Kultura Edukacja
Hinduska ascetka twarzą 10. edycji Brave Festival
Straciła męża i od tamtej pory wędruje przez kraj. Żyje ściśle według zasad swojej religii, a równocześnie na uboczu hinduskiego społeczeństwa. To ona będzie twarzą tegorocznego Brave Festival, którego tematem jest „Święte ciało”. 10. edycja wydarzenia rusza 4 lipca.
Zdjęcie, które zostało twarzą 10. edycji Brave Festival, zrobił fotograf Laurent Auxietre w znanym z hinduskich i buddyjskich świątyń Katmandu w 2007 roku. Nie poznał wieku Sabridy. Udało się mu tylko ustalić, że rozpoczęła wędrówkę po śmierci męża. Życie ascetki wybrała 17 lat temu i od tego czasu nie obcina włosów i żyje w świętości. Jej postać w dużym stopniu uosabia to, na czym skupi się najnowsza edycja Brave Festiwal. Jej tematem będzie „Święte ciało”.
Byt uwolniony od ego
Muzyka, rytuał, teatr - wokół tego koncentrowały się dotychczasowe edycje Brave Festival. W tym roku nie będzie inaczej. - Podczas występu 76-letniego mistrza hinduskiego tańca kathak nagle dotarło do mnie, że praca nad ciałem, szczególnie taniec, prowadzi do wyzwolenia. I technika jest tu najważniejsza. Nic więcej nie potrzeba – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festivalu. – Tę prostą, a w pewnym sensie magiczną zależność, będziemy mogli zobaczyć w czasie nadchodzącego festiwalu - dodaje.
Program tegorocznej edycji skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. Będzie silnie nawiązywał do tradycji teatru. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną lub niespotykaną nigdzie indziej rolę.
Dawne z nowym
10. Brave Festival będzie osadzony jednocześnie w tradycji i kontekście dzisiejszym. Nawiązując do pierwotnych założeń festiwalu, jego jubileuszowa edycja przybliży zarówno ginącą kulturę występujących artystów, jak i sztukę współczesną, która z dawnych obrzędów czerpie i przekształca je na nowy język. W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji Indii.
- Współczesny taniec europejski właśnie tu się zaczyna, w świętych, świątynnych tańcach Indii. To tradycja całkiem obca Europie – mówi Grzegorz Bral.
W lipcu do Wrocławia przyjadą m.in. mistrzowie jednej z najstarszych indyjskich form teatralno-tanecznych - mudiyett. W 2010 roku tradycja ta została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Niezwykłym wydarzeniem będzie również występ jednej z najlepszych tancerek Bharatanatjam. Nowością będą konfrontacje artystyczne, w czasie których artyści z różnych kultur zaimprowizują wspólny występ albo będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości. Dodatkowo widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie organizowanych warsztatach artystycznych.
10. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r. we Wrocławiu.
Więcej informacji
Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne, przekazując w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiając, że przez chwilę będzie ono żyło u nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni z jeszcze jednego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi, niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd, bo nigdy jeszcze nie oddalili się ze swojej wioski. Wyjęci z kontekstu tamtego otoczenia trafiają do Wrocławia, aby zaprezentować nam swoją kulturę i wartości.
Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie. W ramach Brave Festival odbywa się także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.
Organizatorem Brave Festivalu jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA. www.bravefestival.pl
Aleksandra Palus, PR EXPERT
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..