Mińsk Mazowiecki
Festiwal Himilsbacha

Festiwal Himilsbacha na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Po raz 8. będzie to festiwal sztuk różnorodnych, jak różnorodne były dziedziny sztuki, którymi zajmował się jego patron. 

Reklama
6 września, w południe Festiwal zainauguruje spotkanie z artystą Jakubem Erolem oraz otwarcie plenerowej wystawy (na murze parkingu przy ul. Kościuszki) filmowych plakatów jego autorstwa.
 
Festiwalowy wieczór (godz. 19:00) rozpocznie premiera książki „Barbara Himilsbach. Dzienniki. Notatki. Listy” i spotkanie z siostrzenicą Barbary Himilsbach Małgorzatą Wiśniewską-Ruszczyk oraz aktorką Igą Cembrzyńską. W tym czasie będzie można także zobaczyć stałą ekspozycję poświęconą Himilsbachom, wzbogaconą zbiorami Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Dla miłośników polskiego filmu rusza Kino Adaptacje, a w nim emisja filmu „W tył zwrot” z 1970 - etiudy fabularnej wg opowiadania J. Himilsbacha „W imieniu prawa” (godz. 20:30).
 
Dzień drugi, 7 września, to warsztaty filmowe (cz. teoretyczna) dla młodzieży szkolnej (10:00-14:00) oraz otwarte (15:00-19:00) prowadzone przez Ognisko Teatralne u Machulskich. Uczestnicy dowiedzą się co to jest film, czy kino może zmienić świat oraz skąd brać pomysły na filmy. Prowadzący wyjaśni czym się różni dobry film od złego oraz co potrzeba, żeby zrobić dobry film. Na zakończenie uczestnicy usłyszą o najczęstszych błędach popełnianych przez młodych filmowców oraz ustalą skład ekipy filmowej. O godz. 10:40 warsztaty animacji dla młodzieży poprowadzi Deep Vision. Wieczorem (godz. 20:00) w cyklu Kino Adaptacje - emisja spektaklu telewizyjnego „Orzeł na dachu” z 1971 wg opowiadania J. Himilsbacha, a od godz. 21:00 zapraszamy na nocny happening na miejskich przystankach, czyli zapytaj Janka czy autobus odjechał. (przystanek Kultura przy ul. Kazikowskiego). Będzie można zobaczyć także prace uczestników warsztatów animacji.
 
Trzeci dzień, 8 września, to część praktyczna warsztatów filmowych dla młodzieży szkolnej (10:00-14:00) oraz otwartych (15:00-19:00) prowadzonych przez Ognisko Teatralne u Machulskich. W oparciu o zdobytą dzień wcześniej wiedzę teoretyczną, młodzi filmowcy pod okiem instruktora rozpoczną ćwiczenia. Na dostępnych uczestnikom na co dzień urządzeniach, czyli telefonach i amatorskich kamerach będą mogli nakręcić filmy. O godz. 20:00 w cyklu Kino Adaptacje - film „Nasza ulica” z 2004 wg opowiadania J. Himilsbacha.
 
9 września o godz. 20:00 w kinie plenerowym odbędzie się emisja filmu z 1972 „Dziewczyny do wzięcia”. Po 44 latach od powstania filmu spotkamy się przy kremie sułtańskim z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, które powspominają z nami Janka i jego role.
 
Dzień finałowy Festiwalu - 10 września - to wręczenie nagrody w festiwalowym konkursie Monidło na najpopularniejszego aktora niezawodowego oraz wieczór przy muzyce zaproszonych gwiazd. W tym roku wystąpią: LemON, Pablopavo i Ludziki oraz zespół Drugs & Drive i Przyjaciele z projektemHimilsBUCH HimilsBACH, czyli muzyczna mieszanka poezji pana Janka. To zupełnie oryginalny i nowatorski projekt tworzony przez grupę mińskich muzyków, którzy na co dzień grają w różnych zespołach i składach. Teraz połączyli siły, aby stworzyć muzykę do tekstów J. Himilsbacha, które zostaną także wydane na płycie CD.
 
Oczekiwanie na występy gości umili mała gastronomia foodtrackowa. W festiwalowej fotobudce każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie - monidło z patronem festiwalu. Kto nie zdąży podczas czterech poprzednich dni pobrać dzwonków na telefon (Kapela ze Wsi Warszawa, Jerzy Petersburski Jr i Marcin Nierubiec) będzie mógł to zrobić podczas finału w specjalnie przygotowanych punktach. Do kupienia będzie także audiobook „Jan Himilsbach sześć opowiadań” (Ewa Szykulska i Krzysztof Tyniec użyczyli swoich głosów). Dodatkową atrakcją finału będzie pokaz multimedialny - mapping 3D na fasadzie Miejskiego Domu Kultury.
 
Na regenerację sił po tak bogatym dniu zapraszamy do Sanatorium... na pofestiwalowy after, który tym razem zapowiada się naprawdę smacznie. Soul Service to pięciu płytowych szperaczy, których łączy muzyczna pasja, a razem działają już od 10 lat. Muzyka funk i soul, brudne brzmienia lat 60/70, mocne, niepokojące rytmy, psychodeliczne gitary i jazzowe dęciaki oraz miłość do winylowej płyty to zarówno hobby, jak i sposób życia członków grupy. Są oni autorami siedmiu albumów-kompilacji (LP/CD) z polską muzyką lat 60/70, m.in. serii płytowej "Polish Funk"; przez lata prowadzili muzyczną audycję w Radiu Roxy, a ze swoimi setami didżejskimi zwiedzili kluby i festiwale w kilkunastu krajach. Zagrają: Ojciec Karol i Misty, wstęp: 10 zł. (jkd)

Reklama________________________________________________________________________________
Zadzwoń pod numer 
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
 całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl
 
_______________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl