Wiele miast (345)
Czy ubierać psa na zimę?

Temperatury z dnia na dzień są coraz niższe, nocą pojawiają się gruntowe przymrozki, a w górach spadł już pierwszy śnieg. W takiej sytuacji wielu właścicieli zwierząt staje przed dylematem – czy ubierać psa na zimę, zwłaszcza gdy temperatura spada grubo poniżej zera? O radę zapytaliśmy Karolinę Cieślachowską, właścicielkę Sklepu Zoologicznego Psia Kość (www.sklep-psiakosc.pl)

Reklama

Przeciwnicy psich ubranek twierdzą, że natura wyposażyła psy w naturalny system odporności i nawet krótka okrywa włosowa stanowi wystarczającą ochronę przed mrozem, a ubranie jest zaprzeczeniem psiej godności. Zwolennicy ubierania zwierząt, nie wyobrażają sobie z kolei zimowego spaceru bez chociażby cienkiego bezrękawnika. Ja, w pełni zgadzam się ze stanowiskiem, że przynajmniej niewielkie psy mieszkające w domach, powinny zimą wychodzić na spacer odziane w bluzę, kurteczkę lub płaszczyk - mówi ekspertka z Sklepu Zoologicznego Psia Kość. 


 

Rasa psa

Na ogół, kluczową kwestią jest rasa i wielkość naszego pupila. Istnieją psy, które są przyzwyczajone do życia w mroźnym klimacie np. husky syberyjski czy owczarek kaukaski. Jednak większość ras, zaliczanych do tzw. psów domowych, chociażby chihuahua, ratlerek czy grzywacz chiński, przybyła do Polski z cieplejszych stref klimatycznych. To właśnie z myślą o takich rasach zaczęto produkować kurtki, płaszczyki i ciepłe bluzy. Ubranko z pewnością przyda się także wszystkim innym pieskom nieposiadającym grubej okrywy włosowej, np. maltańczykom, yorkom, czy zwykłym, malutkim kundelkom - podpowiada Karolina Cieślachowska.

 

Tryb życia

Decydującą kwestią jest także tryb życia naszego pupila. Jeśli w zimie pies spędza większość czasu w ciepłym mieszkaniu, jego organizm jest przyzwyczajony do temperatury ok. 20° C. Wyjście na dwór, zwłaszcza podczas minusowej temperatury, może skończyć się dla psiaka szokiem termicznym.

 

Wiek psaBezrękawnik pikowany z odpinanym kapturem rozm. S

Ubranie należy dostosować do wieku i stanu zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. W żadnym wypadku, bez stosownego ubrania, nie powinno się wypuszczać na mróz zwierząt chorych, w podeszłym wieku oraz szczeniąt. Ta szczególna grupa ma niższą tolerancję wobec skrajnych temperatur i jest łatwo podatna na choroby i przeziębienia - ostrzega nasza ekspertka. 

 

Konsekwencja

Niezwykle ważna jest konsekwencja. Jeżeli zdecydujemy się na ubieranie naszego pupila, powinniśmy wiernie trzymać się podjętej decyzji i ubierać zwierzaka za każdym razem gdy wychodzi on na zewnątrz. Dopiero wiosna i ciepłe temperatury mogą zdjąć z nas ten obowiązek.

 

Komfort dla właściciela

Ubranko dla psa, zapewnia także komfort użytkowy właścicielom zwierząt. Podczas spacerów pies może do woli wyhasać się po błocie, kałużach i wysokiej trawie, a jego właściciel nie będzie musiał drżeć o wypastowane podłogi i czyściutką kanapę. Po powrocie ze spaceru wystarczy ściągnąć przeciwdeszczowy płaszczyk lub kombinezon z kaloszkami, nie trzeba za każdym razem wycierać sierści i myć psich łap.

 

Wybór ubranka

Wybierając ubranie dla psa, należy w pierwszej kolejności mieć na uwadze jego komfort i wygodę. Piesek musi się dobrze czuć w swojej kurteczce czy bluzie, ubranie nie może krępować ruchów, ani podrażniać skóry. Dla właścicieli ważne jest to, aby kostium można było łatwo założyć i zdjąć.

 

O czym należy pamiętać?

Ubieranie psów na zimę, nie jest, jak się powszechnie sądzi, rodzajem fanaberii. Psy ratownicze i zaprzęgowe często noszą ochronne buty, które chronią ich łapy przed otarciami. Podczas wysokich mrozów Norwegowie, Alaskanie i narody mieszkające na Syberii, ubierają swoje psy w królicze futerka lub kombinezony wykonane z materiałów wykorzystywanych do produkcji strojów narciarskich. Takie działanie ma jeden nadrzędny cel – chronić zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół, bez względu na to, czy ktoś uzna takie działanie za śmieszne i niepotrzebne - podsumowuje właścicielka Sklepu Zoologicznego Psia Kość.

stat4u PortalPOLSKA.pl