Krotoszyn
Czy w Krotoszynie powstanie kąpielisko z prawdziwego zdarzenia?

Teren ze stawem po byłej cegielni przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie został wystawiony na sprzedaż przez CRH Polska. Czy jest szansa, aby w tym miejscu powstał kompleks wypoczynkowy na miarę miasta powiatowego w Wielkopolsce?

Reklama

Reklama_________________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

   
Zakupy w Krotoszynie
    
Tel. (w godz. 7-22) 889 - 937 - 278
 
do domów, biur, warsztatów itp.
 

________________________________________________________________________________________________

Ryszard Belak, Zygmunt Kozupa, Adam Plewa, Wacław Kaźmierczak, Stanisław Maśko, to byli pracownicy krotoszyńskiego Cerabudu i społecznicy, którzy ponownie spotkali się po latach. Tym razem połączyła ich wspólna inicjatywa ocalenia tego miejsca i pomysł stworzenia ośrodka rekreacyjnego dla mieszkańców Krotoszyna i okolic.

 

Przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie znajduje się zalew wodny o powierzchni 17 hektarów i głębokości 15 m. Teren ten został wystawiony na sprzedaż. Jest więc szansa, aby pozyskać go od właściciela wyrobiska CRH Polska przy współudziale władz samorządowych i aprobacie społecznej mieszkańców Krotoszyna. Z takim właśnie apelem do mieszkańców Krotoszyna występuje grupa byłych pracowników Cerabudu. - Miasto i powiat krotoszyński nie posiada wielu zbiorników wodnych, które mogą przyczyniać się do odbudowy infrastruktury przyrodniczej i krajobrazowej w naszym regionie. Zwracamy również uwagę, że proponowane w istniejącym projekcie przestrzennego zagospodarowania terenów miejskich nie pozwalają na stworzenie parku krajobrazowego na terenach pokopalnianych przy ul. Przemysłowej, a budowa zbiornika wodnego nie figuruje w budżecie miasta – czytamy w apelu. - Zbiornik wodny, jaki powstałby na terenach pokopalnianych przy ul Przemysłowej w Krotoszynie będzie zapobiegał wysokiemu stanowi wód, ­ poprawi poziom wód gruntowych (ich podniesienie), będzie miejscem rekreacji, turystyki i wypoczynku dla ludności miasta. Nie bez znaczenia będzie miał wpływ, tak dużego akwenu wodnego na podniesienie walorów klimatycznych naszego regionu – czytamy dalej.

 

Na marginesie warto dodać, iż w ostatnich miesiącach kilkakrotnie na forum samorządu, podnoszono temat poprawy stanu basenu odkrytego przy ul. Ogrodowskiego w Krotoszynie. Sugerowano, że ze względu na miliony złotych, które trzeba wydać na jego dostosowanie do współczesnych wymogów sanitarnych, warto zastanowić się nad budową nowego przy krytej pływalni Wodnik. Może więc w takiej sytuacji zastanowić się nad kąpieliskiem z prawdziwego zdarzenia, z plażą, z możliwością pływania na łódkach i uprawiania innych sportów wodnych?

Nasi Czytelnicy w komentarzach do wcześniejszego artykułu na ten temat sugerowali, iż podobne kąpielisko powstało na terenie wyrobiska, choćby w Mosinie. Dlaczego w Krotoszynie nie mogłoby powstać podobne?

 

Wkrótce, ten jeszcze nieformalny komitet, który za cel obrał sobie stworzenie urokliwego zakątka do wypoczynku dla mieszkańców całego powiatu, zamierza przedstawić temat Franciszkowi Marszałkowi, burmistrzowi Krotoszyna.

 

Poniżej przedstawiamy treść apelu. Jeśli się z nim identyfikujecie, to wyraźcie swoje zdanie. Można także podpisać się pod apelem, który dostępny jest m.in. w biurze rachunkowym Zygmunta Kozupy, tuż obok naszej redakcji.

 

 

Komentujcie, udostępniajcie, polubcie ten artykuł i piszcie, co uważacie na temat powstania kąpieliska na terenie stawów po byłej cegielni. Inicjatorzy liczą na Wasze głosy poparcia. Każdy głos na „tak” będzie pomocny w realizacji tego projektu!

 


APEL DO MIESZKAŃCÓW KROTOSZYNA

My, niżej podpisani, domagamy się zamiany wyrobiska pokopalnianego przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie w zalew wodny o powierzchni ca 17 hektarów o głębokości 15 m. A jest taka szansa, aby pozyskać ten teren od właściciela wyrobiska CRH Polska przy współudziale władz samorządowych i aprobacie społecznej mieszkańców Krotoszyna.

 

Miasto i Powiat Krotoszyński nie posiada wielu zbiorników wodnych, które mogą przyczyniać się do odbudowy infrastruktury przyrodniczej i krajobrazowej w naszym regionie. Zwracamy również uwagę, że proponowane w istniejącym projekcie przestrzennego zagospodarowania terenów miejskich nie pozwalają na stworzenie parku krajobrazowego na terenach pokopalnianych przy ul. Przemysłowej a budowa zbiornika wodnego nie figuruje w budżecie miasta. Zbiornik wodny, jaki powstałby na terenach pokopalnianych przy ul Przemysłowej w Krotoszynie będzie zapobiegał wysokiemu stanowi wód,­ poprawi poziom wód gruntowych (ich podniesienie), będzie miejscem rekreacji, turystyki i wypoczynku dla ludności miasta. Nie bez znaczenia będzie miał wpływ tak dużego akwenu wodnego na podniesienie walorów klimatycznych naszego regionu.

 

Apelujemy do wszystkich władz samorządowych miasta, powiatu, województwa, aby nie utracić pojawiającej się szansy na budowę zbiornika wodnego przy ul. Przemysłowej w związku fizyczną likwidacją zakładu ceramiki budowlanej dawnego CERABUD-u. Postulujemy, aby Rada Miejska w Krotoszynie podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów pokopalnianych i jego otoczenia w Krotoszynie, woj. wielkopolskie inwestycję pn. „Budowa zbiornika wodnego przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie”. 

 

Wyrażamy pogląd, że projekt zagospodarowania terenów pokopalnianych uwzględniać powinien wszystkie aspekty środowiskowe, a jednocześnie będzie miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Krotoszyna.

 

Podjęcie naszej inicjatywy w zakresie zagospodarowania terenów pokopalnianych, czyli rekultywacji hydrogeologicznej terenów przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie może stać się przykładem w zakresie właściwego podejścia do ochrony środowiska i uzyskania znakomitego rezerwuaru wodnego zmniejszającego deficyt wodny w naszym regionie. 

 

Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Krotoszyna z apelem poparcia naszej inicjatywy.


 

stat4u PortalPOLSKA.pl