Wiele miast (374)
Imaginacja krokiem do rozwoju cywilizacji?

Siedzibą wszelakich odkryć i wynalazków jest wyobraźnia. To wielka skarbnica myśli, która powołuje do życia elementy otaczającej nas rzeczywistości. Zanim odkryto koło, najpierw zasiedliło ono mózg – zrodzone pod pokrywą czaszki, a następnie zmaterializowane, stało się namacalnym kształtem.

Reklama
To najbardziej oczywisty mechanizm powstawania technologii, przedmiotów użytkowych, w końcu wszystkiego, co nas otacza. Jako ludzie wypełniliśmy pustą przestrzeń. Poza istotami żywymi i światem roślin, nie otaczała nas niegdyś żadna materia. Prapoczątkiem takiej konstrukcji świata, jaką dziś obserwujemy, jest właśnie wyobraźnia.

Wyobrażenia źródłem nowoczesnych technologii

Wielu było takich odkrywców, którzy z fantazjowania czerpali swoje inspiracje. Łatwo wymienić tutaj chociażby renesansowego malarza Leonarda da Vinci czy największego fizyka wszech czasów Alberta Einsteina. Ten ostatni znany był także ze swojego umiłowania do wyobraźni, o której nierzadko pisał. Sentencje takie, jak: "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona" lub "Logika zaprowadzi cię z punktu A do punktu B, wyobraźnia zaprowadzi cię wszędzie" to jego niewątpliwy hołd dla iskry inspirującej do tworzenia. Tej zamieszkującej umysł każdego człowieka.

Kreowanie i konstruowanie, a nade wszystko imaginowanie, nie jest wyłącznie domeną naukowców. Z równie wymiernym skutkiem zajmują się tym również znani ze swych powieści fantastycznych pisarze. Ich niebanalną rolą jest podsunąć pomysł, który może być później wykorzystany dla rozwoju technologii. Stało się tak w przypadku angielskiego pisarza Arthura Charles'a Clark'a, laureata jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie fantastyki. W latach 50. ubiegłego stulecia, dzięki swojej skrytykowanej wówczas wizji orbity geostacjonarnej, przeszedł do historii techniki satelitarnej. Stał się znany także z racji współpracy z reżyserem Stanleyem Kubrickiem, czego owocem był głośny film pt. "Odyseja kosmiczna".

Za innego pisarza, którego koncepcja przyczyniła się do zrodzenia nowej technologii, uznaje się Williama Gibsona. Co ważne, sam autor nie jest zadowolony, gdy określa się go mianem ojca internetu. Czyżby stworzona przez niego wizja wirtualnej przestrzeni, będącej dziś postawą funkcjonowania współczesnego człowieka miała być obrazem przyszłej zagłady, od której się odżegnuje? Czy pisarz ten, jakby ze strachu przed tajemniczą oraz niszczącą siłą swego proroctwa, starał się ukryć swój udział w dziele tworzenia wirtualnej rzeczywistości? A może jest tak skromny i nie potrzebuje rozgłosu? Jakkolwiek by nie było, jego książka wydana w 1984 roku pt. "Neuromancer", okazała się strzałem w dziesiątkę. Od tego momentu bowiem cywilizacja uległa diametralnej zmianie, zaś sfera internetu na dobre zakorzeniła się w świadomości społecznej.


Fikcja literacka inspiracją dla medycyny i prorocze własności ludzkiego umysłu

Jedna z najbardziej znanych powieści grozy pt. "Frankenstein", napisana w mrocznej Anglii przez Mary Shelley, została stworzona tak naprawdę dla zabicia czasu i nudy. Współcześnie uważana jest natomiast za pierwszą historię fabularną gatunku science fiction oraz natchnienie medycyny. Pomimo tego, że nie ma obecnie możliwości stworzenia człowieka z obumarłych elementów ludzkiego ciała i tchnienia w niego życiodajnej energii, to jesteśmy coraz bliżej metod kreowania egzystencji u samej jej podstawy. Dla przykładu można tutaj podać chociażby metodę in vitro – sztucznego zapładniania.

Dla przykładu można tutaj podać chociażby metodę in vitro – sztucznego zapładniania.

W fabule Shelley spotykamy się z delikatnym zarysem wizji przeszczepiania organów, która znalazła swoje odbicie w realiach rzeczywistości i uratowała życie wielu ludziom.

George Orwell tymczasem, jeden z najchętniej czytanych pisarzy w XX wieku, wywarł istotny wpływ na kształtowanie ideologii totalitarnych, które stały się rzeczywistością. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że ten angielski autor powieści antyutopijnych i futurystycznych był raczej kronikarzem, aniżeli wizjonerem. Do dnia dzisiejszego jego dzieła są niezwykle aktualne. Jakby na to nie patrzeć, ludzki umysł posiada zdolności prorokowania, co czyni go niebywale tajemniczym. Świadczy to o niezwykle wszechstronnej inteligencji Homo sapiens.



Justyna Jagielska

www.TwierdzaWyobrazni.pl
stat4u PortalPOLSKA.pl