Kultura Edukacja
"Bezpieczna krajówka" na lubuskich drogach
Od 22 września lubuska policja prowadzi działania "Bezpieczna krajówka". Na głównych trasach województwa patrole ruchu drogowego zatrzymują kierowców, których zachowanie zagraża bezpieczeństwu. Funkcjonariusze przypominają zmotoryzowanym, że rozpoczął się sezon jesienny, a kapryśna aura nie sprzyja szybkiej jeździe.
23 września spotkaliśmy patrole na drodze krajowej nr 92. Znana wielu zmotoryzowanym "stara dwójka" cały czas stanowi jeden z ważniejszych szlaków w regionie. Mimo możliwości korzystania z autostrady, kierowcy samochodów ciężarowych i osobowych z upodobaniem wjeżdżają na znaną od lat, chociaż mniej bezpieczną drogę. Powodem tego są przede wszystkim względy ekonomiczne. Wiele pojazdów porusza się wyłącznie w ruchu lokalnym.
W tym dniu o poranku po drodze 92 poruszały się oznakowane radiowozy i nieoznakowane videorejestratory. Patrole ruchu drogowego szczególnie często kontrolowały to, co działo się przy zjazdach z węzłów łączących "starą dwójkę" z trasami A3 i A2. Tradycyjnie też wzmożony ruch widoczny był przy największych parkingach i stacjach paliw. Na popisy piratów drogowych nie trzeba było długo czekać. Kamera w radiowozie jako pierwszego zarejestrowała vw, który poruszał się z prędkością ponad 30 km/h wyższą niż dozwolona. Po zatrzymaniu okazało się, że za kierownicą siedzi kobieta, która jest zupełnie zaskoczona powodem policyjnej kontroli. Poranne wykroczenie skończyło się dla niej mandatem i punktami karnymi. Chwilę później policjanci zatrzymują łotewskiego kierowcę TIR-a, który również przekroczył dozwoloną prędkość. Podobnych przypadków było więcej. Najczęściej rejestrowanym wykroczeniem było nieprawidłowe wyprzedzanie, przekroczenie dozwolonej prędkości i nagminna jazda lewym pasem ruchu. Zdarzało się też, że kierowcy pomimo jesiennej aury zapominali włączyć światła i rozmawiali podczas jazdy przez telefony komórkowe. W czasie każdej kontroli policjanci sprawdzali stan techniczny samochodów. Sprawne oświetlenie, wycieraczki i spryskiwacze szyb decydują przecież o bezpieczeństwie jazdy.
W działaniach "Bezpieczna krajówka" biorą udział policjanci z całego województwa lubuskiego. Wyniki ich pracy poznamy po zakończeniu akcji. Najważniejszym z nich jest jednak bezpieczeństwo, na które korzystnie wpływa widok policyjnego radiowozu i zdecydowana reakcja mundurowych wobec tych, których zachowanie zagraża innym. (jkd)
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi
-
Bezpieczny parking przy lotnisku..