Włodawa
Benefis 25-lecia debiutu poetyckiego

31 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się Benefis 25-lecia debiutu poetyckiego Marii Kazimiery Sarnackiej.

Reklama

Na spotkanie przybyła rodzina i przyjaciele jubilatki, a także przedstawiciele władz samorządowych i osoby, którym kultura i tradycja regionu są bliskie.

Kazimiera Sarnacka, która w dniu jubileuszu obchodziła również swoje urodziny, pochodzi z podlaskiej nadbużańskiej wsi Dołhobrody. Dołhobrody to miejsce jej urodzenia- przyszła na świat 31 maja 1939 roku, to także miejsce życia i twórczości. W Dołhobrodach powstawały wiersze o pięknie przyrody, o miłości i sensie życia, tradycjach. „Piszę przeważnie o przyrodzie, bardzo kocham przyrodę, a najbardziej wiosnę, ale piszę też na inne tematy”- mówi skromnie. Bliscy wiedzą o jej dzienniku, w którym opisywała swoje „nielekkie życie” i który spaliła, aby nikt nie przeczytał o złych chwilach. Pierwszy indywidualny tomik poetycki zatytułowany „Wiersze” wydany został w 1992 roku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Kolejne publikacje poetyckie Kazimiery Sarnackiej w języku polskim noszą tytuły: „Wyrosły z chłopskich pól”, „Sercem pisane”, „Oddałam serce Bogu i wioskom”, „Poezja – Dziecięcy świat – Mój świat”, „Przez życie z poezją”, „U progu jesieni”, „Poezja. Lata Wspomnień i Nadziei”. W 2012 r. ukazał się jej pierwszy tomik z wierszami w języku ukraińskim „Pokłuniusia Swujuj Zymlii”, wydany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, w tłumaczeniu Tadeusza Karabowicza. Twórczość poetycka Marii Sarnackiej prezentowana była w wydawnictwach zbiorowych: tomiku poetyckim „Amatorska twórczość literacka Podlasia”; antologii wierszy o Podlasiu „Igliwia smak”; Arkuszach Literackich Duszpasterstwa Rolników we Włocławku „Kocham Cię”; antologii Stowarzyszenia Literackiego Białego Pasterza w Krakowie „Polska nam papieża dała”, a także w antologiach Podlaskiego Klubu Literackiego „Maksyma” z Białej Podlaski, grupy poetyckiej „Łączeń” przy Włodawskim Domu Kultury, albumie „Młodzi Twórcom”, Hanna 2009 i prasie regionalnej.

W 2014 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Marię Kazimierę Sarnacką honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2016 roku została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawanej wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Nagroda ta, z wieloletnią tradycją sięgającą 1947 roku, to jedno z najważniejszych wyróżnień, które może otrzymać twórca ludowy. Sarnacka otrzymała II nagrodę w kategorii pisarstwo ludowe.

Kazimiera Sarnacka nie tylko pisze, ale także śpiewa, haftuje, wyrabia koronki i jest mistrzynią kuchni regionalnej. W konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” została laureatką nagrody „Perła 2003” za dołhobrodzki korowaj. Wykonuje także sękacze podlaskie, sołoduchę i kutiuchy. Znana jest również jej gra aktorska, szczególnie w widowiskach obrzędowych zespołu folklorystycznego „Jutrzenka”.

Prowadząca benefis Małgorzata Zińczuk, starszy kustosz w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie poinformowała o kilku rocznicach związanych z twórczością i animacją kulturalną jubilatki. Obok 25- lecia debiutu poetyckiego, Kazimiera Maria Sarnacka obchodzi w tym roku m.in. 15-tą czyli kryształową rocznicę współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Włodawie.

W programie benefisu, obok prezentacji dorobku artystycznego jubilatki- jej wiersze przeczytała młodzież: Weronika i Cyprian Mróz oraz Łukasz i Gabriela Sarnacka,- była chwila z muzyką w wykonaniu zepołu „Jutrzenka”. Z zespołem Kazimiera Sarnacka związana jest od lat. „Jutrzenka” to jeden z ciekawszych zespołów śpiewaczych w regionie. Posiada cenny repertuar pieśni jednogłosowych i wielogłosowych, w języku polskim i w gwarze „chachłackiej”, a także widowiska obrzędowe. Członkowie zespołu śpiewają i wystawiając obrzędowe widowiska, wysoko oceniane przez publiczność i etnografów na przeglądach, konkursach i festiwalach w całej Polsce, występują we własnych strojach, nierzadko utkanych i uszytych własnoręcznie lub rękami matek czy babek. W trakcie spotkania jubileuszowego Maria Kazimiera Sarnacka odebrała podziękowania m.in. od doktora Tadeusza Karabowicza, który przygotowuje pracę naukową na temat twórczości jubilatki. Wicestarosta powiatu włodawskiego Adam Panasiuk, przyznając że chyba najkrócej spośród zebranych osób zna panią Marię, jest dumny z faktu, że takie osoby działają i tworzą, promując powiat włodawski. Były i wspomnienia śp. Czesława Sarnackiego, męża Marii Kazimiery, który zajmował się plecionkarstwem, wyplatając różne przedmioty ze słomy żytniej, przeplatanej taśmą wierzbową lub leszczynową, wikliną lub korzeniem sosny.

W Dołhobrodach, nadbużańskiej wsi, w któtej żyje Maria Kazimiera Sarnacka, pomiędzy Włodawą a Sławatyczami, spotkać można wielu twórców ludowych, a folklor jest tu codziennością. W miejscowości kultywuje się nadal wiele dziedzin ludowych. Choć następuje powolny zanik kultury ludowej, są twórcy- tacy jak Maria Kazimiera Sarnacka,- którzy potrafią zainspirować kolejne pokolenia.
 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

___________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 


 

stat4u PortalPOLSKA.pl