Wiele miast (351)

Czy potrafisz się obronić?


Wracasz do domu z imprezy. Jest 4 nad ranem, w Twojej głowie szumi jeszcze alkohol, a głośna muzyka pozostała w uszach, mimo że opuściłaś już klub. Miasto śpi, panuje głucha cisza, a jedyną osobą na ulicy jesteś Ty. Aż do tego momentu.

Nagle na Twojej drodze pojawia się zakapturzony mężczyzna i każe Ci oddać telefon i pieniądze. Ty w panice oddajesz wszystko co masz i roztrzęsiona uciekasz...

Reklama
Tak mogłaby wyglądać sytuacja, jeśli nadal nie postanowiłaś pójść na kurs samoobrony albo kupić narzędzia do obrony własnej. Historia alternatywna w momencie pojawienia się napastnika toczy się nieco inaczej: wyciągasz z kieszeni gaz, paralizator lub pałkę teleskopową, a przestraszony agresor rezygnuje, bo widzi, że nie trafił na bezbronną, przerażoną kobietę. Ty nadal posiadasz swój portfel i telefon. Którą wersję historii wybierasz?
 

Zainwestuj w bezpieczeństwo

Każdego dnia w całej Polsce może dochodzić nawet do setek napaści. Nawet jeśli wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotyczy, że Twoje miasto jest bezpieczne – możesz być w błędzie. Nigdy nie
możemy przewidzieć, kiedy staniemy się ofiarami przestępstwa. Dlatego o samoobronie musimy pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Każda kobieta powinna udać się choć raz w życiu na kurs samoobrony – są one organizowane przez różne instytucje i szkoły sztuk walki. Ceny kursów są bardzo różne, od 20 złotych za jedną godzinę (a często potrzeba ich naprawdę wiele), do kilkuset złotych za cały dzień lub cykl szkoleń.

Jeśli aktualnie nie dysponujesz taką kwotą, wybierz się na bezpłatny kurs organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

Na ratunek – gaz pieprzowy
   

Czy wiesz, gdzie kupić gaz pieprzowy? Jeśli nie, koniecznie poszukaj w Internecie dobrego sklepu z artykułami do samoobrony. Gaz pieprzowy to najczęściej wybierany środek do obrony – jest tani, na jego posiadanie nie jest potrzebne żadne zezwolenie, a w dodatku może obezwładnić napastnika nawet na kilkanaście minut, pozwalając ofierze wezwać pomoc i uciec. Jak działa gaz? Zawiera kapsaicynę, czyli substancję, która odpowiada za ostrość papryczek. Substancja podrażnia skórę i błony śluzowe napastnika, utrudniając oddychanie i powodując pieczenie, łzawienie oczu i dezorientację.
 

Zalety paralizatorów
 
Jeśli posiadasz nieco większy budżet i nie boisz się znaleźć blisko napastnika, możesz zainwestować w paralizator. Urządzenia ze średniej półki kosztują od 150 do 300 złotych. Paralizatory mają ważną zaletę – działają nawet przez warstwę ubrań, możesz więc skutecznie się obronić nawet zimą (w przypadku gazu pieprzowego szalik zasłaniający twarz może zmniejszyć jego skuteczność). Paralizatory są także odporne na warunki atmosferyczne. Nie straszne im wiatr, deszcz czy śnieg.
 

Bezpieczna na imprezie
 
Jednym z najczęstszych niebezpieczeństw na imprezie jest tabletka gwałtu. Sprawny przestępca potrafi dorzucić substancję odurzającą do drinka tak, że nikt tego nie zauważy. Symptomy zażycia tabletki gwałtu są podobne do tych występujących po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu – ofiara zaczyna bełkotać, kręci się jej w głowie, mogą pojawić się wymioty. Dlatego tak trudno jest rozpoznać zagrożenie.

Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać swojego napoju bez opieki. Nie pij niczego od nieznajomych osób. Najlepiej na imprezy chodź w towarzystwie zaufanych osób i nawzajem pilnujcie swojego bezpieczeństwa.

(ac)

Publikacja promocyjna 
www.SamoobronaDlaKobiet.edu.pl

 
stat4u PortalPOLSKA.pl