Kultura Edukacja
Gala Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu połączona z balem charytatywnym
18 stycznia, podczas Żmigrodzkiego Balu Smoka, wręczone zostaną statuetki Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. Nagrody wręczone zostaną w kategoriach: oświata i kultura, biznes, sport i turystyka, działalność społeczna oraz rolnictwo. Wręczona zostanie także nagroda specjalna.
Teatr Miejski 48 to aktywnie działająca społecznie grupa miłośników teatru, która z roku na rok coraz aktywniej i odważniej poczyna sobie na poletku kulturalnym. Rok 2013 przyniósł dwa nowe spektakle, organizację happeningu rocznicy podpisania protokołu żmigrodzkiego, wspólny projekt z metalową grupą Czoug. Teatr ma też cykliczną audycje w Radiu Żmigród, prezentuje własne interpretacje ambitnych utworów, nie idąc na artystyczną i intelektualną łatwiznę.
Mariusz Stach – nauczyciel historii i WOS w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. Jego uczniowie osiągają znaczące sukcesy w pozaszkolnych konkursach np. „Instytucje Unii Europejskiej”, „Prawa człowieka”. Jest on przede wszystkim szkolnym koordynatorem akcji: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W kolejnych latach, w okresie wakacyjnym dwukrotnie już brał udział z młodzieżą w pracach renowacyjnych cmentarzy na terenie Ukrainy. Współpracował z TVP Wrocław w przygotowywaniu programów związanych z tematyką kresową, którą propaguje wśród młodzieży.
Izabela Możdżeń – uzdolniona wokalistka, laureatka a obecnie jurorka, obok m.in. Stanisława Szelca, w prestiżowej Dolnośląskiej Lidze Talentów. Na swoim koncie ma wiele występów, w składach jazzowych, spektaklach muzycznych i z repertuarem rozrywkowym, w tym w trzebnickiej edycji prestiżowego Jazz Jamboree. Doceniana w środowisku muzycznym, występuje z najlepszymi muzykami, cały czas doskonaląc swój warsztat zdobywa nowych fanów. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym I. miejsca w Międzynarodowym Festiwalu DilongStar w Słowacji oraz II. miejsca w XIX Przeglądzie Kultury Młodych 2012 w kategorii piosenki anglojęzycznej.
W kategorii biznes do nagrody nominowani zostali: Bar Mleczny "Stara Piekarnia", P.P.H.U. Marton oraz Zakład Przędzalniczo-Dziewiarski WAJER s.c. Zbigniew Wajer.
Bar Mleczny "Stara Piekarnia" - Firma, która przebojem wdarła się na żmigrodzki "rynek gastronomiczny". Osiągnięcie tym bardziej cenne przy założeniu, że w mieście dotychczas istniały dwie placówki świadczące tego rodzaju usługi. Produkty wysokiej jakości oraz miła obsługa zaskarbiły serca i żołądki wielu żmigrodzian. Stara Piekarnia to przykład, że warto inwestować w swoje pasję i zamiłowania a przy odrobinie szczęścia przekuć to w sukces biznesowy.
P.P.H.U. Marton – Firma mocno zakorzeniona w żmigrodzkim biznesie, dbająca o jakość swoich produktów, doceniany na rynku ogólnopolskim. Napój gazowany słodzony czyli po prostu firmowa oranżada, zdobył certyfikat Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT. Decyzja o przyznaniu tego prestiżowego godła została podjęta 23 października 2013 roku podczas oceny żywności biorącej udział w programie. Eksperci obradowali już po raz dziesiąty. Certyfikat „Doceń polskie” potwierdza, że nagrodzony nim artykuł spożywczy posiada tzw. polski akcent (jest produkowany w naszym kraju, z rodzimych składników lub zgodnie z tradycyjną recepturą) i co istotne - zdobył wysokie noty od Loży Ekspertów programu.
Zakład Przędzalniczo-Dziewiarski WAJER s.c. Zbigniew Wajer – Ścisła czołówka żmigrodzkiego biznesu. Jakość produktów i świadczonych usług, dzięki modernizacji produkcji, w niczym nie odbiegają od jakości prezentowanej przez markowe firmy uznawane dotychczas za liderów rynku. Firma zbudowała grono stałych odbiorców hurtowych, nie tylko w Polsce, ma pewnych kontrahentów europejskich i azjatyckich. Firma to wzorcowy przykład zaangażowania w działalność społeczną. Chodzi tu o wsparcie potrzebujących rodzin, do których niejednokrotnie samodzielnie dociera właściciel firmy, jak i akcje prowadzone na dużą skalę, jak np. wsparcie sponsorskie inicjatyw szkolnych czy lokalnego sportu.
