Włodawa
Dęby pamięci poświęcone ofiarom Katynia

Pod koniec kwietnia przesadzono sprzed szkoły podstawowej w Kulczynie do Hańska i Dubeczna dęby pamięci. W Kulczynie pierwsze trzy dęby posadzono w 2009, w 2011- kolejne drzewka.

Reklama

Upamiętniono w ten sposób ofiary Katynia i Tweru : porucznika Józefa Dorosza, Michała Koziorowskiego, Jana Dłubisa, Piotra Dudzika, Franciszka Szarugi, Józefa Reszki oraz Bazylego Wasilewskiego. Kiedy szkoła w Kulczynie została zamknięta, postanowiono przesadzić dęby w inne miejsce.

Nie mogliśmy pozwolić na to, aby dęby pozostały na placu zaniedbane”- mówi Maria Durys, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska we Włodawie. Tablice upamiętniające ofiary zbrodni zostały przniesione i rozlokowane w różnych częściach Hańska oraz przy GP w Dubecznie. W centrum Hańska przez posadzenie dębów uczczono Franciszka Szarugę oraz Michała Koziorowskiego. Przed placem kościelnym upamiętniono Bazylego Wasilewskiego. Aspirantom Policji Państwowej: Janowi Dłubisowi, Józefowi Reszce oraz Piotrowi Dudzikowi poświęcono dąb przy ZSPiP w Hańsku. Dąb poświęcony Józefowi Doroszowi został przeniesiony na plac przy Gimnazjum Publicznym w Dubecznie.

Sadzenie dębów było akcją programu „Katyń...ocalić od zapomnienia”, która polegała na upamiętnieniu ofiar stalinowskiej zbrodni w Katyniu, Twerze czy innych obozach śmierci na ternie ZSRR. Do programu przystąpił Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Hańsku. „Mam nadzieję, że za jakiś czas posadzone dęby staną się pięknymi pomnikami- mówi Maria Durys. - Cieszy fakt, że nauczyciele potrafili zainteresowac tematem młodsze pokolenie. Uczniowie zobowiązali się nie tylko dbać i pielęgnować posadzone dęby, ale i kultywować pamięć o ofiarach zbrodni”.

Ponadto szkoła zorganizowała po raz drugi Powiatowy Konkurs Historyczny „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, który przebiegał w dwóch kategoriach: historycznej i plastycznej na poziomach szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Przy organizacji konkursu pomaga Stowarzyszenie Rodzina Katyńska. „Planujemy rozwinąć konkurs, aby miał rangę wojewódzką- mówi Leszek Głogowski, sekretarz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. - W części plastycznej uczniowie przygotowują rysunek lub obraz nawiązujący do postaci i wydarzeń z okresu, gdy popełniona została zbrodnia katyńska. W części historycznej wspierają nas pracownicy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego, którzy przygotowują pytania konkursowe dla różnych kategorii wiekowych”.

 

JS

 

 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

____________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl