Wiele miast (25)
Bitwa bogini płodności z demonem – tylko na 10. Brave Festival

Mudijettu to tradycja, którą zwykle można zobaczyć tylko w indyjskich świątyniach. Jednak w lipcu niezwykły spektakl obejrzą we Wrocławiu także widzowie 10. edycji Brave Festival.

Reklama
Tradycja mudijettu narodziła się w IX wieku, a w 2010 roku została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ten rytualny spektakl tańca oparty jest na precyzyjnych ruchach ciała i pracy z rytmem.
 


- Mudijettu wygląda niezwykle teatralnie, ale ma praktyczny, religijny wymiar. Wystawiane jest w świątyniach, żeby uczcić boginię Bhadrakali i złożyć hołd jej bohaterskim czynom – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival.  – Tę niezwykłą i jedną z najstarszych indyjskich form teatralno-tanecznych zobaczymy już w lipcu w czasie Brave Festival.

W trakcie występu aktorzy przedstawiają walkę pomiędzy boginią Bhadrakali i demonem Dariką. By opowiedzieć mitologiczną historię, używają oni wyłącznie gestów i bogatej mimiki twarzy. Ich ciało, ale również emocje i umysł, zostają poddane surowej dyscyplinie. Ogromne wrażenie robią stroje i maski, w które ubierają się aktorzy – kolorowe, równocześnie piękne i niepokojące. Oddanie bogini hołdu ma zapewnić pomyślność i opiekę uczestnikom obrzędu.
Artyści wystąpią w lipcu we Wrocławiu podczas 10. edycji Brave Festival. Będzie to jedyna okazja, by obserwować tę wiekową tradycję w Polsce.

Nowa forma

10. Brave Festival odbędzie się pod hasłem „Święte ciało”. Program skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji Indii. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną, często niespotykaną nigdzie indziej rolę. Nowością będą artystyczne konfrontacje, w czasie których przedstawiciele różnych kultur spróbują stworzyć wspólny spektakl albo będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości. Widzowie będą mogli uczestniczyć w specjalnie organizowanych warsztatach. 10. edycja Brave Festival rozpocznie się 4 lipca Filmowym Przeglądem Brave Festival. Festiwal potrwa do 17 lipca 2014 r.

Więcej informacji

Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne, przekazując w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiając, że przez chwilę będzie ono żyło u nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni z jeszcze jednego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi, niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd, bo nigdy jeszcze nie oddalili się ze swojej wioski. Wyjęci z kontekstu tamtego otoczenia trafiają do Wrocławia, aby zaprezentować nam swoją kulturę i wartości.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie. W ramach Brave Festival odbywa się  także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festivalu jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA. www.bravefestival.pl
 
Aleksandra Palus
Anita Nowak

 
stat4u PortalPOLSKA.pl