Wiele miast (25)
Bądź Brave, przyjdź na Wyspę Słodową

Chcesz zobaczyć odważne kino? Plenerowy pokaz indyjskiego filmu „Żywi Bogowie” - o wolności, wierze i obronie tradycji odbędzie się w ramach Brave Festival już 7 czerwca! Wstęp wolny.

Reklama
Czerwiec to miesiąc przedfestiwalowych wydarzeń Brave Festival. W najbliższą sobotę o godz. 21:00 na Wyspie Słodowej będzie można obejrzeć film w reż. Rupesha Tillu, pt.  „Żywi Bogowie”. To opowieść o tym, jak niezłomna wiara zaciera granice pomiędzy światami bóstw i ludzi, pozwalając im na współistnienie. To też historia o wielkiej nadziei ojca i syna, którzy próbują ocalić kultywowaną przez wieki tradycję Theyyam z Kerali w Indiach.

- Ten pełen kolorów, nadzwyczajnie widowiskowy rytuał ma ponad tysiąc lat i przedstawia świat mitologicznych bóstw i ognia, przy akompaniamencie bębnów oraz tańca – mówi Marek Mieleszko, manager programowy Przeglądu Filmowego Brave Festival. – Film jest bezpośrednio związany z Brave Festival i jego ideą ratowania od zapomnienia zanikających kultur – główny bohater „Żywych bogów” gościł na festiwalu w 2009 roku podczas edycji „Wszystkie modlitwy świata”.



Bohaterami filmu są Rajesh i jego młody syn Gokul. Obaj są artystami Theyyam. W 2009 roku Rajesh został zaproszony do udziału w Brave Festival. Wtedy stanął przed trudnym wyborem. Mimo krytyki ze strony swojej społeczności i wątpliwości, artysta przyjął zaproszenie. Film przedstawia Rajesha i jego młodego syna Gokula, artystów Theyyam z Północnej Kerali w Indiach. Theyyam to pełen kolorów rytuał liczący sobie ponad tysiąc lat. To świat mitologicznych bóstw, kolorów, ognia, bębnów i tańca. W życiu Rajesha zaszła zmiana, gdy wraz ze swoją grupą został zaproszony do udziału w Brave Festival w Polsce w 2009 roku.

Artyści wcześniej nigdy nie wyjeżdżali poza swój kraj. Rajesh przyjmuje zaproszenie pomimo wątpliwości i krytyki ze strony swojej społeczności i postanawia wziąć ze sobą Gokula.Czy Rajesh należy do jednego z ostatnich pokoleń artystów, którzy poświęcają swoje życie Theyyam? Czy Gokul, dopiero uczący się tej sztuki, będzie kontynuował tradycję? Czy Theyyam rozwinie się i przetrwa we współczesnych Indiach? Rupesh Tillu pracował nad filmem przez pięć lat. Pokaz premierowy odbył się w zeszłym roku podczas Przeglądu Filmowego Brave Festival 2013.

Przed plenerową projekcją filmu, Artystyczne Nadodrze dla Brave Festival zaprasza na koncert Agaty Borowieckiej „Wzrok przekroczył linię horyzontu”, który odbędzie się w Macondo  o godz. 19:00.

Plenerowy pokaz filmu „Żywi Bogowie” w ramach Brave Festival
7 czerwca, godz. 21:00, Wyspa Słodowa
Wstęp wolny!

10. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r. we Wrocławiu

Anita Nowak, PR EXPERT
stat4u PortalPOLSKA.pl