Wiele miast (25)
IMKA zbuduje nowy zakład w Lubaniu

Spółka IMKA utworzy co najmniej 150 nowych miejsc pracy, zainwestuje 90 mln zł.  Obecnie zatrudnia ponad 450 osób. Jak podkreśla wiceprezes IMKI Paul Stanek, ze względu na dynamiczny rozwój możliwe jest zwiększenie zatrudnienia nawet do 750 etatów.

Reklama
Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn - Klik i prezes zarządu Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. w Kamiennej Górze Iwona Krawczyk wręczyły wczoraj 108. zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w kamiennogórskiej strefie.  Odebrali je w Lubaniu: prezes zarządu Dr. Schumacher, wiceprezes zarządu spółki IMKA Paul Stanek oraz burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński i wicestarosta lubański Konrad Rowiński.

Zdaniem wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn – Klik, specjalne strefy ekonomicznie przede wszystkim powinny integrować społeczność lokalną, aby móc przyciągać inwestorów.



Musimy szybko reagować na potrzeby przedsiębiorców. W projekty muszą angażować się także gminy i powiaty. Wówczas możemy mieć pewność, że zapewnimy dobrą długofalową obsługę inwestora. W Lubaniu udało się to zrealizować – dodaje wiceminister gospodarki.

Zabiegając o inwestorów prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk dostrzega potencjał już funkcjonujących firm. Oferuje skorzystanie z przywilejów, jakie umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy ekonomicznej. Tym sposobem osobiście dotarła do zarządu spółki IMKA i skutecznie przeprowadziła procedurę włączenia 9 ha działki do strefy wraz z wydaniem zezwolenia na nowy projekt inwestycyjny.

 - Nie jest to nasz pierwszy globalny gracz. Dziś widzimy, jak wokół takich firm zmienia się rzeczywistość. Mając na względzie utrzymanie wysokiej pozycji zarówno w Europie, jak i na światowym rynku, firma będzie rozwijać się bardzo dynamicznie. Nowe miejsca pracy będą generować kolejne poza strefą. Patrząc na plany inwestycyjne firmy IMKA i całej grupy dr. Schumacher, do której ta spółka należy, realizowany projekt będzie miał ogromne znaczenie dla rozwoju powiatu lubańskiego – dodaje prezes kamiennogórskiej strefy, Iwona Krawczyk.

Spółka IMKA zagospodaruje prawie 9 hektarów w pełni uzbrojonych gruntów. Planowana inwestycja obejmuje budowę hali produkcyjnej, magazynu surowców, budynku biurowego oraz zakup nowych linii produkcyjnych i urządzeń.



- Działamy na tym rynku od ponad 10 lat, mamy profesjonalną kadrę, zapotrzebowanie na nasz produkt. Chcieliśmy skorzystać z szansy, jaką nam zaproponowano. Do końca roku zakończymy budowę, produkcja ruszy w lutym 2015 roku – mówi wiceprezes spółki IMKA, Paul Stanek.

IMKA jest jednym z wiodących w Europie producentów chusteczek nawilżanych na bazie włókien nasączanych, stosowanych w: pielęgnacji, higienie, dezynfekcji, a także w kosmetyce i w gospodarstwie domowym. Inwestycja zakłada budowę nowego zakładu, w którym spółka będzie prowadziła dotychczasową działalność, zwiększając jednocześnie jakość wytwarzanych produktów i wielkość produkcji poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii. Inwestor planuje również uruchomić produkcję wyrobów do tej pory niewytwarzanych na terenie Polski, m.in. środków do dezynfekcji, kremów.



- To największy inwestor w naszym mieście. Otwarcie fabryki znacząco poprawi sytuację na rynku pracy  – mówi burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński.

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości jest zlokalizowana w 15 podstrefach (łącznie 413,3960 ha). Łącznie wydała 108 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Nakłady inwestycyjne sięgają 2 mld zł, utworzono prawie 6 tys. miejsc pracy.

Oprac.: „Mo-Ja” Multimedia
stat4u PortalPOLSKA.pl