Wiele miast (374)
Horror na polskich drogach?

Mrożące krew w żyłach historie oglądać można nie tylko na kinowym ekranie. Każdego dnia w Polsce dochodzi do wypadków samochodowych, stłuczek i poważnych kolizji drogowych, w których ucierpieli kierowca i pasażerowie pojazdu. Sztywność konstrukcyjna auta, a co za tym idzie nienaganny stan szyby samochodowej, może zapobiec tragicznym skutkom takich zdarzeń. Niezbite dowody na to, że jakość szyby naprawdę ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa przedstawia ekspert z firmy NordGlass.

Reklama
Sezon urlopowy wiąże się ze zwiększeniem ruchu komunikacyjnego. Na drogach jest więcej aut, a to sprzyja wypadkom, zarówno tym niegroźnym, jak i tym z pierwszych stron gazet. Jak wskazuje ekspert z firmy NordGlass czujność kierowcy nie wystarczy.

 „Skupienie na drodze oraz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu auta to często za mało, by bezpiecznie odbyć zaplanowaną podróż. Przyczyną kolizji może być bowiem nie tylko nieuwaga kierowcy, ale też zła widoczność, śliska nawierzchnia czy zły stan drogi. Na większość z tych kwestii nie mamy wpływu. Z pewnością jednak możemy zadbać o idealny stan techniczny naszego auta. Nie ograniczajmy się jednak do sprawdzenia, opon, silnika i stanu podstawowych płynów w pojeździe. Warto również zwrócić uwagę na stan szyb samochodowych.”  - Dlaczego jest to aż tak istotne? – „Szyba samochodowa to niezwykle ważny element konstrukcyjny auta, który pełni więcej niż jedną funkcję. Przyzwyczailiśmy się myśleć o szybie, jak o niewidocznej ochronie przed opadami, owadami i promieniami słonecznymi. W rzeczywistości to tylko nieliczne z jej zalet. Znacznie ważniejszym zadaniem jest stworzenie wytrzymałej bariery - odpornej zarówno na drobne uderzenia kamieni i żwiru, jak i większe, następujące np. podczas wypadku - która chroni kierowcę i pasażerów wewnątrz auta. I tu właśnie pojawia się kwestia jakości szyb. Jeśli wyprodukowane zostały z nieodpowiedniego surowca, w niewłaściwy sposób i dodatkowo nie są zamontowane we właściwy sposób to nie stanowią one dla nas żadnego zabezpieczenia. Wręcz przeciwnie, w przypadku kolizji drogowej stwarzają dodatkowe zagrożenie. Dobitnym przykładem na to, że wybierając gorszej jakości szyby nietrudno o tragedię jest wypadek, który w 2013 roku miał miejsce w Chinach. Pasażerka vana wyposażonego, właśnie w wątpliwej jakości szyby, odniosła niezwykle poważne obrażenia. Siła uderzenia była tak duża, że kobieta niemal wypadła przez przednią szybę samochodu. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Niestety tak dramatycznych przykładów jest znacznie więcej – nie zawsze jednak są odpowiednio nagłaśniane.

Zamiast zatem czekać na urzeczywistnienie „czarnych scenariuszy” lepiej od razu zadbać o stan szyby w aucie. To ważne abyśmy widzieli różnicę między tańszym, ale gorszym odpowiednikiem a szybą spełniającą podstawowe normy bezpieczeństwa.”- odpowiada ekspert.

Warto podkreślić, że znaczenie ma sposób, w jaki szyby zostają wykonane już na etapie produkcji. Musi je cechować określona grubość, wytrzymałość i przejrzystość. Jedynie wykonane z odpowiednich materiałów i w odpowiedni sposób spełniają swoją podstawową funkcję – chronią i zapewniają komfortową podróż. Pamiętajmy, że to, co na pierwszy rzut „niewprawionego oka” może wydawać się dobrej jakości szybą często w praktyce nie spełni niezbędnych standardów. Skąd zatem wiedzieć jaką szybę powinniśmy  mieć w samochodzie?

„Szyba szybie nierówna. Profesjonalista z branży szyb samochodowych bez problemu rozpozna wątpliwej jakości produkt. W firmie NordGlass jesteśmy na to wyczuleni. Na rynku w ostatnich latach jest bowiem coraz więcej tanich, wątpliwej jakości szyb. Swoją popularność, także w Polsce, zawdzięczają one niskiej cenie, która, należy to wyraźnie podkreślić, często równoznaczna jest z ich niską jakością. Wyraźnie „rozwija się” też rynek szyb używanych.  Stare szyby z aut przeznaczonych do kasacji lub od lat stojących na złomowiskach ponownie trafiają w obieg. Niestety znajduje się wielu chętnych, by z takiej oferty skorzystać. Niepokojące jest też „oszczędzanie” kierowców na wymianie uszkodzonej szyby samochodowej i korzystanie z usług warsztatów, które nie zawsze dysponują odpowiednią technologią. Metody i materiały stosowane w takich miejscach nie spełniają wymogów współczesnych aut. Szyby montowane są więc mało precyzyjnie przez co obniżają sztywność konstrukcyjną auta. Ma to znaczenie, bo jeśli zrobiono to niepoprawnie to w przypadku kolizji drogowej szyba czołowa nie zapewni odpowiedniego oparcia dla otwierającej się poduszki powietrznej. To dodatkowy argument, by udać się do profesjonalnego punktu naprawy i wymiany szyb samochodowych. Sieć NordGlass ma w Polsce blisko 130 doskonale wyposażonych punktów serwisowych. Zachęcam, by skorzystać z wiedzy pracujących tam, wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Pomogą oni zweryfikować stan szyby samochodowej, ocenią jej wytrzymałość, dokonają ewentualnych napraw lub wymiany szyby, a my zyskamy pewność, że możemy bezpiecznie podróżować.” – mówi ekspert.

Przedstawione przez eksperta argumenty powinny nas skłonić do bardziej świadomego spojrzenia na to, co warunkuje dobry stan techniczny samochodu. Nie lekceważmy zagrożenia, jakie niosą ze sobą wątpliwej jakości szyby, bo choć faktycznie kuszą ceną to czy życie nasze oraz podróżujących z nami pasażerów nie jest cenniejsze?

Zlokalizowana w Koszalinie firma NordGlass to właściciel największej i najbardziej rozpoznawalnej w Polsce sieci serwisowej, która świadczy usługi w zakresie naprawy i wymiany szyb samochodowych na terenie całego kraju. NordGlass to również wiodący europejski producent szyb dla branży motoryzacyjnej. Firma produkuje najwyższej klasy szyby czołowe do ponad 1300 najpopularniejszych modeli samochodów i dystrybuuje je w całej Europie i poza jej granicami.

Źródło: GutPR
stat4u PortalPOLSKA.pl