca w obchodach jest poświęconych wydarzeniom kierowanym do młodym – podkreśliła Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia. – Spuściznę tego wielkiego wrocławianina powinno poznać szczególnie młode pokolenie – dodała.
 
Ponadto w ramach obchodów rocznicy odbędzie się Międzynarodowe Seminarium POLSKA – NIEMCY – UKRAINA poświęcone tematowi pojednania. Oba wydarzenia będą miały miejsce we Wrocławiu w listopadzie 2015 oraz w Brukseli latem br.
 
Wszystkie potrzebne informacje dotyczące 50. rocznicy orędzia biskupów są umieszone na nowo powstałej stronie www.1965-2015.eu. Są tam dostępne materiały historyczne, archiwalne oraz aktualności.
 
Źródło: wroclaw.pl
stat4u PortalPOLSKA.pl