Wiele miast (25)
Filmy, które mają znaczenie. Brave Films on Tour

Przegląd Filmowy najodważniejszej imprezy w Europie – Brave Festival – dotrze do Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy i Głogowa. W czasie specjalnych seansów, które odbędą się w dniach 23-25 maja, publiczność będzie mogła zobaczyć filmy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwajcarii. Cena biletu to 10 zł.

Reklama
Od dziesięciu lat Brave Festival zaprasza do Wrocławia wyjątkowych ludzi z całego świata, by zaprezentowali swoje niezwykłe tradycje artystyczne. Co roku widzowie ciekawi świata mają okazję poznać różne kultury również w kinie, podczas Przeglądu Filmowego Brave Festival. Prezentowane produkcje to obrazy doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, jak np. Berlinale czy Sundance, ale także filmy mało znane szerszej publiczności. Teraz trzy wybrane filmy trafią do Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Legnicy i Głogowa - będzie można je zobaczyć w dniach 23 – 25 maja o godz. 18:00 w wybranych kinach.  - Każdy film dostarcza nie tylko emocji, ale także wiedzy o innym świecie, który istnieje przecież obok nas – mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival. – Mocną pozycją tegorocznego Brave Films on Tour będzie z pewnością dokument „Siostry wobec prawa”.

Film produkcji kameruńsko-brytyjskiej w reżyserii Kima Longinotto pokazywany był na 120 festiwalach i zdobył nagrodę m.in. w Cannes. Podejmuje temat dyskryminacji ze względu na płeć. Bohaterkami są dwie prawniczki: prokuratorka Vera Ngassa i przewodnicząca sądu Beatrice Ntuba, a wydarzenia mają miejsce w Kamerunie. Sądowy duet walczy o sprawiedliwość w sprawach przemocy wobec kobiet i dzieci. To zaciekły bój, który w kameruńskim wymiarze sprawiedliwości nie miał precedensu. Zwykle takie sprawy są tuszowane, a ofiary zmusza się do milczenia. Podjęta przez odważne kobiety walka przynosi ofiarom nadzieję i przywraca wiarę w sprawiedliwość. - Film jak soczewka skupia problemy współczesnego świata. Walka kameruńskich prawniczek to alegoria walki z dyskryminacją ze względu na płeć i prześladowaniem słabszych – mówi Marek Mieleszko. – Ten film otworzy weekend projekcji.

W czasie Brave Films on Tour zobaczymy także niezwykły „Taniec z duchami” w reżyserii Ricardo Íscara oraz film „Sira - poezja półksiężyca”, który wyreżyserowała Sandra Gysi i Ahmed Abdel Mohsen.

- W ramach naszego programu edukacji filmowej zorganizujemy także projekcje dla młodzieży z miejscowych szkół średnich – mówi Marek Mieleszko. – Warto przyjść na filmy, które pokazują życie różnych społeczności i zmiany, jakie w nich zachodzą. To nigdy nie pozostawia obojętnym.

Brave Films on Tour odbędzie się w dniach 23-25 maja 2014 r.  w czterech dolnośląskich kinach: Apollo w Wałbrzychu, Piast w Legnicy, Lot w Jeleniej Górze i Jubilat w Głogowie. Wstęp na seans kosztuje 10 zł.

Program (we wszystkich miastach taki sam):
piątek, 23 maja
10:00 „Siostry wobec prawa” (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min, (pokaz zamknięty dla szkół)
18:00  „Siostry wobec prawa” (Sisters in Law), reż. Kim Longinotto, Kamerun, Wielka Brytania 2005, 104 min, cena biletu: 10 zł
sobota, 24 maja
18:00 – „Taniec z duchami” (Dance to the spirits), reż. Ricardo Íscar, Hiszpania 2010, 78 min, cena biletu: 10 zł
niedziela, 25 maja
18:00 – „Sira - poezja półksiężyca” (Sira – Songs of the Crescent Moon), reż. Sandra Gysi, Ahmed Abdel Mohsen, Szwajcaria 2011, 77 min, cena biletu: 10 zł

Więcej informacji:
Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne. Przekazują w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiają, że przez chwilę żyje ono obok nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni jeszcze z innego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi. Niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd poza granice ojczystej wioski. Wyjęci z kontekstu tego otoczenia przybywają do Wrocławia, by pokazać swoje dziedzictwo.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i jeśli tego nie zatrzymamy, zniknie całkowicie. Organizatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenie przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA.

Anita Nowak
PR EXPERT
stat4u PortalPOLSKA.pl