Wiele miast (350)
Holandia bliższa Polakom niż inne kraje

Jak podają statystyki portali takich jak Pracuj.pl, chętnych do pracy za granicą nie brakuje. Dane pochodzące z serwisów z ofertami pracy wyraźnie pokazują, że użytkownicy szukający pracy za granicą najczęściej wybierają propozycje z Holandii.
 
Według statystyk, w okresie stycznia - maja 2013 roku 36% z użytkowników wysłało swoją aplikacje na oferty z Holandii i Niemiec (23%), a także w Wielkiej Brytanii (14%).
 

Reklama

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się kraje skandynawskie oraz Francja. Najrzadziej zaś internauci szukają pracy w krajach, w których utrzymuje się wysokie bezrobocie, jak Włochy i Hiszpania.

Jak to się dzieje, że Holandia tak bardzo nas do siebie przyciąga? Odpowiedź wyłania się z prostej dedukcji, największym konkurentem pod względem ofert pracy dla Polaków są Niemcy. Natomiast w Niemczech bardzo często wymagany jest język niemiecki, zaś w Holandii wystarczą podstawy angielskiego. Skoro nie ma aż tak dużej bariery językowej, komfort życia dla obcokrajowcy w Holandii automatycznie wzrasta.
 
Ponadto Holendrzy są bardziej otwarci na przyjezdnych, co wynika z ich historii. Mają luźne podejście do sztywnych reguł i zasad, a także tematów tabu. Ponadto są bardziej elastyczni i dają kredyt zaufania. Często firmy produkcyjne czy rolnicze zatrudniają jednego dobrego brygadzistę lub majstra, który zna komunikatywnie jeden z tych języków. Następnie dają mu do nadzoru Polaków, którzy nie muszą znać języków obcych. To on ponosi pełną odpowiedzialność.
 
 
Jedziesz do pracy w przyjaznej Holandii? Pamiętaj o formalnościach!
 
Bez względu na to jak bardzo przyjazny jest kraj, do którego przyjdzie nam wyjechać, należy pamiętać o formalnościach związanych z wyjazdem i pracą. Obojętnie, czy będzie to Anglia, Niemcy czy Holandia musimy pamiętać, że prawo pracy obowiązuje w każdym z nich.
 
Jeśli chcemy pracować legalnie i mieć w związku z tym pełne prawo do ubiegania się o zwrot podatku, a także odszkodowania w razie niefortunnego wypadku, załatwmy wszelkie formalności na samym początku naszego przyjazdu.
 
 
Numer Identyfikacji Podatkowej, Ubezpieczenie oraz Zwrot podatku
 
Każda osoba przyjeżdżająca do Holandii w celu zarobienia pieniędzy powinna zatroszczyć się o formalności. Mamy na myśli wszystkie sprawy urzędowe, które należy załatwić po przyjeździe, aby stać się pełnoprawnie zatrudnioną osobą.
 
Ujęliśmy to w 3 krokach: Numer NIP, tak zwany Sofi – nummer, ubezpieczenie oraz zwrot podatku.
 
1.      Sofi – nummer
 
Każda osoba, która przyjeżdża do Holandii w celach zarobkowych powinna mieć wyrobiony Sofi – nummer, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Jest to bardzo istotne, ponieważ posiadając ten numer stajemy się prawowitym podatnikiem. Pracodawca powinien odprowadzać co miesiąć podatek od naszego wynagrodzenia, na dowód tego powinniśmy otrzymywać Salaris. Na tymże potwierdzeniu powinna być wyodrębniona kwota, którą zarobiliśmy oraz zaliczka na podatek, która została odprowadzona do urzędu. Pracodawca zazwyczaj sam rejestruje pracowników w urzędzie, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy go zapytać, czy dokonał takiej rejestracji.
 
 
2.      Ubezpieczenie zdrowotne Zorgtoeslag
 
Ubezpieczyć należy się w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia w Holandii. Koszty takiego ubezpiecznia bywają dosyć wysokie, ale dużą ich część można odzyskać. W przypadku rozliczenia dodatku do ubezpieczenia należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie, do których należy dołączyć polisę lub umowę zawartą z ubezpieczycielem oraz Jaaropgave.
 
 
3.      Zwrot podatku za pracę w Holandii
 
Pracując legalnie w kraju Niderlandów część naszego podatku jest co miesiąc odprowadzana do urzędu skarbowego. Na zakończenie roku podatkowego możemy starać się o odzyskanie nadpłaconej jego części. W tym celu powinniśmy skompletować odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest Jaaropgave, czyli dokument wystawiony przez pracodawcę ukazujący nasz całkowity dochód w danej firmie oraz odprowadzony podatek. Bardzo ważne jest zbieranie wszystkich dokumentów, które daje nam pracodawca! Jeśli natomiast nie zostaliśmy odbarowani żadnym dokumentem, powinniśmy się o niego upomnieć! Aby otrzymać zwrot podatku z Holandii należy złożyć komplet dokumentów w urzędzie skarbowym i czekać na rozliczenie. Decyzja jest wydawana w ciągu 3 – 6 miesięcy. 
 
Nie zapominajmy o tym, że wyjazd do pracy za granicą wiąże się ze swego rodzaju samodzielnością. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu, aczkolwiek pewnych rzeczy możemy uniknąć jeśli tylko mamy ich świadomość. Jeśli zdobyliśmy wiedzę na temat praw i obowiązków osoby zatrudnionej, będzie nam łatwiej uniknąć oszustwa i krętactwa. 
 
(ac)

 
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl