Wiele miast (25)

Czują chemię do chemii

Przygotowali projekt, wymyślili nazwę, stworzyli własne logo, założyli profil na Facebooku, a teraz promują swoją inicjatywę. Piątce uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie nie można odmówić pracowitości i pomysłowości. Robią wszystko, by o ich projekcie „LabChemExpo – Poczuj chemię do chemii” dowiedziało się jak najwięcej osób, bo już wkrótce finał – warsztaty i pokazy chemiczne.

Reklama
Nad swoim projektem Jakub Zboch, Kasia Zielińska, Julia Jaworska, Krystian Ziemacki i Jakub Kowalik pracują od października ubiegłego roku i nie marnują czasu. – Chcemy udowodnić, że nauka chemii nie musi być nudna – wystarczy mieć do niej odpowiednie podejście – mówi Kuba Zboch, kierownik projektu.
 
Licealiści przygotowali pokazy chemiczne dla młodszych kolegów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Ma być ciekawie i widowiskowo. Każde ich doświadczenie otrzymało intrygującą nazwę, np. „Skaczące rodzynki” czy „Pasta dla słonia”.
 
Widzimy, że nasi młodsi koledzy nie są zainteresowani poszerzaniem wiedzy z przedmiotów przyrodniczych, ponieważ sposób, w jaki jest ona przekazywana w szkołach nie jest dostosowany do ich wieku i myślenia. Dzieci chcą się przede wszystkim bawić, dlatego my łączymy naukę z zabawą – wyjaśnia Kuba. – Planujemy przeprowadzić 12 godzin pokazów w ciągu trzech dni – dodaje.
 
 
Pokazy odbędą się 11, 12 i 13 marca w auli I LO. Jednak żeby dotrzeć do tego etapu, 16-latkowie z pierwszego musieli przejść długą drogę. Na początku był pomysł. Potem młodzi wymyślili nazwę i stworzyli swoje logo. Wybrano doświadczenia i dopracowano w najdrobniejszych szczegółach cały projekt. Licealiści podzielili się pracą, każdy ma swoją cześć, za którą odpowiada.
 
Później rozpoczęło się szukanie sponsorów. Kilku udało się już pozyskać, ale wciąż poszukiwani są kolejni. – Potrzebujemy odczynników, sprzętu, szkieł laboratoryjnych, które niezbędne są do przeprowadzenia doświadczeń na próbach i pokazach. A każdy eksperyment przeprowadzimy około 50 razy – mówi Jakub, dodając, że to nie wszystkie ich wydatki. – Na razie wsparli nas Piekarnia Górzyński, Apteka Cuprum i RAG Górzyńscy. Jeśli ktoś jeszcze chciałby wesprzeć naszą inicjatywę, prosimy o kontakt przez stronę na Facebooku – dodaje.
 
 
Postępy młodych chemików można śledzić na stronie www.facebook.com/LabChemExpo
Licealiści z Lubina swój projekt realizują w ramach olimpiady z przedsiębiorczości „Zwolnieni z teorii”. Nad młodymi naukowcami czuwają dwie nauczycielki: Mariola Lech i Barbara Klajn.
 
Autor: MRT/Fot. LabChemExpo
Źródło: UM Lubin
stat4u PortalPOLSKA.pl