Mińsk Mazowiecki
Cztery potrącone kobiety na przejściach dla pieszych

Na terenie Mińska Mazowieckiego i Kałuszyna od 9 do 12 grudnia doszło do czterech potrąceń na oznakowanych przejściach dla pieszych. Wszystkie poszkodowane osoby to kobiety w wieku od 19 do 77 lat. Kierujący pojazdami, którzy brali udział w tych zdarzeniach byli trzeźwi. 

Reklama
Ostatni dni pokazały, na jakie niebezpieczeństwo mogą być narażeni piesi. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w konfrontacji z jakimkolwiek pojazdem nie mają żadnych szans.
 
Między 9 a 12 grudnia w Mińsku Mazowieckim, na oznakowanych przejściach dla pieszych potrącono 3 kobiety, a w Kałuszynie jedną.
* 9 grudnia, po godz. 16:00, na ul. Warszawskiej w Kałuszynie nissan kierowany przez mieszkańca Warszawy potrącił na przejściu dla pieszych 77-letnią mieszkankę Kałuszyna. Kobieta trafiła do szpitala z podejrzeniem złamania nogi.
* 10 grudnia, po godz. 19:00, na ul. Warszawskiej w Mińsku Mazowieckim opel kierowany przez mieszkańca pow. mińskiego potrącił na przejściu dla pieszych 19-letnią mińszczankę. Kobieta trafiła do szpitala z podejrzeniem urazu głowy.
* 12 grudnia, przed godz. 6:00, na ul. Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim mercedes kierowany przez mieszkańca gm. Jakubów potrącił na przejściu dla pieszych 58-letnią mińszczankę. Kobieta trafiła do szpitala z podejrzeniem złamania ręki i urazem głowy.
* 12 grudnia, ok. godz. 17:00, na ul. Kazikowskiego w Mińsku Mazowieckim saab kierowany przez mieszkańca gm. Jakubów potrącił na przejściu dla pieszych 64-letnią mińszczankę. Kobieta trafiła do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała i potłuczeniami.

 
Podane przykłady pokazują, że trzeba być czujnym i ostrożnym, aby nie stać się uczestnikiem takiego zdarzenia drogowego. Nie zawsze przejście dla pieszych jest bezpieczne. Do wszystkich potrąceń doszło w miejscach oznaczonych, wymagających od kierowców wzmożonej czujności i zwracania uwagi na to, co dzieje się przed samochodem.
 
Wyjaśnienie tych zdarzeń należy do policjantów specjalizujących się w sprawach dotyczących wypadków drogowych. To właśnie oni muszą dokładnie przeanalizować każdy przypadek, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności, w jakich doszło do tych bolesnych sytuacji, z perspektywy udziału w nich osób pieszych.
 
Niech te sytuacje będą przestrogą dla wszystkich kierujących i pozostałych uczestników ruchu drogowego i uzmysłowią kierowcom, że w konfrontacji z autem pieszy nie ma żadnych szans. Piesi muszą zawsze uważać i obserwować to, co w danej chwili dzieje się w rejonie przejścia.
 
Rozsądek, przewidywanie, zwalnianie przed przejściami, zatrzymywanie się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu, to właśnie jest to, czym powinien kierować się ostrożny kierowca. Na drodze musi panować szacunek wszystkich dla wszystkich, a szczególnie kierowców dla pieszych, bo to właśnie oni najcześciej odnoszą poważne obrażenia, a nawet giną w zdarzeniach drogowych.
 
Celem policyjnego apelu, w oparciu o wskazane przykłady jest pobudzenie nie tylko myślenia, ale też wyobraźni każdego uczestnika ruchu drogowego, że następstwem niewłaściwego zachowania na drodze może być nie tylko  doznanie obrażeń zdrowotnych, ale też śmierć człowieka.
 
Teraz kiedy warunki drogowe mogą ujemnie wpływać na jazdę kierowców, należy wzmóc czujność jeszcze bardziej. Z takim właśnie przesłaniem policjanci apelują o ostrożną jazdę do kierowców. Apelują również do pieszych, aby ci starali się pamiętać, jak kruche jest ciało człowieka w zderzeniu z jadącym autem i byli ostrożni przechodząc przez jezdnię, także w miejscach oznaczonych. (jkd)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl