Włodawa
Dni Szkoły Muzycznej we Włodawie

21 i 22 maja odbyły się „Dni Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie”. W trakcie dwóch koncertów- w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz sali wielofunkcyjnej przy parafii- zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele szkoły.

Reklama

Koncert w świątyni, 21 maja, odbył się w obecności ks. Stanisława Dadasa, proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego, ks. Jerzego Ingaciuka, proboszcza prawosławnej parafii pw. Narodzenia NMP, a także: Wiesława Muszyńskiego, burmistrza Włodawy, radnych miejskich z przewodniczącym Tomaszem Korzeniewskim, dyrektorów szkół oraz rodziców. Na wstępie wykonany został „Hymn szkoły”, następnie zaprezentował się zespół fletowy, w dalszej kolejności soliści: Tadeusz Jellinek z klasy I zagrał na fortepianie „Andante” Haydna, Nikita Zajączkowska z klasy I wykonała, również na fortepianie, „Menuet” Sperontesa. Fortepian zabrzmiał w takich utworach, jak „Allegro” Haydna w wykonaniu Huberta Niewiadomskiego z klasy II, „Sonatina a-moll” Reinecke'a w wykonaniu drugoklasisty Marcelego Kasztelana oraz „Polonez” Bacha i „Etiuda” Lemoine'a w interpretacji Martyny Gierlińskiej, uczennicy II klasy. Można było posłuchać utworów na flet: „Gawot” Dunkombe'a w wykonaniu Wiktorii Mackiewicz z klasy I oraz „Menuet” Bacha w wykonaniu Alicji Karpiuk z klasy II. „Concertino G-dur” Vivaldiego oraz „Concertino II i III cz.” Bacewicz wykonały kolejno uczennice II klasy: Martyna Dyduch oraz Gabriela Tokarska. Ucziom akompaniowali nauczyciele. „Arię” Bozza wykonali nauczyciele szkoły: Maksymilian Młynek na saksofonie oraz Stefania Werbowecka na organach. Koncert zakończył „Hymn III Tysiąclecia” Mirosława Gałęskiego z 2002 roku, w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły oraz chóru „Fletnia Pana”.

Następnego dnia podczas „Koncertu na sali” uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia wykonali utwory muzyki rozrywkowej, m.in. „Walc” i „Menuet” Mozarta, „Piosenkę” Haydna, „Dzielnego Szewczyka” Zivkovica, „Dla Elizy” Beethovena, „Etiuda jazzowa A-dur” Dvoraka, utwór „Góralskie konie” Wójtowicza czy „Hello, Dolly” Hermana. Zabrzmiały wszystkie instrumenty, na których młodzież uczy się we włodawskiej szkole, dodatkowo zaprezentował się zespół rytmiki z klasy II, wykonując „Taaniec pastuszków” Czajkowskiego, a w „Etiudzie 1” Velasqueza wybrzmiał werbel. Zespół perkusyjny, który uformował się w szkole pod kierunkiem Eweliny Młynek, wykonał „Xylophone- Polkę” Zivkovica.

Koncerty zostały przygotowane przez Pawła Łobacza, dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia a jednocześnie dyrygenta chóru „Fletnia Pana”, a także: Barbarę Cedrowką, Agnieszkę Jaszczuk i Stefanię Werbowecką. Oba koncerty prowadził Kacper Skoczelas.

Szkoła Muzyczna I stopnia we Włodawie jest publiczną szkołą artystyczną, jedyną tego typu w mieście dającą podstawy wykształcenia muzycznego i przygotowującą do dalszego kształcenia w szkole muzycznej II stopnia lub wyższej. Aktualnie w szkole naukę pobiera 69 uczniów, w cyklu sześcioletnim (od 6 do 9 roku życia) i cyklu czteroletnim (od 10 do 16 roku życia). Uczniowie szkoły koncertują przy okazji uroczystości patriotycznych, np. święta 3 Maja, zapraszani są na lokalne wydarzenia kulturalne i jubileusze, np. dzień bibliotekarza. Funkcjonująca drugi rok placówka może poszczycić się już sukcesami. „Niedawno odbyły się przesłuchania, organizowane przez kuratorium oświaty, które miały rangę ogólnopolską. Nasza ocena była średnia, choć gra na fortepianie została oceniona powyżej punktacji średniego progu w skali kraju – mówi Paweł Łobacz, dyrektor placówki.- Osiągnięciem jest także 5 miejsce w konkursie makroregionalnym uczennicy naszej szkoły grającej na perkusji”. W Szkole Muzycznej I stopnia dzieci i młodzież mają możliwość doskonalenia gry na takich instrumentach, jak: fortepian, skrzypce, perkusja, flet i akordeon. W nowym roku szkolnym pojawi się także klasa trąbki. „Nauka gry na takich instrumentach, jak saksofon i perkusja to pokazanie, że jako szkoła nie jesteśmy zamknięci tylko na muzykę poważną- mówi Paweł Łobacz.- Instrumenty, które posiadamy w szkole i inne, które wprowadzimy w przyszłości, będą dawały możliwość uprawiania w szerokim zakresie działalności muzycznej- od zespołów ludowych, poprzez zespoły miksowane- orkiestry dęte, blaszane czy drewniane- po zespoły kameralne”.

 

JS

 


 

stat4u PortalPOLSKA.pl