Wiele miast (345)
Dom, który sam się spłaca! Sprawdź!

Polacy coraz rzadziej decydują się na powiększenie rodziny. Na jedną dorosłą Polkę przypada zaledwie 1,3 dziecka. Tymczasem, żeby zapewnić tak zwaną zastępowalność pokoleń, w każdej rodzinie powinno przyjść na świat 2,1 dziecka. Pod względem dzietności daje nam to niechlubne 208 miejsce na 220 badanych krajów.

Reklama
Inaczej wygląda sytuacja osób, które wyemigrowały. Na Wyspach Brytyjskich, czy w Irlandii na jedną Polkę przypada aż 2,5 dziecka. Barierą dla wielu rodzin w Polsce jest niepewna sytuacja na rynku pracy, niewystarczające dochody i często brak własnego mieszkania. Opieka nad kilkorgiem dzieci oznacza zwykle konieczność rezygnacji z pracy zawodowej jednego z partnerów, a co za tym idzie, także z jednej pensji. Bez względu na to, czy przerwa w zatrudnieniu to decyzja na kilka czy kilkanaście lat, trzeba się liczyć także z tym, że dochody rodziny skurczą się także na emeryturze.

Rozwiązaniem dla osób, które marzą o wielodzietnej rodzinie i o własnych czterech kątach może być samospłacający się dom. To program, który zakłada powstanie 100 tys. domów wyposażonych w ekologiczne rozwiązania i produkujący energię ze słońca. Przy i na budynkach będą montowane panele fotowoltaiczne, które pozwolą na zamianę energii słonecznej w elektryczną.

Rodziny będą mogły zarabiać na sprzedaży nadwyżek wyprodukowanego prądu i właśnie te dochody będą spłacać dom. Takie rozwiązanie będzie także dostępne dla osób, które są zatrudnione na podstawie umów o dzieło czy zlecenia.

Żeby jednak ten projekt miał szansę ujrzeć światło dzienne, potrzebna jest odpowiednia ustawa. Obecnie osoby fizyczne nie mogą odsprzedawać energii do sieci. To się zmieni jeśli przepisy o odnawialnych źródłach energii wejdą w życie. Jak zapewnia wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, jest szansa, że tak zwana ustawa o OZE wejdzie w życie na początku 2014 r. To umożliwi wybudowanie „samospłacających się domów”, które mogą pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o powiększeniu rodziny.

Więcej o programie „Samospłacający się dom” na www.eko-polska.pl/ekodom

Źródło: http://ZielonyDziennik.pl
stat4u PortalPOLSKA.pl