Słubice
Bezpieczne ferie zimowe z policją

Już od 3 lutego br. na terenie województwa lubuskiego rozpoczną się zimowe ferie. Policjanci w trosce o wszystkich korzystających z zimowego wypoczynku prowadzić będą akcję "Bezpieczne ferie 2014”.

Reklama
Policjanci w ramach działań „Bezpieczne ferie 2014” będą kontrolować miejsca zorganizowanego wypoczynku pod kątem przestrzegania bezpieczeństwa uczestników zimowisk i sprawowania należytej opieki. Będą to wspólne kontrole z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo podczas ferii.

Ponadto policjanci szczególnym nadzorem obejmą miejsca, gdzie gromadzi się młodzież i gdzie może dochodzić do przejawów demoralizacji czy przestępstw popełnianych przez nieletnich bądź na ich szkodę. Wspólnie z władzami samorządowymi policjanci organizować będą czas wolny dzieciom i młodzieży, uczestnicząc między innymi w działaniach przygotowanych przez poszczególne placówki, a także organizując spotkania profilaktyczne i działania o charakterze informacyjno–edukacyjnym.

W trakcie spotkań profilaktycznych funkcjonariusze powiedzą o niebezpieczeństwach związanych z zabawami w miejscach pozbawionych czujnego oka dorosłego i wskażą dobre miejsca, czyli te które nie niosą za sobą dodatkowych niebezpieczeństw. Nie zwalnia to oczywiście dorosłych od otoczenia dzieci ŚWIADOMĄ OPIEKĄ. Policjanci będą także kontrolować miejsca sprzedaży alkoholu pod kątem podawania lub spożywania go przez osoby niepełnoletnie. Pod ich kontrolą będą też „dzikie lodowiska”.

Dodatkowo w ramach "Bezpiecznych ferii” na wszystkich drogach można spodziewać się zdecydowanie większej ilości policyjnych patroli.
Kontrole uczestników ruchu drogowego obejmą przede wszystkim:
• badanie stanu trzeźwości kierujących pojazdami w szczególności kierujących autobusami,
• przestrzeganie przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym, szczególnie o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości,
• sprawdzanie stanu technicznego i wyposażenia pojazdów,
• właściwy sposób przewożenia bagaży - sposób ich rozmieszczenia i zamocowania podczas podróży,
• dobór miejsc postoju podczas podróży: parkingi, stacje paliw - są to najbezpieczniejsze miejsca do postoju z grupą dzieci. W takim miejscu są toalety i można zjeść posiłek, dzieci nie muszą wchodzić na jezdnię. W każdym przypadku zauważenia faktu postoju autobusu poza miejscem wyznaczonym, policjanci będą interweniować,
• przestrzeganie Ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców.

Każdy autobus, w którym policjant ujawni braki w stanie technicznym bądź braki w wyposażeniu, nie będzie dopuszczony do ruchu.
Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:
- gaśnica,
- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18. (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci), w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”,
- apteczka,
Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:
- sprawność hamulców,
- stan opon,
- ważność badań technicznych,
- światła,
- wycieki płynów eksploatacyjnych,
- obowiązkowe wyposażenie (np. trójkąt ostrzegawczy).

Rodzicom przypominamy, że można zgłosić wyjazd zorganizowanych grup dzieci i młodzieży policji, a ta może skontrolować kierowcę i autokar. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl