Wiele miast (380)

Bezpieczna droga do szkoły 2015

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Rozkojarzone jeszcze wakacjami dzieci, ruszyły do szkół. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, policjanci w całym kraju rozpoczęli ogólnopolską akcję profilaktyczno-edukacyjną „Bezpieczna droga do szkoły”.

Reklama
Ruszyła ogólnopolska akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Jak co roku przed szkołami pojawiają się policyjne patrole, które dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Przez najbliższe 2 tygodnie, policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego, wspomagani przez straż miejską, gminną, inspekcję transportu drogowego, będą pełnić wzmożoną służbę w rejonach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Funkcjonariusze nadzorować będą przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i  rowerzystów oraz pieszych .

Bardzo ważnym elementem akcji jest informowanie dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z poruszaniem się po drogach i udział policjantów w pogadankach na ten temat, które przygotowano w wielu szkołach. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest również doświadczenie funkcjonariuszy z drogówki, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych, a nawet wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie ich szkoły. Spotkania są także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby kodeksów młodego rowerzysty czy elementów odblaskowych.

Tradycyjnie już policja dokonała przeglądu dróg (ulic) pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych (wnioski z lustracji zostały przekazane właściwym organom). Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

Akcja „Bezpieczna Droga do Szkoły” adresowana jest także do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny, ale także kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego. O tym wszystkim przypominał podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 146 im. J.Korczaka w Warszawie, mł.insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP.

„W ub.r. policja drogowa zanotowała 80 ofiar śmiertelnych wśród dzieci do 14 roku życia. Z przykrością muszę stwierdzić, że połowę tych ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, które są przewożone samochodem w charakterze pasażerów. Do wypadków drogowych z udziałem dzieci bardzo rzadko dochodzi w rejonach szkół. Najczęściej dzieje się tak w pobliżu miejsca zamieszkania, kiedy dziecko ma do pokonania ostatnią ulicę, poznaje osoby, sąsiadów, zna już topografię swojego osiedla, jego czujność jest ograniczona i wtedy najczęściej dochodzi do potrąceń dzieci" - powiedział M.Konkolewski.

Policjant podsumował też stan bezpieczeństwa na polskich drogach w czasie tegorocznych wakacji. Według wstępnych danych w ciągu lipca i sierpnia w 5992 wypadkach drogowych zginęły 494 osoby, a 7497 zostało rannych. Jesteśmy  na dobrej drodze ku poprawie bezpieczeństwa, lecz do wizji zero jeszcze nam bardzo, bardzo daleko” - podkreślił mł.insp. M.Konkolewski. W okresie wakacji polska policja zatrzymała 24974 nietrzeźwych kierujących.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:
- przypominamy o zasadzie ograniczonego zaufania wobec kierujących;
- przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. W przypadku pozostawienia dziecka na drodze publicznej bez opieki, rodzic, osoba odpowiedzialna popełnia wykroczenie, za co grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys.zł;
- bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych;
- rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach;
- przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych;
- rodzice zwykle nie pracują 7 dni w tygodniu. Warto więc wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów. Podczas tych przechadzek rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza. W czasie wspólnych spacerów pamiętajmy, by dawać dzieciom dobry przykład. Przechodźmy więc przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle;
- jeżeli nie możemy sobie pozwolić na to, by osobiście czuwać nad bezpieczeństwem dziecka przez cały czas, pomyślmy o tym, by zapewnić mu opiekę sąsiadów czy kogoś z rodziny. Jeżeli mimo wszystko dziecko samo musi wrócić ze szkoły do domu zadbajmy o to, by ktoś z dorosłych oczekiwał na nie w pobliżu miejsca zamieszkania przed ostatnią ruchliwą ulicą;
- idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy;
- zadbajmy o to, by nasza pociecha nie budziła się zbyt późno. Biegnąc do szkoły i obawiając się spóźnienia, dzieci są mniej uważne, a co za tym idzie bardziej narażone na niebezpieczeństwo.

Przypominamy rodzicom, nauczycielom, dyrektorom szkół o możliwości zgłaszania uwag dotyczących nieprawidłowego oznakowania pionowego i poziomego w rejonach szkół. Jeżeli znaki będą zdewastowane, zamalowane farbą, "zebra" będzie zamazana, trzeba zgłosić te uwagi zarządcy drogi lub policji drogowej. (jkd)
 
 
stat4u PortalPOLSKA.pl