Wiele miast (351)

Co jest istotne, gdy chodzi o uprawę i nawożenie zbóż jarych?


W wypadku upraw zbóż ogromne znaczenie ma umiejętne nawożenie. Ma to wpływ na jakość oraz ilość plonów. Najczęściej używane są preparaty zawierające potrzebne związki magnezu, fosforu, potasu, azotu, siarki czy innych substancji mineralnych.

Jednak trzeba wiedzieć, jak zabrać się za takie czynności, by uzyskać bardzo dobre efekty oraz mieć świadomość czym skutkuje nieumiejętne nawożenie?

Reklama
Czemu tak ważny jest plan nawożenia?
 
Zboże jare to takie, które nie potrzebuje przechodzić okresu z niskimi temperaturami, by zaszedł proces kwitnienia. Zboża takie są jednoroczne i zalicza się do nich między innymi owies, jak i niektóre odmiany pszenicy, jęczmienia czy żyta. Odpowiednie nawożenie takich zbóż to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o dobre efekty. Częstym błędem jest używanie nawozów w zbyt dużych ilościach, jak również w nieodpowiednich terminach. Na stronie firmy Arkop można znaleźć szczegółowe informacje o ilościach nawozów, jakie powinno się zastosować, jak również, w jakiej fazie wzrostu rośliny powinno się konkretny specyfik użyć.
 
Czym skutkuje nieumiejętne nawożenie oraz niedobory składników mineralnych?
 
Warto również zdać sobie sprawę, że złe stosowanie nawozów może negatywnie oddziaływać na środowisko. Zbyt duże ilości nawozu, które nie są przez rośliny wykorzystywane, zostają wymyte i wywiane z gleby i mogą być przyczyną zanieczyszczenia wód czy powietrza. Jest to również bardzo nieekonomiczne, ponieważ niepotrzebnie wydajemy pieniądze na te niewykorzystane, dodatkowe ilości nawozu.
 
Z kolei niedobory składników mineralnych doprowadzają do konkretnych, widocznych zmian na roślinach. Na przykład zbyt mała ilość azotu skutkuje żółknięciem liści oraz wolniejszym wzrostem, z kolei czerwienienie liści oznacza niedobór fosforu. Trzeba być bardzo uczulonym na wszelkie zmiany widoczne na roślinach, ponieważ wiele mówią one o tym, w jakim stanie znajduje się dane zboże.
 
Jak sprawdza się dolistna metoda nawożenia?
 
Warto przyjrzeć się dokładnie zalecanemu programowi nawożenia zbóż jarych, jaki dostępny jest na stronie firmy Arkop, aby mieć pewność, że zastosujemy najlepszy możliwy wariant ich ochrony i stymulacji wzrostu. Dzięki konkretnym nawozom można uzupełnić niedobory tak ważnych dla zbóż składników, jak azot, fosfor, cynk miedź i wiele innych. Bardzo dobre efekty daje nawożenie dolistne. Właśnie wtedy, kiedy zboże jare potrzebuje najbardziej różnych mikro czy makroelementów takie nawożenie sprawdza się doskonale. Ważne jest to, że taka dolistna metoda jest znacznie bardziej efektywna aniżeli nawożenie doglebowe. Składniki mineralne bowiem są wykorzystywane przez rośliny w większym stopniu.
 
Niewątpliwie wpływ na dobre plony zboża jarego ma właściwie przygotowana gleba czy odpowiednie temperatury i ilość wody szczególnie w okresie wzrostu. Jednak właściwe nawożenie jest równie ważne. Nie można mówić bowiem o dobrych jakościowo i ilościowo plonach, jeśli ilość potrzebnych roślinom substancji będzie zbyt mała. Dlatego właśnie dobrze jest poradzić się w tej sprawie ekspertów z firmy Arkop.

(ac)

Więcej: Arkop.pl




 
stat4u PortalPOLSKA.pl