Wrocław
"Bezpieczny Senior" - debata

Oszustwa, to najczęściej popełniany rodzaj przestępstwa na osobach starszych. W pierwszych 10 miesiącach 2015 r. policja otrzymała zgłoszenia o 112 zdarzeniach w tej kategorii przestępstw, z czego w 28 przypadkach doszło do popełnienia przestępstwa.

Reklama
Dane te oznaczają, że policja musi intensyfikować działania, których celem jest ochrona osób starszych przed złodziejami i oszustami. Także, a może przede wszystkim rodziny, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi muszą bardzo poważnie włączyć się w działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa i spokoju seniorów. Tak więc rozmowa, spotkania, podtrzymywanie kontaktów ze znajomymi pozwalają na uniknięcie nieprzewidzianych i czasem bardzo kosztownych sytuacji, np. telefonu od dawno niewidzianego "wnuczka", który nagle potrzebuje gotówki i przypomniał sobie o babci. A ta, niestety nie pamięta jak on wygląda, nie poznaje jego głosu. Mimo to oferuje mu wszystkie swoje oszczędności.
 
Apelując do rodzin o lepszą opiekę nad seniorami, policjanci podejmują różne działania, których celem jest ograniczenie zdarzeń kryminalnych popełnianych na szkodę seniorów. Kierownictwo Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP we Wrocławiu zorganizowało dużą debatę dla wrocławian, a przede wszystkim seniorów. Do Sali Sesyjnej Rady Miejskiej we Wrocławiu przyszło 55 osób zainteresowanych swoim bezpieczeństwem.
 
Rozmowę o bezpieczeństwie wrocławskich seniorów rozpoczął mł. insp. Arkadiusz Małecki. Zastępca Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu przywitał gości, zapewnił, że działania funkcjonariuszy z pionów prewencji mają podstawowy cel - ochronę mieszkańców przed przestępstwami, mówienie o metodach jakie stosują oszuści, przypominanie o absolutnym zakazie wpuszczania obcych do domu, a już nade wszystko niedawania im pieniędzy.
 
Różnych historii wysłuchali goście oraz sierż. Łukasz Raczkowski, który wyjaśnił jakie błędy popełniają seniorzy w kontaktach z osobami obcymi i dlaczego to właśnie oni najczęściej dają się oszukać złodziejom. Na szczęście coraz więcej osób starszych potrafi się już domyślić, że po drugiej stronie słuchawki może być lub jest zwykły oszust, a nie wnuczek czy policjant.
 
Podinsp. Krzysztof Gawlik, naczelnik Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP we Wrocławiu, organizator i gospodarz spotkania, szczegółowo omówił metody działania oszustów. Zaznaczył, że przestępcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podszywają się często pod pracowników różnych firm i instytucji, np. administracji, wodociągów, MOPS, ZUS, NFZ. Podają różne powody swojej wizyty, np. przyznanie dodatkowych świadczeń pieniężnych, pomoc w zakupie tańszych leków, naprawę instalacji wodnej. Ostatnio zaobserwowaną metodą było podszycie się pod pracowników firmy zajmującej się sprzedażą żarówek i powołanie się na konieczność dostosowania oświetlenia do przepisów UE.
 
Kradzieże na tzw. „wyrwę” polegają na nagłym siłowym wyrwaniu z rąk torebki, portfela lub innego wartościowego przedmiotu.
Najczęściej do „wyrw” dochodzi w bramach budynków i klatkach schodowych, czyli w miejscach ustronnych. Dokonywane są bardzo często na osobach starszych, gdyż ze względu na wiek mają oni mniej siły by bronić swojej własności. W okresie pierwszych 10 miesięcy br. doszło do 15 takich zdarzeń z udziałem osób starszych.
 
Seniorzy uczestniczący w debacie zadawali sporo pytań, a te najczęściej dotyczyły spraw związanych z bezpieczeństwem na ulicy, w środkach komunikacji miejskiej, a także źle zaparkowanych i zbyt szybko jeżdżących samochodów, agresywnej i często będącej pod wpływem alkoholu młodzieży. Opowiadali również o różnych zdarzeniach, których byli świadkami lub przytrafiły się ich znajomym.
Niektórzy z uczestników debaty prosili o dodatkowe patrole na ulicach oraz na terenie ich osiedli. Seniorzy domagali się również bardziej zdecydowanych działań policjantów w walce z chuliganami i lepszego kontaktu z dzielnicowymi.
 
Seniorzy obejrzeli również dwa krótkie filmy, które pokazały metody działania złodziei i nieprawidłowe zachowanie potencjalnej ofiary. Policjanci tłumaczyli, że zawsze należy być ostrożnym w kontaktach z nieznajomymi, nie wolno zapraszać do mieszkania osób, których nie znamy. Pamiętajmy, nigdy nie należy przekazywać pieniędzy nieznajomym, zawsze należy upewnić się, że osoba telefonicznie prosząca cię o pomoc jest tą, za którą się podaje. Pamiętajmy, że policja nigdy nie prosi o przekazanie funkcjonariuszom pieniędzy. (jkd)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl