Legionowo
Czym oddychamy w powiecie legionowskim?

Już w poniedziałek (28.11) o godz. 19.00 w Poczytalni porozmawiamy na temat jakości powietrza. Legionowo jest jednym z niewielu miast na Mazowszu, w których prowadzone są pomiary stężenia pyłów PM 2,5. A w sezonie jesienno – zimowym poziomy stężeń tych drobnych cząstek bywają wysokie. Jest to problem dotyczący całego kraju, także powiatu legionowskiego.

Reklama
W spotkaniu wezmą udział m.in. dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, który wygłosi prezentację na temat rodzajów zanieczyszczeń powietrza oraz dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, który opowie o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.
 
Jednym ze źródeł zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja, podchodząca z lokalnych kotłowni oraz domowych instalacji grzewczych. Inne źródła szkodliwych pyłów to przemysł i transport. Wdychając te cząstki, zwiększamy ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby układu oddechowego czy astmę.
 
Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem
 
W związku z obserwowanymi poziomami zanieczyszczeń, wiele lat temu w Legionowie podjęto szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście, np. od 2001 r. w nowo wybudowanych na terenie Legionowa budynkach nie można używać paliw stałych, takich jak węgiel. W grudniu 2015 r. wszyscy właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy domów wielorodzinnych opalanych węglem otrzymali ulotkę informacyjną, w której opisano szkodliwość spalania odpadów, a także paliw stałych w indywidualnych kotłowniach oraz poinformowano o możliwości uzyskania dotacji na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła. Rozpoczęto tez działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży dotyczące szkodliwości spalania odpadów w piecach. W roku 2016 we wszystkich legionowskich gimnazjach w klasach drugich i trzecich prowadzone będą zajęcia dydaktyczne dotyczące zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości..
 
Kontrole Straży Miejskiej
 
Od ubiegłego sezonu grzewczego Straż Miejska w Legionowie prowadzi kontrole domów jednorodzinnych, sprawdzając czy spalane są odpady. W 2016 roku przeprowadzono ponad 700 kontroli, ujawniono 9 przypadków spalania odpadów. W tym roku, w ciągu 4 tygodni, skontrolowanoponad 100 nieruchomości, ujawniono 2 przypadki spalania niedozwolonych odpadów. Pozwala to stwierdzić, że mieszkańcy Legionowa nie opalają pieców odpadami, lecz węglem i drewnem.
 
Wymień piec
 
Od 19 listopada 2015 roku w Legionowie obowiązuje uchwała rady miasta o dofinansowaniu z budżetu gminy wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła: nowoczesne piece gazowe, olejowe lub pompy ciepła. Wraz z wymianą na piec gazowy można także uzyskać dotację do przyłączenia nieruchomości do sieci gazowej. Gmina finansuje do 8 tys. w przypadku wymiany pieca na gazowy czy olejowy i do 16 tys. na pompę ciepła. Pokrywa także koszt przyłącza gazowego. W 2015 roku zawarto 17 umów, w 2016 roku 75. W budżecie na 2017 rok zaplanowano 200 tys zł na ten cel, ale w przypadku wyczerpania tych środków zostaną one zwiększone.

Reklama______________________________________________________________

Zadzwoń pod numer 
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
 całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl
 
__________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl