Wiele miast (19)
Gdynia "wmanewrowana"

Od poniedziałku miasto jest główną bazą jednostek biorących udział w największych ćwiczeniach NATO na Bałtyku. Motywem przewodnim dwutygodniowych manewrów „Monarch" prowadzonych na wodach Zatoki Gdańskiej jest ratowanie załóg okrętów podwodnych.

Reklama
Obecnie ponad 40 krajów świata posiada okręty podwodne na swoim wyposażeniu. Kompatybilność sprzętu używanego w sytuacjach awaryjnych jest kluczem do ratowania życia uwięzionych na uszkodzonym okręcie podwodnym" - tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas, oficer prasowy III Flotylli Okrętów. Okręty zacumowane są w gdyńskim porcie wojennym. Wyjście jednostek w morze zaplanowano w środę 14 maja, w  godzinach od 14.00 do 16.30. Większość z nich zostanie na morzu przez cały czas trwania manewrów. Pojedyncze będą wracać do portu na noc" - dodaje.
 
W manewrach biorą udział m.in. polskie jednostki ORP Gen. T. Kościuszko, a także ORP Lech, ORP Zbyszko i ORP Maćko. Zza granicy przypłynęły holenderski HNLMS Bruinvis i szwedzki HSWMS Halland. Do działań przyłączyły się również samoloty, śmigłowce, siły medyczne i nurkowie.
 
Pierwszy etap ćwiczeń, to poszukiwanie i lokalizacja uszkodzonego okrętu podwodnego. W środę, podczas drugiej fazy operacji, trzy okręty - Bruinvis, Halland i Sęp wykorzystają system ratowniczy NATO Submarine Rescue System. Kiedy jeden ze statków będzie sprawdzać szczelność połączenia i procedury ratownicze, pozostałe podejmą współpracę z nurkami z Holandii, Izraela, Kanady, Turcji i Polski. Płetwonurkowie wykonają inspekcję kadłuba łodzi podwodnej leżącej na dnie morza, a także zajmą się montażem specjalnych przewodów, które ułatwią doprowadzenie świeżego powietrza do wnętrza jednostki.

W drugim tygodniu ćwiczeń nastąpi symulacja zderzenia okrętów. Tutaj pole do popisu będą miały ekipy medyczne z Francji, Holandii i Szwecji, które zajmą poszkodowanymi marynarzami z przeprowadzonej wcześniej masowej ewakuacji.
 
Wszystkim etapom dziewiątej edycji manewrów Monarch, które mają na celu wymianę doświadczeń członków NATO, przyglądają się obserwatorzy z 18 krajów - w tym z Australii, Singapuru, Algierii, Kanady, Grecji i USA. W ćwiczeniach nie biorą udziału siły Rosji.


Informujemy, że konferencja prasowa dotycząca ćwiczenia Dynamic Monarch 2014 z udziałem kontradmirała Roberta Kamensky'ego (Dowódcy Sił Podwodnych NATO) i wiceadmirała Ryszarda Demczuka (Inspektora Marynarki Wojennej RP) odbędzie się 14 maja o godzinie 13:00 (nie o 11:30 jak informowano wcześniej). Konferencja odbędzie się w bibliotece głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ulica Śmidowicza 69). Prosimy o punktualne przybycie do godziny 12.45.
 
Źródło: UM Gdynia
stat4u PortalPOLSKA.pl