Kultura Edukacja
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa za nami
Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolejna, szósta już edycja Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki. W dniach 6- 9 sierpnia granica po moście pontonowym na Bugu została przekroczona przez tłumy ludzi. Od czwartku do niedzieli dokonano ok. 25 000 odpraw.
Mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym i jeziorem Świtaź. Liczba przekraczających tymczasową granicę mówi o potrzebie wybudowania w tym miejscu przejścia granicznego. Fakt ten podkreślił starosta włodawski Andrzej Romańczuk, wspominając, że powiat włodawski jako jeden z niewielu granicznych powiatów jest zupełnie odcięty od dwóch państw z nami graniczących: Białorusi i Ukrainy.
Reklama_________________________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY |
Zakupy we Włodawie
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
do domów, biur, warsztatów itp.
|
Główne wydarzenia w ramach imprezy miały miejsce po stronie polskiej, ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie. Odbywały się w Woli Uhruskiej, Włodawie oraz Zbereżu. Odbyły się m.in.: Spławikowe Zawody Wędkarskie, Transgraniczny Turniej Służb Mundurowych, Spływ Kajakowy, Bieg Polesie i Rajd Rowerowy, była okazja uczestniczenia w Nadbużańskim Festynie kulturalno-rekreacyjnym, co zbliżyło mieszkańców przygranicznych miejscowości, a władze powiatu włodawskiego i rejonu szackiego- organizatorów Dni Dobrosąsiedztwa- zobowiązały do dalszej współpracy.
Tegoroczne Dni Dobrosąsiedztwa odbywały się pod hasłem „Nasze Polesie, Nasz Bug”. Hasło wybrzmiało mocno m.in. podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej w budynku starostwa powiatowego we Włodawie, na której gościł Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Nakreślono platformy współpracy transgranicznej między Polską, Ukrainą i Białorusią. Akcentowano konieczność wykorzystania potencjału Polesia Zachodniego, które jest rzadkim w Europie przykładem pogranicza wielokulturowego. Przedstawione zostały efekty współpracy Polski i Ukrainy w latach 2013- 2015, nakreślone plany na przyszłość. Uwzględniając walory rezerwatu biosfery „Polesie Zachodnie” i możliwości spójnego zarządzania, akcentowano szanse na pozyskiwanie wsparcia i uzyskiwania środków na rozwój ekonomiczny i lepszą promocję. Andrzej Romańczuk mówił o konieczności organizacji przynajmniej 2-miesięcznego czasowego przejścia pieszo-rowerowego w Zbereżu. Prelekcję na temat historii lokalnej jako formy promocji Polesia wygłosił Adam Panasiuk, wicestarosta włodawski. Nawiązaniu współpracy transgranicznej, głównie w wydaniu ekonomicznym, służyło IV Poleskie Forum Gospodarcze, z udziałem przedsiębiorców.
Celem Dni Dobrosąsiedztwa jest aktywizacja współpracy transgranicznej samorządów i mieszkańców terenów przygranicznych w budowaniu wzajemnego zaufania. Nie bez znaczenia jest promocja walorów przyrodniczo-turystycznych Polesia.
Joanna Szubstarska
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..