Wiele miast (12)
Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. 18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Polska policja po raz kolejny bierze aktywny udział w realizacji tego przedsięwzięcia.

Reklama
Już po raz ósmy Unia Europejska inspiruje i organizuje Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Handel ludźmi jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Dotkniętych jest nim ponad 2 mln ludzi na całym świecie. Handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.

Dominującą formą wykorzystania ofiar handlu ludźmi jest ich eksploatacja seksualna. Jednakże ostatnie lata wskazują na wyraźny wzrost wykorzystania ofiar do pracy przymusowej, także Polaków. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech.

W ramach obchodów europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi upubliczniono, utworzoną w Wydziale do Walki z Handlem Ludźmi BSK KGP, skrzynkę e-mailową: handelludzmibsk@policja.gov.pl. Dzięki niej będzie można przesłać policji informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi, co pozwoli zapobiec kolejnym ludzkim tragediom. Dodatkowo utworzono specjalny numer infolinii: 664974934 – będzie ona obsługiwana przez policjantów Wydziału do walki z Handlem Ludźmi BSK KGP. Dzwoniąc pod ten numer, będzie można przekazać informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jaki i pedofilii, czy pornografii dziecięcej. Infolinia ta będzie również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi, co pozwoli na jak najszybsze zapewnienie ofiarom handlu ludźmi właściwej pomocy.

Masz informacje o przypadkach handlu ludźmi – skontaktuj się z policją. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl