Wrocław
Gimnazjalisto! Twoje życie -Twój wybór!

Pod koniec 2014 r., funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, opracowali oraz rozpoczęli realizację nowego programu prewencyjnego pod nazwą "Gimnazjalisto! Twoje życie -Twój wybór!". Program skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych.

Reklama
Analiza zjawiska przestępczości i demoralizacji nieletnich na terenie Wrocławia, wykazała potrzebę przygotowania programu prewencyjnego, który ma na celu przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym wśród młodzieży.

Program "Gimnazjalisto! Twoje życie -Twój wybór!'' realizowany jest w klasach I i III, wytypowanych przez kadrę pedagogiczną. Do uczestnictwa w zajęciach w br. zgłosiło się 20 szkół z Wrocławia.

Założenia programu przewidują ścisłą współpracę policji, służby więziennej oraz kadry pedagogicznej szkoły biorącej udział w projekcie. Do wybranych klas I i III kierowane są różne działania prewencyjne.

Realizacja części programu dedykowanemu uczniom klas I szkół gimnazjalnych
* Wychowawca klasy przeprowadza wśród uczniów ankietę, badającą świadomość właściwych postaw społecznych, konsekwencji nieprzestrzegania norm prawnych, skutków zażywania substancji niedozwolonych. Ankieta jest dostarczona do szkoły przez funkcjonariuszy policji.
* Podczas zajęć przedstawiana jest prezentacja multimedialna na temat środków odurzających oraz negatywnych skutków ich zażywana przez młodzież. Spotkanie odbywa się na terenie szkoły.
* Uczniowie wraz z opiekunami zapraszani są do Izby Dziecka Wydziału Konwojowego KWP we Wrocławiu przy
ul. Szymanowskiego 11. Podczas zajęć omawiana jest  odpowiedzialność prawna nieletnich. Uczestnicy spotkania mają możliwość zobaczenia pomieszczeń Izby oraz zapoznania się z jej regulaminem.
* Na zakończenie policjanci przeprowadzają wśród uczniów kolejną ankietę, której wyniki posłużą do ewaluacji programu.

Część programu skierowana do uczniów klas III gimnazjum
* Wychowawca klasy przeprowadza wśród uczniów ankietę, badającą świadomość właściwych postaw społecznych, konsekwencji nieprzestrzegania norm prawnych, skutków zażywania substancji niedozwolonych.
* Funkcjonariusze policji przeprowadzają zajęcia dotyczące problematyki przestępczości i demoralizacji nieletnich. W trakcie tego spotkania uczniowie zostają poinformowani, że kolejnym etapem programu jest wizyta w Areszcie Śledczym nr 1 we Wrocławiu, mieszczącym się przy ul. Świebodzkiej oraz możliwość rozmowy z osobami tam przebywającymi.
Funkcjonariusze służby więziennej przedstawiają rys historyczny aresztu, omawiają zadania służby więziennej wraz z charakterystyką osób osadzonych. Młodzieży prezentowany jest film zrealizowany na terenie aresztu (film powstał w trakcie koncertu zespołu młodzieżowego i zawiera refleksje osób osadzonych, żałujących swoich czynów, których konsekwencją jest pobyt w areszcie). Młodzież może zobaczyć poszczególne pomieszczenia aresztu. Kulminacyjnym punktem wizyty jest możliwość rozmowy z osobą odbywającą karę pozbawienia wolności. Rozmowa z osadzonymi uświadamia młodzieży konsekwencje zachowań niezgodnych z prawem oraz ukazuje istotę podejmowania właściwych decyzji i przyjmowania akceptowanych społecznie postaw życiowych.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. Analiza pierwszych ankiet ewaluacyjnych pokazała, że poziom wiedzy po przeprowadzonych zajęciach dotyczących odpowiedzialności prawnej i uzależnień od środków psychoaktywnych jest wyższy. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach w policyjnej izbie dziecka oraz areszcie śledczym.

Koordynatorkami programu są: asp. szt. Joanna Cieciorko oraz sierż. szt. Justyna Szeglowska, reprezentujące Wydział Prewencji i Patrolowy KMP we Wrocławiu. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl