Wiele miast (351)

Czy etyczna jest ingerencja w urządzenia pracowników?

W większych korporacjach pracodawcy coraz częściej decydują się na to, aby sprawdzać urządzenia swoich pracowników, zwłaszcza smartfony i tablety, które przekazują im z pieniędzy firmowych. Powodem tego jest stała kontrola czynności wykonywanych na rzecz danej marki. To sprawia, że można na bieżąco wykrywać nieprawidłowości.

W dobie stosowania specjalnego oprogramowania, zasadne jednak mogłoby wydawać się pytanie: czy nie jest to ingerencja nieetyczna? Obie strony zaś na pewno będą miały swoje argumenty.

Reklama
Kontrola całościowa
 
Zastosowanie specjalnych oprogramowań, dzięki którym można na bieżąco kontrolować to, co robią pracownicy w czasie, w którym powinni załatwiać zadania firmowe jest dla przedsiębiorców zasadne. Wiedzą bowiem, że zasoby firmy – zarówno sprzętowe, jak i pracownicze nie są wykorzystywane na daremno. Posiadanie kontroli i zdalne konfigurowanie systemów to duża zaleta mdm, a także powód do tego, by w nie zainwestować. Dzięki temu w firmie zapanuje 
większa organizacja pracy, co przełoży się na jej całościowe wyniki. I to na pewno przemawia za ich wprowadzeniem.

Aczkolwiek, nie wszyscy pracownicy uważają, że działania kontrolne są zgodne z etyką. Nie zgadzają się na to, żeby być sprawdzanymi przez cały dzień, jaki spędzają w pracy, czy też wykonując obowiązki zawodowe w terenie.

Dlatego, kwestia wdrażania takich systemów powinna zostać przedyskutowana w teamie. Polityka firmy musi być dla wszystkich klarowna.


Argumenty „za” i „przeciw”
   

Argumenty „za” i „przeciw” wdrażaniu specjalnych systemów kontroli są świetnie znane obu stronom, czyli pracownikom i pracodawcom. Tak naprawdę, nie powinno się do tych zasad wprowadzać etyki, ponieważ nie jest ona istotna, kiedy bierze się pod uwagę funkcjonalność i sposób organizacji przedsiębiorstwa. Wprowadzanie systemów kontrolujących pracowników ma wyraźne uzasadnienie, zwłaszcza w dużych korporacjach. Dostosowywanie zaś rytmu tej kontroli należy uzgodnić indywidualnie, w odwołaniu do rytmu pracy firmy.

Więcej: http://biznes.t-mobile.pl




 
stat4u PortalPOLSKA.pl