Wiele miast (25)
Brave Festival – weekend pełen wrażeń

Kapłan Voodoo z Beninu oraz fascynująca tancerka i choreografka Melanie Lomoff – w sobotę publiczność Brave Festival zobaczy dwa spektakle, których twórcy łączą tradycję i współczesność. W niedzielę kolejny niezwykły pokaz – energetyczny spektakl tancerzy z Sumatry Zachodniej.

Reklama
„Mroczne piękno” z Beninu

Koffi Kôkô to postać niezwykła – jest kapłanem Voodoo, a także uznanym choreografem i tancerzem współczesnego tańca afrykańskiego. Czerpie inspirację z animistycznej religii Beninu, skąd pochodzi. Jego przedstawienie, zatytułowane „Mroczne piękno”, to nie tylko teatralna forma. W trakcie spektaklu artysta wpada w trans, a publiczności udziela się atmosfera prawdziwego rytuału. – Koffi Kôkô, wykorzystuje w swojej twórczości elementy współczesnej choreografii – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival. – W ten sposób zakorzenione w tradycji rytuały zyskują nową postać. Czeka nas fascynujące doświadczenie, a zarazem dowód na to, jak twórcze mogą być spotkania różnych kultur i form ekspresji.    

*Koffi Koko - Impart, 12 lipca, godz. 20:00.



Następczyni Piny Bausch   

Melanie Lomoff jest uznaną choreografką tańca współczesnego i cenioną tancerką baletu klasycznego. Ukończyła prestiżowe Conservatoire National Supérieur de Danse w Paryżu. W 2000 roku zdobyła Grand Prix w Paryskim Międzynarodowym Konkursie Tańca – w świecie tańca nagroda uchodzi za odpowiednik filmowych Oskarów. Występowała w renomowanych spektaklach, m.in. „Paradis”, „La Mitrailleuse en Etat de Grace”, „Babel Heureuse”. Od dwóch lat pracuje jako samodzielny choreograf. – Wypracowała własny, niepowtarzalny język. Zabiegają o nią najwięksi choreografowie, jak Iván Pérez czy Jiří Kylián. Melanie Lomoff otwiera taniec współczesny na nowe wymiary. Ciekawe jest to, że wykorzystuje m.in. formy ekspresji tańców afrykańskich - mówi Marek Mieleszko.
Na Brave Festival Melanie Lomoff zaprezentuje swój premierowy spektakl ,,Trzy studia ciała", inspirowany tryptykiem malarskim Francisa Bacona.   

*Melanie Lomoff – Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, 12 lipca, godz. 18:30.

Teatr wojowników z Sumatry Zachodniej

Grupa Balega z Sumatry Zachodniej przedstawi tradycję randai – niesamowicie dynamiczny i pełen napięcia spektakl, w którym tradycyjna muzyka i teatralna opowieść połączone są z lokalną odmianą malajskiej sztuki walki - silatu. To będzie spektakularne widowisko, pobudzające wyobraźnię, pełne rytmu i energii. Sprawność fizyczna tancerzy robi niezwykłe wrażenie. - Ciekawe jest także to, że tancerze wykorzystują jako instrumenty muzyczne nawet swoje ciała. Uwagę przykuwają zwłaszcza specjalnie uszyte spodnie, na których grają jak na bębnach – mówi Marek Mieleszko. – Przedstawienie, zwłaszcza taneczna inscenizacja walki, może przypominać capoeirę, ale to nie tylko taniec wojowników. Równie ważne są tu muzyka, śpiew i recytacja. Randai wymaga od artystów niespotykanej wszechstronności.    

*Balega – CeTA: Studio Filmowe im. Zbyszka Cybulskiego, 13 lipca, godz. 20:30.

Anita Nowak
PR EXPERT
stat4u PortalPOLSKA.pl