Wiele miast (351)

Dwa kilogramy w kubku po kawie - niezwykłe właściwości oraz metody pozyskiwania węglików spiekanych


Stale narzędziowe, stosowane do obróbki drewna, metali czy skał, wykonywane są z węglików spiekanych. Nadzwyczajna wytrzymałość tego materiału sprawia, że znakomicie nadaje się on do obróbki twardych stopów metali oraz skał.

Skup węglika spiekanego bazuje na pozyskiwaniu węglika w postaci stali narzędziowej, płytek wieloostrzowych do noży tokarskich oraz węglików z wykrojników czy stempli. Węgliki spiekane używane są do ciecia oraz skrawania różnego rodzaju materiałów.

Reklama
Metody pozyskiwania węglików spiekanych

Węglik spiekany powstaje z połączenia oraz spiekania rozdrobnionych metali takich jak wolfram. Stop metali jest początkowo prasowany specjalnymi mechanicznymi prasami, następnie łączony jest z innym metalem - kobaltem. Znanych jest kilka metod produkcji węglików spiekanych.

Jednym z nich jest prasowanie izostatyczne metali na gorąco lub na zimno, pracowanie na gorąco lub wyciskanie i spiekanie. Prasowanie izostatyczne pozwala na uzyskiwanie elementów o dużych rozmiarach, prasowanie na gorąco zapewnia uzyskanie wyrobów o dużej gęstości, natomiast wyciskanie i prasowanie gwarantuje powstawanie elementów o nietypowych kształtach takich jak pręty czy płyty.



Cyna skup - rzadko przyjmowany surowiec

   
Cyna, w swojej naturalnej postaci, wykazuje silne właściwości antykorozyjne. Należy do metali ciągliwych i kowalnych, dlatego należy do kategorii metali, które skup cyny przyjmuje stosunkowo rzadko. Cyna charakteryzuje się niską temperaturą topnienia oraz dobrymi właściwościami mechanicznymi, dzięki temu może być wykorzystywana do różnych celów.

Cyna bardzo często wykorzystywana jest w przedmiotach codziennego użytku, w tym w przemyśle samochodowym. Stosowana jest również do powlekania powierzchni
 innych metali, aby nadać im właściwości antykorozyjne. Każdy skup złomu cyny przyjmuje więc metalowe naczynia czy puszki powleczone warstwą cyny, ponieważ jest to niezwykle cenny surowiec.

Cyna cechuje się niską temperaturą topnienia, która pozwala na wykorzystanie jej w elektrotechnice. Z jej pomocą jest więc możliwe połączenie innych metali przy użyciu lutownicy oraz materiału do lutowania - cyny.
 
 
Skup węglików spiekanych na kilogramy

Skup węglików, w tym elementów pokrytych cyną, bazuje na elementach narzędziowych. Są to zatem wiertła, frezy, noże tokarskie, różne pierścienie z węglika czy ciągadła ze spieków. Kupno węglików spiekanych prowadzone jest na kilogramy ze względu na duży ciężar surowca. Dwa kilogramy tego materiału potrafią zmieścić się już w niewielkim kubku po kawie.
 
 
Źródło: http://www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu


 
stat4u PortalPOLSKA.pl