Wiele miast (36)

Bilety na 49. Festiwal im. Jana Kiepury w MCK SOKÓŁ

W recepcji Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ można już nabyć bilety na koncerty 49. Festiwalu im. Jana Kiepury, który odbywać się będzie od 8 do 15 sierpnia br. w Krynicy-Zdroju.

Reklama
8 sierpnia 2015 r. w Krynicy-Zdroju rozpocznie się 49. Festiwal im. Jana Kiepury. W programie przewidziano specjalny koncert Małgorzaty Walewskiej z Motion Trio, operetkę „Baron cygański” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej, musical „I have a dream” Gliwickiego Teatru Muzycznego, a także atrakcyjne koncerty, na których będzie rozbrzmiewa muzyka wokalna wszelkich gatunków w interpretacji najpiękniejszych polskich głosów.
Niezwykłym wydarzeniem festiwalu będzie z pewnością nadzwyczajny koncert festiwalowy z udziałem Małgorzaty Walewskiej i krakowskiego akordeonowego Motion Trio, czyli Janusza Wojtarowicza, Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Głos wybitnej polskiej mezzosopranistki w połączeniu z wyjątkowym oryginalnym brzmieniem akordeonów nadaje całości niepowtarzalnego efektu. W programie koncertu kompozycje światowej sławy twórców.
Na szczególną uwagę zasługują również spektakle „I have a dream” oraz „Baron cygański”. Pierwszy z nich to sceniczny przebój Gliwickiego Teatru Muzycznego. „I have a dream” jest niezwykłym tanecznym show, które łączy szekspirowski dramat „Sen nocy letniej” z muzyką legendarnej szwedzkiej grupy ABBA. Ze sceny zabrzmią takie jej przeboje, jak „Mamma Mia”, „Take a Chance on Me”, „Honey, Honey”, „Thank You for the Music” czy tytułowy „I Have a Dream”. Autorami choreografii spektaklu oraz jego reżyserami są szwedzcy artyści: Roger Lybeck, choreograf czołowych teatrów musicalowych i operowych Sztokholmu, Malmö i Göteborga oraz Jan Åström, reżyser oraz choreograf takich musicalowych przebojów jak „Avenue Q” czy „Rent”, dyrektor artystyczny szwedzkiego zespołu Modern Jazz Dance Ensemble, mający również na koncie m.in. choreografię konkursów Eurowizji. Dynamiczna choreografia, wielkie światowe przeboje, szekspirowska magia oraz niezapomniany klimat muzyki lat siedemdziesiątych – tak wymarzona konfiguracja zdarza się nie tylko w snach, ale również na deskach sceny w Pijalni Głównej.
Drugi spektakl – „Baron cygański” nie wymaga specjalnej promocji. Dzieło Johanna Straussa syna zajmuje wyjątkową pozycję zarówno w dorobku kompozytora, jak i w całej historii operetki. Utwór do dziś cieszy się ogromną popularnością. Spektakl zaplanowany na przedostatni dzień festiwalu został przez Operę Krakowską przygotowany z wielką pieczołowitością.
W sumie na festiwal zorganizowany przez Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gminę Krynicę-Zdrój oraz Operę Krakowską, odpowiadającą za program imprezy, złoży się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych. Obok ośmiu głównych koncertów wieczornych zaplanowane zostały także kameralne muzyczne popołudnia w kościołach w Krynicy, a także pokazy filmów z udziałem Jana Kiepury oraz codzienny Klub Festiwalowy, czyli spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu. Zgodnie ze zwyczajem ubiegłorocznej edycji nie zabraknie też Hejnałów Kiepurowskich: każdego dnia festiwalu, w samo południe, w muszli koncertowej znajdującej się na deptaku, doskonali tenorzy będą prezentowali jeden z utworów, codziennie inny, patrona festiwalu.
Artyści, jacy wystąpią w sierpniu w Krynicy, to m.in.: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Ewa Vesin, Joanna Woś, Bożena Zawiślak-Dolny, Edyta Piasecka, Przemysław Firek, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, a także mistrzowie piosenek Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.
W festiwalu udział wezmą cztery orkiestry: Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy, która zainauguruje festiwal, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii  Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, Orkiestra Młoda Filharmonia  pod kierunkiem Tomasza Chmiela oraz Orkiestra Opery Krakowskiej, którą poprowadzi Tomasz Tokarczyk.
Koncerty zostały tak zaplanowane  by pokazać wszystkie gatunki śpiewu. Bo jak wiadomo patron festiwalu był artystą niezwykle wszechstronnym, który zachwycał nie tylko w ariach operowych i operetkowych, ale także w popularnych piosenkach.
Program festiwalu można zobaczyć tutaj.
         
stat4u PortalPOLSKA.pl