Wiele miast (31)
Gliwice wspierają supernowoczesny przemysł

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. Dzięki temu będzie mogło uczestniczyć w budowie satelitów w ramach europejskiego programu kosmicznego.

Reklama
Centrum liczy również na to, że weźmie udział w budowie pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. To duża szansa dla polskiego przemysłu. – Będziemy mogli produkować elementy satelitów, co wymaga dużego zaawansowania technologicznego, zachowania specjalnych procedur, nowoczesnego sprzętu, dobrze wyszkolonej kadry i ogromnej precyzji. Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Europie, które są w stanie wytwarzać kompozyty najwyższej jakości. To największy jak dotąd polski projekt kosmiczny finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, do której Polska przystąpiła w 2012 roku. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie z Gliwic – mówi Wojciech Woźniak, prezes Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego.

Choć firma działa w Czechowicach-Dziedzicach, to jest silnie związana z Gliwicami. Ponad 80% udziałów w spółce ma od niedawna Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, której głównym właścicielem jest miasto Gliwice. To właśnie przejęcie większościowego pakietu akcji przez GAPR pozwoliło tej nowoczesnej placówce na stabilne funkcjonowanie.

Umowa zawarta z Europejską Agencją Kosmiczną będzie realizowana przez 2 lata w partnerstwie z firmą Thales Alenia Space z Francji. – Musimy opanować pełen cykl wytwarzania i badania próbek oraz całych paneli kompozytowych o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Struktury kompozytowe mają zostać wykonane tzw. metodą autoklawową z wykorzystaniem kompozytów węglowych. Podobny proces produkcyjny stosuje się w zakładzie Thales Alenia Space we francuskim Cannes, gdzie zostaną przeszkoleni nasi technolodzy i gdzie efekt naszej pracy poddany zostanie szczegółowej kontroli – wyjaśnia prezes Woźniak.

Po zakończeniu projektu Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego będzie w stanie współpracować z najważniejszymi koncernami kosmicznymi na świecie, a także będzie mogło z powodzeniem konkurować z zagranicznymi podmiotami w programach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Przypomnijmy, że uruchomione w 2012 roku Centrum ukierunkowane jest głównie na świadczenie usług dla przemysłu lotniczego. Technologie stosowane w lotnictwie można jednak z powodzeniem wdrażać także w innych dziedzinach, takich jak przemysł jachtowy, motoryzacja, kolejnictwo oraz energetyka wiatrowa. Obecność ŚCNTPL wśród placówek skupionych w Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju pozwala Gliwicom na stworzenie bardzo ciekawej oferty inwestycyjnej oraz poszerzenie możliwości dla firm gliwickich w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii i wyposażenia naukowo-badawczego.

fot. materiały ŚCNTPL
Źródło: UM Gliwice
stat4u PortalPOLSKA.pl