Włodawa
Czekają na sprzęt, aby uruchomić laboratorium

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włodawie odbyła się konferencja otwierająca projekt „Serce i rozum - program profilaktyczny i promocji zdrowia w zakresie chorób układu krążenia w powiecie włodawskim”.





Fot. Joanna Szubstarska

Reklama
Konferencję otworzył starosta włodawski Andrzej Romańczuk, który podkreślił fakt, iż w powiecie notuje się bardzo wysoki stopień umieralności z powodu chorób układu krążenia. Projekt „Serce i rozum” omówiła Zofia Fulman, która jako cel działań określiła zwiększenie dostępu do opieki zdrowotnej w zakresie leczenia chorób układu krążenia w powiecie włodawskim. „Serce i rozum” gwarantuje wykonanie bezpłatnych badań kardiologicznych dla grupy mieszkańców powiatu włodawskiego oraz objęcie ich opieką lekarską. Wybrane do badań 1600 osób będzie wypełniało ankietę, na podstawie której zostanie wydana decyzja o wykonaniu badań kontrolnych. Badania zostaną przeprowadzone przez szpital, który podpisze umowę ze specjalistą wskazanym przez Uniwersytet Medyczny z Lublina.
 
W ramach projektu „Serce i rozum” przeprowadzone zostaną akcje edukacyjne na temat wpływu czynników zewnętrznych na stan zdrowia. Odbędą się także szkolenia lekarzy pielęgniarek i ratowników oraz warsztaty skierowane do pacjentów ze zidentyfikowanym ryzykiem chorób układu krążenia.

Do najważniejszego działania w projekcie należy pokrycie kosztów dostępu do lekarzy kardiologów. Ponadto zostaną pokryte koszty specjalistycznych badań dla uczestników projektu. Projekt „Serce i rozum” został wypracowany przez poprzednie władze starostwa i jest w 100 procentach finansowany z funduszy zewnętrznych. Zofia Fulman podkreśliła rolę działań profilaktycznych, m.in. w środowisku młodzieży ponadgimnazjalnej, kołach gospodyń wiejskich, zapraszając do współpracy również parafie. Ogłosiła zamiar powołanie powiatowej rady ds zdrowia, którą będą tworzyły jednostki samorządu terytorialnego, przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego z Lublina oraz m.in. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
 
Podczas konferencji zadania wynikające z realizacji projektu przez SP ZOZ we Włodawie omówił lek. med. Artur Sitnik, zastępca dyr. ds medycznych włodawskiej lecznicy. W ramach porozumienia SP ZOZ ze starostwem powiatowym do tej pory wyznaczono personel do prowadzenia badań, uruchomiono kontakt telefoniczny, zapewniono dwa punkty mobilne, które będą działały w terenie. - Jesteśmy na etapie weryfikacji 300 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą układu krążenia - mówił Sitnik. - W drugim etapie przewidziane jest wykonanie badań. Aktualnie czekamy na sprzęt, aby uruchomić laboratorium.
 
Patronat merytoryczny nad projektem objął Uniwersytet Medyczny z Lublina, który będzie nadzorował prawidłowość przeprowadzanych badań. Obecny na spotkaniu dr hab. n. med. Andrzej Jaroszyński z UM z Lublina zapewnił, że współpraca z włodawskim szpitalem nie będzie miała charakteru jednorazowego. W swoim wystąpieniu prof. Jaroszyński omówił choroby cywilizacyjne XXI wieku.

Joanna Szubstarska

 
stat4u PortalPOLSKA.pl