Wołomin
Fikcyjna kradzież samochodu = zarzuty i surowa kara

Policyjne statystyki szacują, że duża ilość wszystkich kradzieży samochodów to tak zwane „fałszywe zgłoszenia”. Osoba zgłaszająca fikcyjną kradzież samochodu zazwyczaj liczy na wypłatę pieniędzy z odszkodowania.

Reklama
Policjanci wołomińskiej komendy coraz skuteczniej zwalczają tego typu przestępczość i doskonalą metody wykrywania fikcyjnych zgłoszeń. Każdy przypadek kradzieży, w toku prowadzonego policyjnego postępowania, jest wszechstronnie analizowany. Nieuczciwi zgłaszający przestępstwo, którego nie popełniono, mogą spodziewać się, że trafią przed oblicze sądu.
 
Każde zgłoszenie kradzieży samochodu jest przez kryminalnych szczegółowo sprawdzane i analizowane. Policjanci badają nie tylko okoliczności kradzieży samochodu lecz również zbierają materiały i prowadzą weryfikację zeznań osób poszkodowanych oraz świadków, pod kątem wiarygodności zgłoszenia przestępstwa. W wielu przypadkach czynności te pozwoliły funkcjonariuszom ustalić, że właściciel samochodu, któremu rzekomo pojazd skradziono, wcześniej się go „pozbył”, a zgłoszenie kradzieży było mu niezbędne do uzyskana odszkodowania od ubezpieczyciela.
 
Tylko w ostatnim okresie funkcjonariusze wołomińskiej komendy ustalili, że w blisko połowie przypadków zgłoszenia kradzieży samochodu, faktycznie do niej nie doszło i były to tzw. „fikcyjne zgłoszeniówki”.
 
Przypomnijmy, że składając zawiadomienie o popełnionym przestępstwie jesteśmy uprzedzani o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kk). Odpowiedzialność karna za „krzywoprzysięstwo” - składanie fałszywych zeznań grozi nie tylko przy procesie karnym, lecz także w postępowaniu cywilnym. Osoba składająca fałszywe zeznania może zostać oskarżona o popełnienie występku, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3.
 
W przypadku usiłowania wyłudzenia odszkodowania od ubezpieczyciela za „skradziony samochód”, który faktycznie nie był przedmiotem przestępstwa, możemy mówić o odpowiedzialności karnej z art. 286 par. 1 kk (kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8) oraz art. 298 par. 1 kk (kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Bardzo często zdarza się, że ubezpieczyciel wskutek ostrożności wynikającej głównie z dużej liczby prób wyłudzeń na polskim rynku odmawia wypłaty odszkodowania. Ważnym aspektem wypłaty odszkodowania jest informacja z policji o toczącym się postępowaniu,  bądź jego zakończeniu. Dodatkowo specjaliści zatrudnieni w firmach ubezpieczeniowych wychwycą najmniejsze odstępstwa od prawdy w naszym oświadczeniu i jak sami zaznaczają: „nie ma sensu kombinować przy domaganiu się wypłaty odszkodowania, gdy do zdarzenia faktycznie nie doszło”. Wówczas, nie tylko nie otrzymany odszkodowania lecz również odpowiemy karnie za swoje nieodpowiedzialne postępowanie. (jkd)

Reklama________________________________________________________________________________
Zadzwoń pod numer 
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
 całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl
 
_______________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl