Wiele miast (31)

Czy każdy dym świadczy o spalaniu odpadów?

Każdego dnia, do straży miejskiej wpływają informacje, że z jakiegoś komina wydobywa się dym zasnuwający całą okolicę. Często z tym zgłoszeniem związana jest informacja, że jest on wynikiem spalania odpadów. 

Reklama
Z informacji pozyskanych z firmy Sorbchem z Rudy Śląskiej, specjalizującej się m.in. pomiarami emisji zanieczyszczeń pyłowych, wynika, że dymy wydostające się z kominów domów mogą wyglądać bardzo różnie. Kolory zależą od tego, co spalane jest w piecach domowych: 
* dym biały, zbliżony wyglądem do pary wodnej jest uważany za bezpieczny. Powstaje w wyniku spalania suchego drewna, gazu, oleju opałowego, koksu lub węgla dobrej jakości;
* dym ciemnoszary powstaje w wyniku spalania paliw stałych, takich jak węgiel lub wilgotne drewno gorszej jakości, względnie w wyniku spalania biomasy;
* dym czarny powstaje w wyniku spalania złej jakości węgla lub mokrego drewna słabej jakości. Zawiera dużo pyłów i sadzy;
* dym o niejednolitej barwie (blado pomarańczowy, bury) powstaje w wyniku spalania odpadów różnego pochodzenia. To znak, że do pieca wrzucane są plastiki, puszki, obierki, stare ubrania, itp. Palimy wszystko co popadnie - stare opony, zużyte pampersy i zwykłe śmieci. Ten dym jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Na podstawie powyższego przyjąć można, że nie każdy ciemny dym powstaje w wyniku spalania odpadów.

Reklama__________________________________________________________________________________________

Zakupy w Mysłowicach
 
 
Tel. (w godz. 6-22) 530 - 639 - 395
 
 
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
___________________________________________________________________________________________________
  Pomagamy dzieciom, Ty także przekaż
obowiązkowy 1 proc. z rozliczenia PIT

Cel: Fundacja Uśmiech Puchatka Radom 8140 
  KRS 0000270261
___________________________________________________________________________________________________
 
Przyczyn nadmiernego zadymienia można szukać także w nieekonomicznych piecach, niewłaściwym rozpalaniu i podtrzymywaniu ognia w piecu oraz nieodpowiednim opale. Wysłużone kotły grzewcze nie należą ani do ekologicznych ani bezpiecznych, gdyż nie spełniają żadnych europejskich standardów.
 
Na stronie internetowej http://czysteogrzewanie.pl zamieszonych jest bardzo dużo ciekawych informacji m.in. o tym, jakie kotły grzewcze należy stosować, jaki stosować opał oraz jak rozpalać i podtrzymywać ogień.
 
W artykule pt. „Kup pan węgiel: tani czy dobry?” http://czysteogrzewanie.pl/opal/kup-pan-wegiel-tani-czy-dobry zawarte są wiadomości o czym należy pamiętać kupując opał. 
 
Zastosowanie się do porad zamieszonych w artykule omawiającym sposoby rozpalania i podtrzymywania ognia w piecu, może przynieść korzyści finansowe wynikające z zaoszczędzenia na opale i ekologiczne, gdyż mniej dymu wypuszczanego będzie w powietrze. 
 
Straż Miejska w Mysłowicach kontroluje posesje wskazane przez mieszkańców oraz te, co do których zastrzeżenia podjęli strażnicy, podczas pełnienia służby w terenie. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl