Kultura Edukacja
Ekologiczne inwestycje Sanikomu
Lubawska spółka Sanikom rozpoczęła kolejne inwestycje w ramach Środkowosudeckiego Regioniu Gospodarki Odpadami. Na terenie bazy Sanikomu w Kamiennej Górze powstaje punkt selektywnej zbiórki odpadów. Z kolei w Lubawce niebawem rozpocznie się budowa sortowni surowców wtórnych. Stacje przeładunkowe oraz punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstaną również w Jaworze i Pielgrzymce - poinformowała agencja „Mo-Ja” Multimedia. Wykonawcą inwestycji będzie firma EGBUD z Bogatyni.
Całkowita wartość ekologicznych inwestycji to ponad 19 mln 673 tys. zł, choć Sanikom zabiega w Urzędzie Marszałkowskim o zwiększenie tej kwoty i tym samym dotacji z RPO WD. Budowa potrwa do lipca tego roku. Po jej zakończeniu zostanie uzyskany określony przez Unię Europejską poziom odzysku surowców wtórnych. Zmniejszy się ilość składowanych odpadów. Zdecydowana ich większość będzie wykorzystywana w sposób gospodarczy, na przykład jako paliwo dla cementowni. Projekt jest zgodny z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami Województwa Dolnośląskiego 2012.
Nowe obiekty to kolejne elementy rozbudowy instalacji firmy Sanikom w Środkowosudeckim Regionie Gospodarki Odpadami. W grudniu 2012 roku w Lubawce otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Wartość projektu to 36 526 447,94 mln zł. Sanikom większość środków pozyskał również z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Pożyczki udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wcześniej, w ramach polsko-czeskiego transgranicznego projektu, powstał plac do kompostowania wyposażony w sieci wodne i kanalizacyjne, zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu. Zadanie zostało sfinansowane z programu EWT Polska-Czechy. Kolejnym etapem było wybudowanie kwatery na odpady. Budowę i tym razem wsparł WFOŚiGW.
System w pełni może funkcjonować, jeśli mieszkańcy dostrzegają potrzebę segregowania odpadów. Namawiają nas do tego bohaterowie filmu „nieNiepotrzebni”: Beauty, Roliński, Wiadzio i Major, którzy otrzymują nowe życie. Powstaje drugi odcinek, opowiadający ich dalsze przygody. W szkołach prowadzone są zajęcia edukacyjne.
Mieszkańcy gmin proszeni są nie tylko o segregowanie, ale i o zgniatanie butelek PET, opakowań po mleku, napojach, płynach, puszek aluminiowych. Ogranicza to przepełniania pojemników, przyspiesza proces sortowania i belowania surowców wtórnych. Jeśli mimo wszystko zobaczymy przepełnione pojemniki, powinniśmy powiadomić o tym gminę, która od 1 lipca odpowiada za gospodarkę odpadami.
Opis do zdjęcia: Inwestycje będzie realizować firma EGBUD z Bogatyni. Umowę z prezesem lubawskiej spółki Sanikom Andrzejem Wojdyłą podpisują: Tomasz Kuriata, członek zarządu i Andrzej Wiesław Kowalski, prokurent.
Ryszard Mulek
Źródło: Biznes Dolnośląski
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..