W kategorii sport i turystyka do nagody nominowani zostali: Dawid Tomaszewski, Joanna Jurkowska i Żmigrodzki Klub Biegacza „Sukces”,
Dawid Tomaszewski – młody, ale już niezwykle utytułowany zawodnik, także działacz sportowy. W minionym roku umocnił swoją pozycję w ścisłej czołówce zawodników w naszym kraju, zdobywając podwójne mistrzostwo świata federacji Funakoshi Shotokan Karate Asociation.
Joanna Jurkowska – przedstawicielka odnoszącej duże sukcesy żmigrodzkiej grupy młodych zawodników uprawiających sporty walki. Uzdolniona i utytułowana zawodniczka, która stale podnosząc swój poziom, wywalczyła tytuł mistrzowski na IX Mistrzostwach Polski Karate Fudokan w 2013 roku.
Żmigrodzki Klub Biegacza „Sukces” - Klub, który popularyzuje bieganie ale i Gminę Żmigród, startując w biegach długodystansowych w tym maratonach na terenie Dolnego Śląska i całego kraju. Klub włączył się w organizację Żmigrodzkiego Biegu Smoka, co zdecydowanie wpłynęło na poziom sportowy i organizacyjny imprezy. Wzorcową formą promocji aktywnego trybu życia jest akcja „Maraton na raty”, czyli comiesięczne spotkania i wspólne bieganie, do którego zaproszeni są wszyscy mieszkańcy – inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym odzewem żmigrodzian, stając się sukcesem i sportowym i frekwencyjnym.
W kategorii działalność społeczna do nagrody nominowani zostali: Dariusz Gierus, Jadwiga Żukowska oraz Żmigrodzka Ochotnicza Straż Pożarna.
Dariusz Gierus - sołtys wsi Niezgoda oraz radny Rady Miejskiej w Żmigrodzie. Człowiek, dzięki któremu mieszkańcy wsi integrują się i co ważne: działają wspólnie. Organizator wielu imprez i wydarzeń, dzięki którym osoby młode mają szansę na zdobycie nowych doświadczeń a te starsze na spotkania w gronie przyjaciół i zwykłą rozmowę, na którą często nie mają czasu. Jak podkreślili mieszkańcy zgłaszający kandydaturę, gdyby każda wieś miała swojego Dariusza Gierusa, nasza gmina byłaby jedną z najaktywniejszych o ile nie najaktywniejszą w kraju.
Jadwiga Żukowska (Uniwersytet III wieku) - Pani Jadwiga jest emerytowanym nauczycielem nauczania początkowego w Żmigrodzie. Znana i lubiana wśród żmigrodzkiej młodzieży. Z wielkim sercem oddana pracy społecznej na terenie naszego miasta. Wspiera niejednokrotnie różne akcje społeczne w Żmigrodzie.
Jest założycielką i prezesem Żmigrodzkiego Uniwersytetu III Wieku do którego już kolejny rok uczęszcza wielu żmigrodzian, którzy nie są już czynni zawodowo, a tutaj mogą się dalej realizować. I realizują się, korzystając z bogatego programu oferowanego przez uniwersytet, który stał się także jednym z najważniejszych projektów kierowanych do grup senioralnych w naszej gminie.
Żmigrodzka Ochotnicza Straż Pożarna - 1 października 2013 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Rola Ochotniczych Straży Pożarnych w działaniach ratowniczych i ochronie ludności”. Podczas uroczystości wręczono nagrody dla najaktywniejszych jednostek OSP w Polsce. Żmigrodzka jednostka ze swoimi 920 wyjazdami na przestrzeni około 2,5 roku zajęła wysokie 4 miejsce w kraju. Żmigrodzcy strażacy-ochotnicy zbierają także najwyższe noty jeśli chodzi o stopień wyszkolenia i działania edukacyjno-profilaktyczne, dbając o krzewienie wiedzy pożarniczej zwłaszcza wśród młodzieży.
W kategorii rolnictwo do nagrody nominowani zostali: Dawid Rudnicki, Teresa Augustyniak oraz Krystyna i Józef Budzisz.
Dawid Rudnicki - to młody rolnik, który od dziesięciu lat prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Węglewo. Zajmuje się produkcją zwierzęcą oraz roślinną. Z małego, rodzinnego gospodarstwa otrzymanego od rodziców, stworzył biznes oparty na nowoczesnych technologiach, znany wśród hodowców w skali całego regionu. W 2008 roku zbudował nowoczesną oborę oraz halę udojową według standardów UE, która była drugim takim budynkiem w naszym powiecie. A dzisiaj do gospodarstwa przyjeżdżają rolnicy oraz zootechnicy, aby zobaczyć oraz uczyć się, jak wygląda praca w nowoczesnym gospodarstwie. W skład produkcji zwierzęcej wchodzi około 100 sztuk bydła. Ciągłe rozwijanie swojej wiedzy na temat hodowli powoduje, iż Dawid Rudnicki jest jednym z największych dostawców mleka w regionie. Zajmuje się także produkcją roślinną – uprawia niemal 100 hektarów na własny użytek, prowadzi także usługi rolnicze, tym samym pomagając w uprawach innym rolnikom.
Teresa Augustyniak – samodzielnie przejęła a następnie rozwinęła produkcję rolną opartą na hodowli drobiu. Gospodarując na przeszło 120 hektarach, wybudowała także nowoczesny, spełniający normy unijne i najwyższe standardy tego typu obiektów, nowoczesny kurnik. W ciągu kilku lat weszła do czołówki nie tylko żmigrodzkich ale i uznanych w skali regionu rolników, w czym pomogło także efektywne pozyskiwanie i wykorzystywanie środków zewnętrznych. Pani Teresa jest dowodem na to, że najtrudniejsze nawet doświadczenia i życiowe tragedie nie mogą złamać woli człowieka, który ma jasno ustalone cele. Dlatego w środowisku lokalnym postrzegana jest nie tylko jako wzór rolnika, ale także prawdziwy autorytet, punkt odniesienia dla młodych, rozpoczynających swą pracę w rolnictwie.
Krystyna i Józef Budzisz – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 130 hektarów we wsi Chodlewo. Specjalizują się w produkcji roślinnej, korzystając efektywnie ze środków unijnych, co procentuje wprowadzeniem wielu innowacji. Prowadzą wyróżniające się gospodarstwo nie tylko w gminie Żmigród, uskuteczniają wizję nowoczesnego gospodarstwa rolnego jako oczywiście producenta żywności, ale i firmy aktywnie świadczącej usługi zewnętrzne z zakresu rolnictwa.
Wręczona zostanie również nagroda specjalna. W tej kategorii nie było jednak nominacji. Nagrodę otrzyma osoba lub organizacja, wskazana jednogłośnie przez Kapitułę Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. Zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy 18 stycznia 2014 roku, podczas Żmigrodzkiego Balu Smoka.
Jak poinformował żmigrodzki ratusz, Bal Smoka ma wymiar charytatywny. Każdego roku wybierana jest jedna osoba z gminy, na rzecz której podczas balu zbierane są środki finansowe. Bohaterem tegorocznego balu będzie Filip Gawłów, roczne dziecko chorujące na uwarunkowany genetycznie zespół wrodzonych wad, tzw. zespół Rubinsteina – Taybiego, na który choruje około dwudziestu osób w naszym kraju.
Filipek cierpi na przewlekłą niewydolność oddechową, przez co przez cały praktycznie czas musi być podłączony do respiratora, przez umiejscowioną na stałe rurkę tracheotomijną. Jest karmiony przez gastrostomię produktami specjalistycznymi, doprowadzanymi specjalną rurką bezpośrednio do żołądka. Przez całą dobę musi pozostawać pod stałą opieką i nadzorem mamy.
Pani Aneta Gawłów, oprócz Filipa, wychowuje samotnie także dwunastoletniego syna i siedemnastoletnią córkę. Rodzeństwo pomaga dzielnie mamie i Filipowi, ale pozostać przy dziecku może tylko wykwalifikowana pielęgniarka, lekarz lub właśnie mama. Odpowiedzialność jest zbyt wielka: wystarczy chwilowy przestój urządzenia czy zaburzenie oddechu Filipka, by doszło do zagrożenia życia dziecka. Mimo tych wszystkich przeciwności, trudno o bardziej pogodne i radosne dziecko, ciekawe świata i nowych doświadczeń. Filip niestety nie mówi, nie może w ogóle wydawać żadnych dźwięków, a jakby tego było mało, już jako wcześniak wygrał walkę z sepsą. Ale uśmiech nie znika z jego buzi, a wszystko potrafi powiedzieć spoglądającymi z ciekawością na świat oczami. Rodzina korzysta z wsparcia specjalistycznego ośrodka, ale potrzeby są ogromne. Własny sprzęt, kosztowana rehabilitacja, leki, czy wreszcie prawdziwa łazienka, której rodzina nie posiada w swoim małym mieszkanku w Korzeńsku.
Chętni do wzięcia udziału w Balu Smoka mogą nabyć bilety w sekretariacie Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie lub zarezerwować telefonicznie pod numerem: 71 385 31 34. Cena biletu od osoby to 95 zł lub 190 złotych od pary.
Ryszard Mulek
Źródło: Biznes Dolnośląski
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..