Wiele miast (351)

Czym charakteryzuje się uprawa jęczmienia hybrydowego?


Mniejsze wymagania, dobra krzewistość zmniejszająca normę wysiewu (a więc koszt zakupu nasion), a przede wszystkim wyższy plon – to główne powody, dla których rolnicy coraz częściej inwestują w jęczmień hybrydowy.

W dodatku uprawa i zabiegi pielęgnacyjne nie odbiegają znacząco od standardowego jęczmienia populacyjnego.

O czym warto wiedzieć?

Reklama
Hybrydowe odmiany jęczmienia ozimego (w porównaniu z jęczmieniem populacyjnym) pozwalają uzyskać większy plon przy podobnych nakładach pracy. Przewaga wysokości plonu odmian hybrydowych jest znaczna. Nad czołowymi odmianami konwencjonalnymi na stanowiskach bardzo dobrych wynosi: +4–6%, na dobrych +7–15%, a na słabych +10 –20%. Dobre rezultaty (a więc i pożądany zysk ekonomiczny) osiągnie się przez uprawę silnych odmian o gęstym łanie ('Trooper', 'Galation', 'Zzoom', 'Mercurioo') oraz odmian jednokłosowych ('Wootan', 'Hobbit'). Mieszańce są bardziej odporne na stres wodny i cieplny, wytwarzają silniejszy system korzeniowy, dzięki czemu sprawniej pobierają wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie.
 
 
Jęczmień hybrydowy - wszystko o siewie
 
    Uprawy można prowadzić na podłożach nieco gorszej jakości (kompleks żytni dobry). Trzeba jednak uregulować ich odczyn.

Optymalne (pH/m KCI) oscyluje
w granicach 6,0-6,8. Główna zasadnicza różnica w uprawie jęczmienia hybrydowego polega na wydłużeniu terminu siewu.

Pracę można wykonywać nawet do 20 września (a w skrajnych sytuacjach nawet później). W wielu przypadkach jest to
korzystne dla plonowania, gdyż roślina trafia na odpowiedniejsze dla harmonijnego wzrostu warunki cieplne i wilgotnościowe. 

Jednocześnie jęczmień hybrydowy wciąż ma czas, aby odpowiednio przygotować się do nadejścia zimy, przy czym łatwiej można ograniczyć zachwaszczenie i „presję” patogenów chorobotwórczych. Norma wysiewu również jest mniejsza – i zwykle zamyka się na 200-210 ziarniakach/m² (oczywiście, dokładne parametry zależą od odmiany, terminu siewu i typu podłoża). Optymalna głębokość siewu wynosi 2,5-4 cm. Jako przedplon powinno się stosować rośliny motylkowe, okopowe i pastewne. W przeciwieństwie jednak do odmian populacyjnych, mieszańce można uprawiać także po pszenicy ozimej.
 
 
Uprawa jęczmienia hybrydowego – nawożenie i inne zabiegi pielęgnacyjne
 
Ważnym elementem, bez którego jęczmień hybrydowy nie wyda wysokich plonów jest nawożenie nawozami azotowymi. Średnio podaje się 180 kg N/ha – w kilku dawkach. Pierwszą – największą dawkę – stosuje się wraz z rozpoczęciem wegetacji roślin. Kolejne należy zaaplikować w fazie krzewienia/strzelania w źdźbło oraz w momencie wykształcania liścia flagowego. Z chorób w szczególności należy wystrzegać się mączniaka prawdziwego, plamistości siatkowej, rdzy jęczmienia, ramularii oraz rynchosporiozy. Skuteczne preparaty do zwalczania patogenów chorobotwórczych to Turbo oraz Bontima. Do pierwszego zabiegu lepiej nadaje się Turbo, gdyż działa skutecznie także w niższych temperaturach. Dobre rezultaty daje stosowanie regulatorów wzrostu.

Dzięki nim jęczmień hybrydowy wytwarza grubsze źdźbła o większym przekroju, lepiej rozwija system korzeniowy, jest bardziej odporny na działanie wiatru, wyleganie oraz mróz. Warto korzystać z Moddus opartego na bazie substancji czynnej – trineksapak etylu. Środek można stosować w fazie krzewienia do liścia flagowego, a później w początkowej fazie strzelania w źdźbłol.

Na wiosenną ochronę przed zachwaszczeniem zaleca się stosować Axial 50 (na owies głuchy, miotłę zbożowa, chwastnicę jednostronną i wyczyniec polny) oraz Lintur (likwiduje takie rośliny niepożądane jak: fiołek polny, jasnota purpurowa, mak polny maruna bezwonna, przytulia czepna, rumian polny, samosiewy rzepaku, tobołki polne i tasznik pospolity). Do zwalczania szkodników standardowo stosuje się uniwersalny Karate Zeon.
 
Uprawiając jęczmień hybrydowy i prawidłowo wykonując zabiegi pielęgnacyjne, można osiągnąć znacznie większy zysk. Mieszańce mają świetlaną przyszłośc – i coraz więcej rolników decyduje się właśnie na takie rozwiązanie.

Więcej: 
www.syngenta.pl

www.akademiajeczmienia.pl


 
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl