Wiele miast (374)
Cała prawda o szokujących modyfikacjach ciała

Cielesność od zarania dziejów była traktowana niczym misterna tajemnica. Niejednokrotnie podchodzono do niej również w sposób bardziej instrumentalny i pragmatyczny, czyniąc ją jednym z najbardziej podstawowych dla ludzkości narzędziem. Za modyfikacje ciała, w oryginale body modification, można uznać wszelkie niemedyczne praktyki, które prowadzą do przekształceń albo ozdobienia określonej części ciała człowieka.

Reklama
W wielu przypadkach metody tego typu mają podłoże kulturowe – wiążą się z kontynuowaną przez daną społeczność tradycją czy jej wierzeniami religijnymi. Dość często bywają tłumaczone także przynależnością do subkultur bądź potrzebą kreowania własnej indywidualności przez jednostkę. Tematyka samych pobudek sprzyjających tym praktykom jest niezwykle ciekawa, dlatego został im poświęcony osobny artykuł. Możecie się z nim zapoznać tutaj.

Wybraną modyfikację ciała można uzyskać w wyniku wykonania jednego z wielu określonych zabiegów lub kilku naraz. Do najbardziej znanych metod ozdabiania należą: tatuowanie, przekłuwanie (piercing), skaryfikacja, nacinanie, wszczepianie implantów podskórnych, rozszczepianie języka, wstrzykiwanie roztworów soli fizjologicznej, gorsetowanie, zmiany dokonywane na uzębieniu, fartuszek hotentocki oraz elfie uszy. Niektóre części ciała bywają silnie deformowane, inne natomiast poddawane amputacjom (w tym autokastracji).

Modyfikacje: od lekkich aż po najbardziej kontrowersyjne

Tatuowanie należy do łagodnych form ingerencji we własną cielesność – zmienia ono wprawdzie wygląd w sposób trwały, jednak nie ingeruje w sam kształt ciała. Ta, nazwana tutaj "łagodną" modyfikacja, może przybrać o wiele bardziej kompleksową formę, wychodząc poza powszechne konotacje z tatuażem jako jednym wzorem na skórze, który można w każdej chwili zakryć. Tego rodzaju trwały rysunek na ciele może jawić się jako nasza druga skóra i na zawsze zmienić sposób postrzegania nas przez otoczenie.


Poza łagodnymi modyfikacjami, jakie reprezentuje tatuaż, istnieją także takie metody ozdabiania ludzkiego ciała, które bardziej drastycznie ingerują w jego kształt oraz końcowy wizualny efekt.

Z tego względu określa się je mianem zniekształceń lub przekształceń, wśród których można wyróżnić okaleczanie czy deformowanie.


Pierwsza z tych kontrowersyjnych praktyk powstaje w wyniku użycia ostrego przedmiotu lub środków chemicznych i pozostawia po sobie ubytki bądź uszkodzenia takie, jak np. blizny. Do tej kategorii modyfikacji można zaliczyć również:

•    przekłuwanie (piercing)
•    skaryfikację
•    rozszczepianie języka
•    amputacje
•    okaleczanie genitaliów
•    operacje plastyczne

Innymi zabiegami trwale zmieniającymi kształt ciała są: deformowanie czaszek, gorsetowanie, wydłużanie szyi oraz rozciąganie warg i uszu. Wyróżnia się ponadto rozmaite formy przeobrażeń uzębienia, a w tym: czernienie zębów czy uśmiech piranii.

W literaturze przedmiotu możemy się zetknąć z opisami najbardziej drastycznych modyfikacji, a należą do nich: wspomniane wcześniej deformowanie czaszek, okrutne krępowanie stóp i groźne gorsetowanie (szczególnie te ekstremalne przypadki pragnienia uzyskania wymarzonej talii osy). Niektóre kobiety poddają się nawet operacjom usunięcia ostatnich żeber po to, aby zachwycać innych swoją figurą klepsydry. Popularne są jeszcze m.in. takie sposoby ozdabiania, jak:

•    implanty podskórne w postaci biżuterii umieszczanej na gałce ocznej
•    fartuszek hotentocki (postrzegany przez niektóre afrykańskie plemiona za atrybut seksualności)
•    rozciąganie warg i płatków uszu

Współczesny kult ciała inspiracją dla przeobrażeń

Z powodzeniem można uznać, że nacje z różnych zakątków świata owładnęła fascynacja ciałem oraz możliwościami jego przeobrażeń. Chociaż wygląd zewnętrzny od zawsze miał istotne znaczenie dla ludzkości, w czasach obecnych zyskał rangę ideału nieskazitelności, piękna tudzież wiecznej młodości. W celu spełnienia tego wymogu wiele osób, szczególnie pań, decyduje się na wizyty u chirurgów plastycznych, którzy poprawiają np. ich kształt ust bądź je powiększają. Podobnie rzecz ma się w przypadku kobiecych piersi. Współczesne kanony piękna głoszą bowiem, że biust powinien być obfity i przyjmować idealną formę kul, co nie idzie w parze z ich naturalnym kształtem oraz właściwościami ludzkiej skóry. Wymarzony profil można zatem uzyskać poprzez umieszczenie specjalnych wkładek wypełnionych silikonem we wnętrzu piersi – to zaś jest już wyraźną metamorfozą.

O ile w kulturach pierwotnych modyfikacje ciała wynikają zazwyczaj z praktyk religijnych, o tyle w społeczeństwach bardziej cywilizowanych wiążą się one z silną potrzebą osiągnięcia ściśle określonego pod względem estetycznym ideału. Mało tego, niektórzy ludzie są zdolni zrobić dosłownie wszystko, aby wpasować się we współczesne kanony piękna – ryzykując niekiedy nawet własne życie.



Magdalena Książek
 
 
stat4u PortalPOLSKA.pl